System RFID (ang. Radio Frequency Identification) stanowi nieocenione wsparcie podczas procesów produkcyjnych w licznych sektorach przemysłu, pomagając w zwiększeniu efektywności podejmowanych działań operacyjnych. Technologia ta to jedno z kluczowych narzędzi intralogistyki, pozwalające na precyzyjne monitorowanie stanu zapasów oraz zarządzanie lokalizacją produktów. Zastanawiasz się, jak działa system RFID? Podpowiadamy, w jaki sposób technologia identyfikacji obiektów pomaga w usprawnieniu procesów produkcyjnych.
Jak działa system RFID?
Zasada działania RFID opiera się na bezprzewodowym przesyłaniu danych między tagami RFID a czytnikami. Tag to niewielki, pasywny układ, który składa się z mikroprocesora oraz anteny. Gdy czytnik generuje sygnał radiowy, antena w tagu aktywuje mikroprocesor. Urządzenie zwraca dane poprzez modulację pola elektromagnetycznego, wygenerowanego przez czytnik, przesyłając takie informacje o produkcie, jak jego numer seryjny czy cena.
Rozwiązanie to pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie otagowanego produktu oraz odczytanie kluczowych informacji na jego temat – RFID (https://www.ifm.com/pl/pl/category/220_030_020) umożliwia więc szybkie i nieinwazyjne rozpoznanie towaru na odległość oraz jego sprawne śledzenie w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie pomocne podczas prac produkcyjno-magazynowych, gdzie minimalizacja błędów oraz precyzja i efektywność działań mają najważniejsze znaczenie dla optymalizacji obsługiwanych procesów.
Przykłady wykorzystania technologii RFID
Obecnie w asortymencie wiodących producentów rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji dostępna jest szeroka gama systemów identyfikacji, które wykorzystywane są w rozmaitych branżach przemysłowych. Oferowane przez dostawców narzędzia znajdują zastosowanie w takich sektorach, jak m.in.:
1. Przemysł spożywczy
Technologia RFID znalazła szerokie zastosowanie w branży spożywczej, przynosząc wiele korzyści w zakresie zarządzania transportem, kontroli jakości oraz optymalizacji cyfrowej produkcji żywności. System Radio Frequency Identification umożliwia m.in. identyfikację w procesie uboju, rozpoznawanie adekwatnych form czekolady podczas produkcji słodyczy oraz dokładne śledzenie skrzynek transportowych w trudnych warunkach przemysłowych. Urządzenia te mogą być stosowane choćby w przypadku ograniczonej przestrzeni, o ile nie mają one bezpośredniego kontaktu z medium.
2. Przemysł samochodowy
System RFID wykorzystywany jest także w sektorze automotive, gdzie pomaga on m.in. w identyfikacji części mocowanych podczas montażu przekładni – przy użyciu głowic zapisująco-odczytujących oraz znaczników identyfikacyjnych ustalane są aktualne pozycje obrabianych w urządzeniu elementów. Z pomocą technologii Radio Frequency Identification możliwe jest dodatkowo rozpoznanie lokalizacji wsporników karoserii. Polakierowane karoserie transportowane są do regału wysokiego składowania przez proces kontroli końcowej – RFID sprawnie ustala ich lokalizację w obrębie poszczególnych stref.
3. Przemysł opakowań
Jakość wykorzystywanych w procesach pakowania materiałów ma ogromne znaczenie dla efektywności działań oraz zadowolenia klienta końcowego. RFID wspiera podejmowane na liniach produkcyjnych zadania, podczas których odbywa się wymiana dużej ilości danych – informacje na temat wykorzystywanych produktów i wszelkie parametry jakościowe można bowiem zapisać w identyfikatorze ID.
Sprawdź pełne funkcjonalności innowacyjnych systemów RFID od ifm electronic
Firma ifm electronic to jeden z wiodących producentów narzędzi do automatyzacji i robotyzacji prac produkcyjno-magazynowych. W asortymencie dostawcy dostępne są m.in. zaawansowane produkty do przetwarzania danych, które stanowią wsparcie podczas codziennych procesów identyfikacyjnych w halach przemysłowych. Odwiedź stronę internetową ifm.com/pl/pl, aby poznać pełne możliwości technologii Radio Frequency Identification.