Jak smakuje Glenfiddich Fire and Cane Experimental Series?

4 lat temu

Glenfiddich Fire and Cane to czwarta w kolekcji Experimental Series odsłona nietypowej whisky Glenfiddich, która tym razem leżakowana była w beczkach po rumie. Co bardzo ciekawe, choć Glenfiddich to typowa whisky ze Speyside, Glenfiddich Fire and Cane to whisky dymna. Jest to NAS leżakowany w beczkach po bourbonie, a następnie umieszczany na kilka miesięcy w beczkach po rumie pochodzącym z Ameryki Południowej.

Glenfiddich Experimental Series

Glenfiddich Fire & Cane to czwarta z kolei whisky, która miała swoją premierę już ponad rok temu, bo w sierpniu 2018. W Experimental Series pojawiły się przed nią:

  1. Glenfiddich IPA Experiment – produkcja whisky uwzględniała użycie beczek po piwie IPA
  2. Gelnfiddich Project XX – 20 ekspertów whisky wybrało swoje ulubione beczki, które poddano kupażowi
  3. Glenfiddich Winter Storm – 21yo malt leżakowany w beczkach po winie lodowym z Kanady.
  4. Glenfiddich Fire and Cane – to czwarta edycja, którą omawiam szerzej w tym artykule.

Za Experimental Series stoi Brian Kinsman, który pracuje na stanowisku Malt Master i Master Blender zależnie od tego czy rozmawiamy o whisky mieszanej czy słodowej. Oczywiście Glenfiddich to także sławny na całym świecie blend jakim jest Grant’s, a także destylarnia Balvenie, Kinninvie i oczywiście destylarnia whisky zbożowej Girvan i słodowej Ailsa Bay. Jest z czego wybierać. Brian Kinsman podchodzi do whisky bardzo progresywnie i potrafi proponować bardzo nowatorskie koncepcje na na whisky co w przypadku marek o wymiarze globalnym wcale nie jest proste.

Glenfiddich Fire and Cane – co to za whisky?

Glenfiddich Fire & Cane to whisky naprawdę nietypowa. To kupaż destylatów klasycznej Glenfiddich z mniej licznymi nastawami dymnymi, które również produkuje ta destylarnia. Efektem jest delikatnie dymny destylat, który leżakowany jest w beczkach po rumie z Ameryki Południowej. Bez wątpienia, koncepcja Briana Kinsmana jest bardzo innowacyjna. Wbrew pozorom, stworzenie edycji limitowanej dla marki globalnej wcale nie jest proste. Musi ona bowiem oferować pewną świeżość, ale także skalowalność. W przypadku Experimental Series jak dotąd bardzo dobrze się ot udaje.

Notka smakowa

Poniżej prezentuje video opublikowane na moim kanale YT, gdzie opisuję koncepcję na Glenfiddich Fire and Cane trochę bardziej szczegółowo i opowiadam o smaku whisky. Zachęcam do obejrzenia!

Idź do oryginalnego materiału