JAK "ROZLEWA SIĘ" MIASTO?

7 lat temu
Autor: Paweł Ciechański

Eksurbanizacja (ang. urban sprawl ), jest procesem niekontrolowanego rozrostu powierzchni miejskiej. W Polsce to zjawisko nasiliło się szczególnie w związku ze zmianami ustrojowo-gospodarczymi po 1989 roku. Czy pewne cechy tego zjawiska da się również zauważyć na obszarze Lublina i sąsiednich gmin? Postanowiliśmy to przeanalizować pod kątem zmian liczby ludności. Analiza została wykonana dla czterech przedziałów czasowych dla których rokiem bazowym był 1995. Obejmowały one lata 1995-2000, 1995-2005, 1995-2010, 1995-2015. Aby jak najlepiej uwidocznić dynamikę zmian opracowaliśmy animowaną mapę prezentującą tendencje wzrostowe i spadkowe liczby ludności wyrażone procentowo.

Dane wykorzystane do utworzenia powyższych grafik dostępne są również w bardziej szczegółowej formie z podziałem na cztery analizowane okresy. Udostępniliśmy je w postaci interaktywnej aplikacji:

Bazując na wynikach naszych analiz można stwierdzić, iż największy przyrost ludności da się zaobserwować na obszarach gmin bezpośrednio sąsiadujących z Lublinem w promieniu do około 10 kilometrów. Natomiast spadek liczby ludności jest najbardziej zauważalny w centrum Lublina oraz na obszarach gmin w odległości większej niż 10 km od Lublina.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook , LinkedIn i Twitter , gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Inne analizy które mogą Cię również zainteresować:

Jak zmienia się zaludnienie Lublina?
Rozwój zabudowy Lublin a

Idź do oryginalnego materiału