Zgodnie z nowym raportem Pine Analytics, twórcy memecoinów Solana na Pump.fun systematycznie finansowali portfele snajperskie, aby kupować własne tokeny. Wpłynęło to na ponad 15 000 uruchomień tokenów na platformie.
Te portfele snajperskie działały głównie w godzinach handlu w USA, realizując standardowe, zyskowne strategie. Niezwiązana aktywność botów zaciemnia ich zachowanie, co sprawia, iż izolowanie tych portfeli jest niezwykle trudne. W dodatku mogą one łatwo dostosować się do nowych środków zaradczych.
Snajperzy memecoinów Solana poruszają się swobodnie po Pump.fun
Pump.fun pozostaje jednym z najpopularniejszych launchpadów memecoinów na Solana, pomimo trwałych kontrowersji i innej krytyki.
Jednak nowy raport Pine Analytics odkrył nową kontrowersję, ujawniając systematyczną manipulację rynkową na platformie. Te snajpy obejmują aż 1,75% całej aktywności uruchomionej na Pump.fun. W analizie stwierdzono:
„Nasza analiza ujawnia, iż ta taktyka nie jest rzadka ani marginalna – tylko w ciągu ostatniego miesiąca wyciągnięto ponad 15 000 SOL zrealizowanego zysku tą metodą, w ponad 15 000 uruchomień z udziałem ponad 4600 portfeli snajperskich i ponad 10 400 twórców. Te portfele wykazują niezwykle wysokie wskaźniki sukcesu (87% snajpów było zyskownych), czyste wyjścia i uporządkowane wzorce operacyjne.”
Tymczasem twórcy memecoinów na Pump.fun na Solana stosują spójny schemat. Finansują jeden lub więcej portfeli snajperskich i dają im wcześniejsze powiadomienie o nadchodzących uruchomieniach tokenów.
Te portfele kupują tokeny w pierwszym bloku, a następnie niemal natychmiast je likwidują. Tak 85% w ciągu pięciu minut, a 90% w zaledwie jednym lub dwóch wydarzeniach wymiany.

Deweloperzy memecoinów Solana na Pump.fun wykorzystują tę taktykę, aby stworzyć wrażenie natychmiastowego popytu na swoje tokeny. Inwestorzy detaliczni, nieświadomi wcześniejszej wyprzedaży, często kupują te tokeny po snajpie, dając deweloperom nieuczciwą przewagę. To świadczy o manipulacji rynkowej i podważa zaufanie do platformy.
Co więcej, Pine Analytics musiało starannie skalibrować swoje metody, aby zidentyfikować prawdziwych snajperów. Wygląda na to, iż 50% uruchomień memecoinów na Pump.fun obejmuje snajping, ale większość z tego to prawdopodobnie boty używające metody „spray and pray”.
Jednak, filtrując snajperów bez bezpośrednich powiązań z portfelami deweloperów, firma przegapiła projekty, które ukrywały swoje ślady za pośrednictwem proxy i burnerów.
Innymi słowy, społeczność memecoinów nie ma odpowiednich środków obronnych przed systematycznym nadużyciem na Pump.fun. Istnieje kilka możliwych sposobów, aby platforma mogła oznaczać powtarzających się przestępców i podejrzane projekty, ale adaptacyjne środki zaradcze mogą je pokonać. Ten problem wymaga ciągłego i proaktywnego działania.
Niestety, może być bardzo trudno wprowadzić takie polityki. Snajping memecoinów Solana jest tak systematyczny, iż Pump.fun mógłby z nim walczyć tylko z prawdziwym zaangażowaniem.
Analitycy uważają, iż budowanie kultury on-chain, która nagradza przejrzystość ponad eksploatację, jest najlepszym długoterminowym rozwiązaniem. Taka zmiana byłaby naprawdę pomocna, aczkolwiek sektor memecoinów mógłby jej nie przetrwać.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut od BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Jak snajperzy memecoinów Solana na Pump.fun manipulują rynkami?