Rynek złota od wieków stanowi istotny element globalnej gospodarki, a jego ceny są ściśle powiązane z różnorodnymi czynnikami ekonomicznymi i politycznymi. Co wpływa na wahania cen złota i jak można je zrozumieć? W tym artykule omówimy najważniejsze mechanizmy kształtujące wartość tego cennego kruszcu, takie jak inflacja, stopy procentowe, sytuacja geopolityczna oraz popyt inwestycyjny.
Od jakiegoś czasu złoto jest na językach wszystkich inwestorów. Nic w tym dziwnego, bo na rynku od zawsze jest tak, żę narracja podąża za ceną. Czyli jak coś spada, to jest fatalne i badziewne, a jak rośnie, to jest super i wspaniałe.
Tymczasem stopa zwrotu złota przebiła od początku roku stopę zwrotu z indeksu S&P500, a to nie zdarza się zbyt często. Od stycznie złoto dało już, gdy przygotowuję ten materiał, zarobić30%, podczas gdy S&P500 „jednie” 23%.
Porównanie stóp zwrotu: Złoto (XAU/USD) vs S&P 500 (US500) w 2024 roku
Oba wyniki powinny oczywiście usatysfakcjonować choćby najbardziej wybrednego inwestora, ale to naprawdę rzadki widok, iż złoto zalicza tak spektakularny rajd.
Złoto potrafi pełnić w portfelu specyficzną funkcję i dla większości inwestorów powinno stanowić pewne uzupełnienie dla ich portfela inwestycyjnego. Złoto ma niską korelację z rynkiem akcji, co powoduje, iż obniża całkowitą zmienność portfela inwestora, a dzięki tej niższej zmienności, czekają nas mniejsze obsunięcia portfela i tym samym minimalizujemy szansę, iż w trakcie rynkowych problemów wpadniemy w panikę i sprzedamy wszystko w przysłowiowym dołku.
Jednak rynek złota, jak każdy inny też rządzi się swoimi prawami. Wpływają na niego różne wydarzenia makroekonomiczne, decyzje geopolityczne, zakupy dużych graczy i wiele innych czynników. W tym materiale chciałbym Wam pokazać, jak można analizować, to co dzieje się na rynku złota i jak prognozować jego zachowanie w nadchodzącej przyszłości.
Jak Rozumieć Rynek Złota i Co Wpływa Na Ceny? Musisz To Wiedzieć!
Zarejestruj się sklepie Goldsaver i kupuj fizyczne złoto „po kawałku”. Skorzystaj z naszego linka do rejestracji:
https://goldsaver.pl/kod/DNA100
Odbierz bonus w postaci 100 złotych podając kod DNA100
Czarny łabędź i jego wpływ na ceny złota
Jeden z ważniejszych czynników wpływających na ceny złota, to wszelkie czarne łabędzie. Kryzysy finansowe i gospodarcze, wojny, rozruchy, upadki dużych banków i innych instytucji finansowych. Wszystko, co może zachwiać ustalonym porządkiem świata i kieruje go w stronę niepewności, sprzyja cenom złota.
Oczywiście ciężko jest przewidzieć czarnego łabędzia, bo z definicji jest to wydarzeniem, którego nie da się przewidzieć, ale czasem można zaobserwować narastanie jakichś napięć na świecie, które będą miały wpływ na rynki.
Mogą to być jakieś znaki, iż zbliża się wojna albo eskalacja trwających konfliktów zbrojnych, mogą to być sygnały makroekonomiczne, które zwiastują kryzys gospodarczy lub ciężką sytuacją jakichś dużych instytucji finansowych.
Każde z wydarzeń, które wzbudza w społeczeństwie wątpliwości co do trwałości systemu finansowo-ekonomicznego i obecnego układu geopolitycznego wpływa pozytywnie na ceny złota, które dalej przez większość jest traktowane jako niezależny i uniwersalny nośnik wartości, który nie potrzebuje gwarancji żadnego banku centralnego. Czy to są słuszne obawy czy nie, nie ma większego znaczenia. Liczy się to, jak złoto jest traktowane przez większość.
Poziom globalnego bezpieczeństwa a złoto
Jeśli chodzi o konflikty zbrojne, to nie mamy do czynienia z taką mnogością danych, jak w przypadku rynku pracy i stanu gospodarki, ale mamy coś takiego, jak Global Peace index.
To regularnie publikowany raport przez Institute for Economics & Peace, który mierzy poziom pokoju w krajach i regionach na całym świecie. GPI ocenia kraje na podstawie 23 wskaźników i określa ich:
- Poziom bezpieczeństwa w kraju.
- Wewnętrzne i zewnętrzne konflikty.
- Stopień militaryzacji.
Gdy, jeżeli na świecie zaczyna eskalować jakiś konflikt, to wszyscy dowiadujemy się o tym z mediów i cena złota dyskontuje to od razu, a nie czeka, aż wyjdzie coroczny raport. Jednak, jeżeli interesują Was dłuższe trendy, jakie mają miejsce na świecie, a nie krótkoterminowe wystrzały na bazie medialnej nagonki, to na pewno warto się z tym raportem regularnie zapoznawać. Dla przykładu ogólny poziom indeksu GPI rośnie od 2014 roku, co wskazuje, iż poziom bezpieczeństwa na świecie maleje od dekady!
Global Peace Index (GPI): Trend ogólny i roczna zmiana procentowa (2008-2023)”
Kondycja globalnej gospodarki i poziom światowego bezpieczeństwa, to pierwsze kwestie, na które może zwracać uwagę, każdy analityk rynku złota. Co jeszcze?
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Popyt i podaż złota od czego zależy?
Wydobycie i zapotrzebowanie, czyli cośod czego zależy cena w zasadzie wszystkiego. Popyt i podaż na jakiś towar. Próbując przewidzieć, jak będzie zachowywał się surowiec, trzeba zapoznać się z danymi na temat tego, ile złota jest wydobywane oraz jakie zapotrzebowanie na złoto mogą zgłaszać „klienci”.
Im większe będzie wydobycie złota przez górników, tym bardziej będą oni zaniżać ceny, a im mniejsze będzie wydobycie, tym bardziej cenom będzie to sprzyjać.
Różne instytucje finansowe zbierają dane na temat wydobycia i zapotrzebowania na złoto. Na przykład na stronie Gold.org znajdziemy informację, iż całkowite wydobycie złota w drugim kwartale 2024 roku wzrosło o 4% względem drugiego kwartału roku ubiegłego. Pewnie sporo w tym zasługi rosnących dynamicznie w 2024 roku cen.
W tej kwestii warto śledzić informacje o wszelkich utrudnieniach w produkcji złota. Mowa na przykład o strajkach pracowniczych w kopalniach, które mogą zaburzyć wydobycie i ograniczyć podaż.
Produkcja złota osiągnęła rekordowy poziom w pierwszej połowie 2024 roku (w tonach)
W przypadku popytu działa to odwrotnie do podaży. Większy popyt to wyższe ceny, ale również tutaj zależność może działać od tyłu i popyt może spadać w wyniku wzrostu cen, które zniechęcą klientów.
Całkowity popyt na złoto w 2 kwartale 2024 roku z wyłączeniem popytu spekulacyjnego spadł z kolei o 6% rok do roku, co głównie wynika wyniku mniejszej konsumpcji biżuterii, która spadła o 19% rok do roku. jeżeli chodzi o popyt na złoto w elektronice i branżach technologicznych, to urósł on o 14% i 11%.
Całkowity popyt na złoto osiągnął rekordowy poziom w drugim kwartale 2024 roku (w tonach)
Skoro podaż rośnie, a popyt spada, to dlaczego w takim razie cena złota rośnie? Tu dochodzimy do pewnych składowych popytu, które są trochę niezależne od podaży i niewrażliwe na cenę.
Rola banków centralnych w kształtowaniu cen złota
Przede wszystkim – zakupy banków centralnych. Banki centralne odpowiadają w części za generowanie popytu na złoto, który nie jest aż tak czuły cenowo. Wykorzystanie złota w przemyśle czy biżuterii musi mieć w sobie zaszyty jeszcze element opłacalności. W przypadku banków centralnych, to drugorzędna sprawa.
Po co bankom centralnym złoto? W teorii po to, żeby uwiarygodnić krajową walutę, którą emitują. Im więcej złota ma bank centralny, tym „pewniejsza” w oczach inwestorów i społeczeństwa jest lokalna waluta. Sprzeczałbym się, czy w obecnym świecie finansów naprawdę ma to takie znaczenie, ale moje sprzeczanie się nie ma w tym wypadku dużego znaczenia, bo większość rynku dalej uważa, iż tak jest.
Dlatego złoto w banku centralnym dalej buduje zaufanie i w pewnym stopniu chroni kraj przed skutkami ewentualnego kryzysu. To niezmiennie element pewnej strategii dywersyfikacji rezerw banku.
Większość rezerw banków centralnych to zwykle dolary amerykańskie i euro, ale złoto jako teoretycznie niezależne od jakiejkolwiek waluty, a w praktyce mające sporo wspólnego z dolarem i tak lekko zmniejsza ryzyko związane z wahaniami kursowymi. W przypadku jakiegoś ekstremalnego przetasowania na arenie międzynarodowej różne waluty mogą stracić swoją wartość. Złoto w teorii jej nie straci
Banki centralne mają więc jakieś powody, żeby kupować złoto, a im więcej go skupują, tym lepiej dla ceny tego surowca. W ostatnich latach największym konsumentem złota jest bank centralny Chin, którego długoterminową ambicją jest obalenie dominacji dolara, jako światowej waluty. Ogromne rezerwy złota mają przybliżyć Chiny do tego celu, a cena surowca mocno reaguje na wszelkie informacje o zakupach ze strony banku centralnego Chin i nie tylko.
Podam przykład tego, jak złoto reaguje na informacje o zakupach Ludowego Banku Chin. 7 czerwca 2024 roku ukazała się informacja, iż Ludowy Bank Chin nie zwiększył swoich rezerw złota w maju 2024 pierwszy raz od października 2022 roku, w odpowiedzi na tego newsa cena złota zanurkowała o 3,5% w trakcie jednej sesji. Ogółem jednak globalny popyt banków centralnych na złoto rośnie od 2020 roku. Sporo w tym pewnie również zasługi rosnącej globalnie inflacji i napięć geopolitycznych.
Popyt na złoto ze strony banków centralnych osiągnął rekordowy poziom w pierwszej połowie 2024 roku (w tonach)
Inwestorzy spekulacyjni i ich wpływ na ceny złota
Drugim składnikiem popytu, który kupując złoto nie ma z tyłu głowy rachunku kosztów są inwestorzy finansowi. Innymi słowy, to np. kupujący fundusze ETF na złoto, kontrakty na złoto itp. Ci którzy kupują złoto głównie dlatego, iż myślą, iż sprzedadzą je potem drożej.
Myśląc o jakiejkolwiek pozycji niezależnie czy mówimy o złocie, czy innych walorach, w które inwestujemy, to czasami warto sprawdzić, jaki pogląd na sytuację mają też inni uczestnicy rynku podobni do nas.
Tygodniowy raport Commitments of Traders (COT) Commodity Futures Trading Commission (CFTC) zawiera zestawienie pozycji netto dla „niekomercyjnych”, czyli spekulacyjnych traderów na amerykańskich rynkach kontraktów terminowych dla złota.
Patrząc na to, jak kształtuje się ilość pozycji długich i krótkich na złocie na rynku kontraktów terminowych widać, iż po prostu coraz więcej inwestorów od 2024 roku obstawiała wzrosty na złocie, częściowo wywołując samonapędzającą się spiralę.
Zmiany pozycji spekulacyjnych netto na rynku złota (2010-2024)
Stopy procentowe, inflacja i ich wpływ na złoto
Na koniec zostawiłem jeszcze dwa najważniejsze wskaźniki, pomagające w ocenie ceny złota, które jednak w przeciwieństwie do czarnych łabędzi czy nastrojów na rynku, czy zachowania banków centralnych da się sensownie prognozować. Chodzi o stopy procentowe oraz inflację.
Im większa inflacja szaleje w gospodarce, tym szybciej co do zasady rosną ceny złota. Silna inflacja może być wywołana przez wiele czynników. Może to być załamanie w podaży części dóbr konsumenckich, co wywołuje niedobory w sklepach i podnosi ceny. Może to być przesadzona stymulację monetarna / fiskalna. Może to być wydarzenie zewnętrzne wywołujące szok podażowy albo popytowy. Wszystko jedno.
Każde z tych wydarzeń jest w pewnym stopniu bycze dla rynku złota. Ze stopami procentowymi sytuacja jest z kolei odwrotna. Ich wzrost z zasady wpływa negatywnie na ceny złota. Kiedy banki centralne podwyższają stopy procentowe, atrakcyjność inwestycyjna złota lekko spada. Aktywa przynoszące odsetki, takie jak obligacje lub konta oszczędnościowe, stają się bardziej atrakcyjne. To powinno tłumaczyć prosto wyjaśniać stagnację cen złota w latach 2022-2023 i jednocześnie tłumaczyć częściowo jego solidne ożywienie w 2024 roku, gdy na poważnie zaczął się globalny cykl obniżek stóp.
Z tego też powodu czasami można zaobserwować korelację pomiędzy ceną obligacji amerykańskich a ceną złota. Ceny obligacji też spadają, kiedy stopy procentowe rosną i na odwrót. Te korelacje ładnie widać na przykładzie amerykańskich obligacji długoterminowych, które zachowywały się bardzo podobnie do złota w latach 2017-2022.
Porównanie rentowności 10-letnich obligacji TIPS i cen złota (2017-2024)
Jednak od połowy 2022 roku ta korelacja się głównie przez cały 2023 rok mocno rozjechała. Dalszy wzrost stóp procentowych nie załamał ceny złota. prawdopodobnie głównym winowajcą jest tu omawiany z początku czarny łabędź, czyli eskalacja napięć geopolitycznych.
Wojna na Ukrainie się rozwijała, banki centralne okupywały się w złoto, a świat finansów drżał w obawie przed potencjalną recesją, która nie nadeszła. W efekcie to pozostałe bycze dla złota czynniki pomogły mu wybronić się przed presją wywołaną podwyżkami stóp procentowych w USA i większości państw na świecie. Dobrze widać, iż od końcówki 2023 złoto jak i obligacje ponownie zaczęły poruszać się w podobnym kierunku.
Jak analizować rynek złota? Podsumowanie
Podsumowując, jeżeli chcecie mieć dobry ogląd na sytuację na rynku złota, to powinniście:
- Śledzić dane makroekonomiczne z rynku pracy i szukać potencjalnych źródeł kryzysów gospodarczych.
- Śledzić informacje o konfliktach zbrojnych i napięciach geopolitycznych.
- Obserwować, jak kształtuje się produkcja i popyt na złoto.
- Patrzeć na to, ile złota skupują banki centralne.
- Kontrolować ilość spekulacyjnych pozycji na kontraktach terminowych oraz co najważniejsze
- Prognozować przyszłe trendy stóp procentowych i inflacji!
Jeśli uważacie, iż te czynniki dalej będą wspierać ceny złota, to jak wspominałem już w innym materiale – najlepiej mieć je w formie fizycznej.
Tu mam też do polecenia wam, partnera tego materiał – sklep internetowy Goldsaver będący częścią Grupy Goldenmark. Dzięki Goldsaver złoto można kupować w niewielkich częściach, a dzięki temu, iż oglądasz ten materiał, możesz zyskać bonus 100 złotych do swojej pierwszej sztabki.
Nie każdego stać od razu na jednorazowy zakup większej ilości, a kupowanie minimalnych ilości, np. w jednogramowych sztabkach jest po prostu strasznie nieopłacalne.
Tymczasem dzięki Goldsaver można kupować złoto w niewielkich częściach aż uzbiera nam się pełna sztabka. Gdy suma naszych wpłat pokryje koszt całej jedno-uncjowej sztabki złota, to możemy ją bez problemu odebrać fizycznej formie. Oczywiście jeżeli zajdzie taka potrzeba, to nie trzeba czekać do uzbierania pełnej sztabki, żeby sprzedać posiadane przez nas złoto.
Jeśli zarejestrujecie się w sklepie Goldsaver dzięki naszego linka polecającego oraz podacie kod DNA100, to możecie odebrać również specjalny bonus w wysokości 100 złotych do pierwszej swojej sztabki. Bonus zrealizuje się, gdy uzbieracie w swoich oszczędnościach pełną sztabkę. Dajcie znać czy sami też inwestujecie złoto i jak staracie się prognozować jego zachowanie w przyszłości no i jak wam to do tej pory wychodziło?
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk
Zarejestruj się sklepie Goldsaver i kupuj fizyczne złoto „po kawałku”. Skorzystaj z naszego linka do rejestracji:
https://goldsaver.pl/kod/DNA100
Odbierz bonus w postaci 100 złotych podając kod DNA100