Jak spadek stóp wpływa na portfel przeciętnego polskiego inwestora

5 godzin temu

Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła wczoraj stopy procentowe o 25 pkt bazowych. To kolejna decyzja w tym kierunku – poprzednia miała miejsce w maju, a rynek spodziewa się dalszych cięć już we wrześniu. Zwykle analizując zmiany stóp procentowych, koncentrujemy się na ich wpływie na koszty kredytów. Warto jednak spojrzeć na ten temat również z perspektywy inwestorów indywidualnych. Spadek stóp powinien zwiększyć atrakcyjność polskich akcji oraz obligacji o stałym oprocentowaniu. Jednak podstawowym składnikiem portfeli Polaków pozostaje gotówka, która w takich warunkach traci na atrakcyjności.

Jak spadek stóp wpłynie na portfele Polaków?

W kwartalnym badaniu Puls Inwestora Indywidualnego eToro analizujemy strukturę portfela inwestycyjnego przeciętnego inwestora z Polski oraz z 11 innych krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. W obliczu obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych oraz wcześniejszej majowej obniżki o 50 pkt, warto zastanowić się, jak te decyzje wpłyną na strategie inwestycyjne Polaków.

Jakie aktywa znajdują się w tej chwili w twoim portfelu inwestycyjnym?
Aktywa Polska Globalnie
Gotówka (np. lokaty, konta oszczędnościowe) 66 proc. 68 proc.
Krajowe akcje 52 proc. 50 proc.
Kryptowaluty 50 proc. 36 proc.
Krajowe obligacje/papiery dłużne 50 proc. 36 proc.
Waluty obce 37 proc. 25 proc.
Zagraniczne akcje 33 proc. 34 proc.
Towary 31 proc. 30 proc.
Zagraniczne obligacje/papiery dłużne 24 proc. 21 proc.
Inwestycje alternatywne 24 proc. 23 proc.

Źródło: Badanie eToro “Puls Inwestora Indywidualnego”

Gotówka stanowi główny element portfela aż 66 proc. polskich inwestorów. Wraz z malejącym oprocentowaniem depozytów staje się ona coraz mniej opłacalna. Spadek stóp skłoni prawdopodobnie inwestorów do przesuwania kapitału w kierunku aktywów o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wyższych zyskach, takich jak akcje czy obligacje. Na tle globalnym Polacy wykazują większe zainteresowanie krajowymi akcjami (52 proc. wobec 50 proc. globalnie). Niższe stopy procentowe sprzyjają rynkowi akcji, obniżając koszty finansowania firm i poprawiając ich rentowność. Potwierdza to wzrost liczby inwestorów zainteresowanych spółkami technologicznymi (z 15 proc. w drugim kwartale 2024 r. do 19 proc. w analogicznym okresie 2025 r.). Co ciekawe, mimo obniżek stóp i w związku z tym niższej marży odsetkowej, wzrosło także zainteresowanie sektorem bankowym (z 13 proc. do 15 proc.). W tym samym czasie inwestycje w nieruchomości oraz REIT-y straciły na popularności (z 19 proc. do 15 proc.).

Kryptowaluty popularne wśród Polaków

Polacy wykazują także większe zainteresowanie kryptowalutami (50 proc.) niż inwestorzy globalni (36 proc.). Chociaż kryptowaluty nie są bezpośrednio powiązane ze zmianami lokalnych stóp procentowych, mogą być postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją oraz osłabieniem złotego. Należy jednak pamiętać, iż ten rynek cechuje wysoka zmienność. Krajowe obligacje znajdują się w portfelach aż połowy polskich inwestorów (globalnie 36 proc.). Popularność ta wynika przede wszystkim z dostępności obligacji skarbowych indeksowanych inflacją, które stały się atrakcyjne w ostatnich latach. Spadek stóp pozytywnie wpływa na ceny istniejących obligacji o stałym oprocentowaniu, ale jednocześnie sprawia, iż nowe emisje będą mniej atrakcyjne.

Polacy częściej niż globalni inwestorzy lokują kapitał w walutach obcych (37 proc. wobec 25 proc.). Obniżki stóp mogą wspierać w dłuższym terminie osłabienie złotego, co z kolei zwiększy atrakcyjność inwestowania w waluty obce. Zagraniczne akcje mają porównywalną popularność w Polsce (33 proc.) i globalnie (34 proc.). Chociaż lokalna polityka monetarna nie wpływa bezpośrednio na rynki zagraniczne, środowisko niskich stóp może zachęcać inwestorów do większej dywersyfikacji portfeli za granicą, choć trzeba pamiętać, iż stopy w Polsce pozostają przez cały czas wyższe niż w strefie euro czy USA.

Towary w zainteresowaniu 1/3 inwestorów

Towary, takie jak ropa czy złoto, cieszą się podobnym zainteresowaniem wśród polskich (31 proc.) i globalnych inwestorów (30 proc.). Lokalna polityka monetarna wpływa tu głównie pośrednio – poprzez kurs walutowy. Obligacje zagraniczne oraz inwestycje alternatywne także są w Polsce nieco popularniejsze niż globalnie (odpowiednio 24 proc. wobec 21 proc. oraz 24 proc. wobec 23 proc.). Obniżki stóp procentowych mogą zwiększać atrakcyjność inwestycji na rynku nieruchomości. Jednak inwestorzy powinni mieć na uwadze ryzyko związane z możliwymi zmianami regulacyjnymi, w tym dodatkowymi obciążeniami podatkowymi dla właścicieli mieszkań na wynajem.

Podsumowanie

Z naszego badania wynika, iż polski inwestor jest bardziej wrażliwy na lokalne zmiany stóp procentowych niż przeciętny inwestor globalny. W obecnych warunkach najlepszą strategią ochrony kapitału może być dalsza dywersyfikacja portfela poza lokalny rynek. Przed nami prawdopodobnie cała seria obniżek stóp, których tempo będzie ściśle związane z dalszym rozwojem inflacji. Różnice w tempie obniżek między Polską a innymi krajami mogą dodatkowo wpłynąć na atrakcyjność poszczególnych regionów inwestycyjnych.


O autorze

Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału