Rodzaje ekspresów do kawy
Możesz wybierać między różnymi rodzajami. Najbardziej popularne to:
- ekspresy ciśnieniowe: wyróżnia się ekspresy automatyczne i kolbowe; we wszystkich typach tych ekspresów kawa jest parzona podczas przelewania gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez zmielone ziarna, dlatego ma krótki kontakt z wodą, nie jest więc tak gorzka;
- ekspresy na kapsułki – model ostatnich lat; do ekspresu wprowadza się kapsułkę, a nie zmieloną kawę, z kompozycją różnych kaw, czasem połączoną z cukrem i mlekiem. Ekspres jest prosty w obsłudze, ale powoduje, iż opinie kawoszy są podzielone na temat smaku i aromatu kawy z kapsułki;
- ekspresy przelewowe – kawa zalewana wrzącą wodą pod zwykłym ciśnieniem przechodzi przez specjalny filtr, najczęściej papierowy; można na raz przygotować sporo kawy, do 2 litrów zależnie od modelu urządzenia.
Jaki ekspres do kawy wybrać? Ładny wygląd to nie wszystko
Wiele osób w pierwszym odruchu wybierze pięknie prezentujący się ekspres do kawy, o oryginalnym designie albo ciekawej kolorystyce. Oczywiście, warto dopasować ekspres do wystroju kuchni, wybrać model odpowiadający gustowi. Trzeba jednak pamiętać, iż najlepszy ekspres to nie ten, który najładniej wygląda. Należy zwrócić uwagę na kilka czynników, aby urządzenie designerskie robiło też pyszną kawę, cechowało się: intuicyjną obsługą, energooszczędnością i łatwością czyszczenia.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?
Czym będzie się zatem cechował najlepszy ekspres ciśnieniowy, kapsułkowy lub przelewowy? Na co zwracać uwagę przy wyborze rodzaju ekspresu, a potem konkretnego modelu? Sprawa nie jest prosta, bo można porównywać ekspresy pod wieloma względami. Sprawdź, jaki ekspres do kawy wybrać i czym się w tym wyborze kierować.
Parametry techniczne
Po pierwsze, zapoznaj się z podstawowymi parametrami technicznymi, to jest z: mocą, szybkością, pojemnością i ciśnieniem.
- Moc ekspresu – od niej zależy czas oczekiwania na przygotowanie naparu. Oczywiście im większa moc, tym szybciej urządzenie będzie pracować. Warto szukać ekspresów o mocy co najmniej 1500 W, jeżeli zależy ci na czasie przygotowania kawy.
- Pojemność – dla ekspresów przelewowych będzie podawana w litrach; w ciśnieniowych można przygotować jedną, dwie ewentualnie kilka porcji jednocześnie. Przelewowe działają wolniej, lepiej więc, aby miał większą pojemność, jeżeli chcesz przygotować gwałtownie kilka kaw; zakres pojemności: 0,5–2 l. W ciśnieniowych i kapsułkowych, choćby w przygotowujących tylko po jednej porcji, dość gwałtownie przygotujesz kilka kaw pod rząd, np. dla całej rodziny. Chyba iż rzeczywiście zależy ci na czasie, wtedy szukaj modeli z kilkoma miejscami na filiżankę.
- Ciśnienie – to parametr istotny dla ekspresów ciśnieniowych: im wyższa liczba barów, tym silniejsze ciśnienie. To od niego zależy, jaką kawę da się przygotować w urządzeniu. Do zwykłego espresso wystarczy już 9 barów, ale nowoczesne ekspresy mają o wiele wyższe parametry. Najlepiej celować w ekspres z ciśnieniem między 12 a 15 barów.
Rodzaj kawy
Bardzo istotny przy wyborze jest rodzaj kawy lub napoju kawowego, na jakim ci zależy. Czy pijasz tylko espresso, czy też uwielbiasz cappuccino i latte ze spienionym mlekiem. Nie wszystkie rodzaje kawy przygotujesz w danym rodzaju ekspresu.
- W ekspresie ciśnieniowym automatycznym możesz przygotować wiele rodzajów napojów: espresso, latte, cappuccino etc., dowolne mieszanki proporcji kawy i mleka.
- W ekspresie ciśnieniowym kolbowym również przygotujesz napoje kawowe z mlekiem i pianką.
- W ekspresie przelewowym zrobisz tylko zwykłą czarną kawę.
- W ekspresie kapsułkowym przygotujesz dowolną kawę i napój kawowy, zależnie od kapsułki, jakiej użyjesz.
Rodzaj młynka i systemu do spieniania mleka
Możesz zdecydować się na zakup urządzenia z wbudowanym młynkiem do kawy. Koszt takiego ekspresu jest wyższy niż urządzenia bez młynka, ale niektórzy kawosze cenią sobie możliwość zmielenia kawy tuż przed parzeniem. Dostępne są ekspresy z wbudowanym młynkiem udarowym lub żarnowym. Ten pierwszy ma prostą konstrukcję i działa błyskawicznie, ale wytwarza wysoką temperaturę przy mieleniu, a przez to smak kawy może być gorzkawy. Młynek żarnowy mieli dwoma metalowymi walcami, ziarna są więc miażdżone, nierozbijane jak w udarowym.
Ekspresy ciśnieniowe mogą mieć także wbudowany system spieniania mleka. Tańsze urządzenia mają jedynie dyszę do spieniania mleka. System automatyczny jest montowany w urządzeniach wyższej jakości, droższych i bardziej funkcjonalnych. Taki ekspres sam przygotuje latte, nie ma konieczności samodzielnego spieniania mleka i dolewania go do naparu.
Łatwość czyszczenia
Łatwość utrzymania w czystości ekspresu jest ważna nie tylko dla wygody. Im prościej będzie wyczyścić ekspres, tym częściej będziesz to prawdopodobnie robić, a maszyna dłużej posłuży. Osadzające się brud i kamień mocno wpływają na żywotność ekspresu.
Warto sprawdzić, czy ekspres do kawy można łatwo i gwałtownie zdemontować, aby oddzielnie umyć blok zaparzający i system do spieniania mleka – jeżeli występują. Nowoczesne, dobrej jakości ekspresy mają opcję automatycznego odkamieniania i czyszczenia, bardzo wygodną, pozwalającą wyczyścić urządzenie gwałtownie i bez wysiłku. Mimo wszystko zawsze trzeba samodzielnie przemyć system spieniania mleka lub blok zaparzający.
Większość ekspresów ma już funkcję informowania o konieczności odkamieniania, co jest przydatne dla zapominalskich. Komunikat pojawia się na wyświetlaczu.
Energooszczędność
Obecnie ceny energii elektrycznej znacząco idą w górę i przywiązuje się wagę do ekologicznych rozwiązań, dobrze jest więc wybrać energooszczędny ekspres do kawy. Urządzenie powinno zużywać jak najmniej energii, aby rachunki za prąd nie obciążały kieszeni kawosza, a eksploatacja – środowiska. Energooszczędne ekspresy do kawy mają zoptymalizowaną moc, na tyle dużą, aby gwałtownie przygotować napar, ale nie przesadnie zawyżoną, a do tego funkcję pozwalającą oszczędzać prąd – to opcja automatycznego wyłączania się po zakończeniu pracy.
Ekspres kolbowy De’Longhi La Specialista Arte Evo – polecany przez Panią AGD
Ekspres kolbowy De’Longhi La Specialista Arte Evo to urządzenie, za pomocą którego przygotujesz swoją ulubioną kawę – czy to Cold Brew, czyli kawę parzoną na zimno, czy dowolną kawę mleczną (ekspres wyposażony jest w dyszę do spieniania mleka). La Specialista posiada też wiele innych przydatnych funkcji, o których w swojej recenzji wspomina Pani AGD. Blogerka w taki sposób podkreśla funkcjonalność sprzętu:
„Oprócz kawy na zimno, we włoskim ekspresie nie mogło zabraknąć możliwości parzenia klasycznego espresso oraz americano, a także wszystkich napojów mlecznych, które bazują na espresso: cappuccino, caffé latte czy macchiatto. Urządzenie może również do pewnego stopnia zastąpić czajnik elektryczny. Funkcji „Hot water” umożliwia podgrzanie wody do parzenia herbaty lub ziół.
La Specialista Arte Evo wyposażony jest w młynek do kawy oraz spieniacz do mleka. To ważna informacja, ponieważ nie każdy ekspres kolbowy je posiada. Akcesoria do dawkowania kawy – kolba, lejek do dozownika, podkładka tampingowa oraz tamper zostały tak zaprojektowane, aby korzystało się z nich wygodnie i bez bałaganu.”
Źródło zdjęć www.delonghi.com/pl-pl