Jak wybrać ETF na światowy indeks akcji

finansowapodroz.eu 1 rok temu

Wstęp

Kilka dni temu brałem udział w wykładzie prowadzonym przez profesora jednej z najlepszych polskich uczelni ekonomicznych na temat strategii inwestycyjnych. Oprócz kariery akademickiej wykładowca miał również bardzo bogatą karierę biznesową, w tym polskie i zagraniczne banki oraz fundusze inwestycyjne. Wykład był świetny, a wiedza prowadzącego na temat wszystkich procesów i instrumentów inwestycyjnych była ogromna. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Opcje, kontrakty terminowe, swapy, hedging, CFT, OTC, strategie funduszy hedgingowych – wszystko wytłumaczone w naprawdę świetny sposób. Byłem pod wielkim wrażeniem. Na wykładzie omawialiśmy kilkadziesiąt różnych strategii inwestycyjnych stosowanych przez największe fundusze hedgingowe. Człowiek z takim doświadczeniem i wiedzą. To musi być świetny inwestor stosujący bardzo wyszukane strategie inwestycyjne. Nie mogłem się powstrzymać i…

Na końcu wykładu, podszedłem do tego mistrza teorii inwestowania (nie piszę tego z sarkazmem, tylko z wielkim szacunkiem) i zapytałem w co prywatnie inwestuje. Odpowiedź mnie nie zaskoczyła…

Nieruchomości i pasywne ETF-y na szeroki rynek akcji

Skoro człowiek z takim doświadczeniem i taką wiedzą o strategiach inwestycyjnych inwestuje w najprostszego i najtańszego, pasywnego ETF-a na szeroki rynek akcji, to ja już nie mam więcej pytań. Ja również, jako początkowy inwestor zacząłem od funduszy inwestycyjnych i selekcji akcji. Jednak im więcej wiem i im bardziej rozumiem, jak działają wszystkie mechanizmy rynku, tym więcej swojego kapitału inwestuję w pasywnie zarządzane ETF-y.

W tym artykule opowiem Ci, na co zwrócić uwagę wybierając ETF-a. Zrobię to na przykładzie najszerszych ETF-ów na światowy rynek akcji. Nie będzie to bardzo skomplikowana analiza i skupię się tylko na najbardziej istotnych pojęciach. Prawda jest taka, iż różnice między ETF-ami, które zanalizuję są tak minimalne, iż nie ma to dla Ciebie prawie żadnego znaczenia, który z nich wybierzesz. Ich wyniki w długim okresie będą prawie identyczne. Warto jednak, żebyś wiedział, w co inwestujesz .

Jeżeli zainwestujesz w ETF-a mającego w portfelu spółki z całego świata, w długim okresie możesz być pewny, iż zanotujesz wynik zdecydowanie lepszy niż większość inwestorów indywidualnych i funduszy, niezależnie od tego, jak będzie dalej rozwijać się świat i które firmy okażą się zwycięzcami (jak w ostatnim czasie Apple, Microsoft lub Nvidia).

Jeżeli ktoś zada Ci pytania dotyczące inwestowania w rynek akcji, będziesz mógł odpowiadać na nie tak, jak ja :

A skąd wiesz w jaką akcje zainwestować?

Nie wiem i nie obchodzi mnie to – mam wszystkie.

A skąd wiesz, czy warto inwestować w Polsce czy zagranicą?

Nie wiem i nie obchodzi mnie to – mam i Polskę, i zagranicę.

A skąd wiesz czy, za 20 lat potęgą będą Chiny, czy USA?

Nie wiem i nie obchodzi mnie to – mam w portfelu i Chiny, i USA

A skąd wiesz, czy dalej będą rosnąć spółki technologiczne, czy tradycyjne biznesy?

Nie wiem i nie obchodzi mnie to – mam w portfelu zarówno spółki technologiczne, jak i tradycyjne biznesy.

A skąd wiesz, czy hitem będzie sztuczna inteligencja, czy biotechnologia?

Nie wiem i nie obchodzi mnie to – mam w portfelu zarówno spółki związane z AI, jak i biotechnologią.

I tak dalej i tak dalej. Nikt nie wie, jaka będzie przyszłość. Nikt nie wie, która firma będzie nowym Apple, Microsoftem lub Alibaba. Ale tylko Ci, którzy inwestują w szeroki rynek akcji, mogą powiedzieć:

Nie wiem i nie obchodzi mnie to. Mam ją w portfelu.

W tym artykule podpowiem Ci, jak wybrać najlepszego ETF-a na światowy indeks akcji, abyś Ty również na każde podobne pytanie mógł odpowiedzieć „nie wiem i nie obchodzi mnie to”.

Co to jest światowy indeks akcji?

Podczas inwestowania na giełdzie, a w szczególności w ETF-y, bardzo często spotykamy się z pojęciem indeksów giełdowych. Większość inwestorów na rynku kapitałowym słyszała takie nazwy, jak S&P 500 lub WIG20. Indeks giełdowy to wskaźnik, który pokazuje inwestorom, w jaki sposób zmieniają się ceny na giełdzie. Na światowych giełdach notowanych jest tysiące akcji różnych przedsiębiorstw, a na samej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest ponad czterysta. Śledzenie notowań ich wszystkich byłoby bardzo trudne i bardzo czasochłonne. Tu pomagają właśnie indeksy, dzięki którym inwestorzy mogą w prosty sposób określić kierunek ruchu cen akcji na danym rynku, bez analizowania cen akcji poszczególnych spółek. Indeks ukazuje przede wszystkim tendencje, jakie panują na rynku w określonym czasie. Można więc powiedzieć, iż indeks to zbiór wszystkich akcji, na przykład z danego rynku.

Poszczególne spółki wchodzące w skład danego indeksu mają w nim określone wagi. Najpopularniejszą metodą przypisania wag poszczególnym spółkom jest kapitalizacja, czyli wartość rynkowa spółki. W indeksach ważonych kapitalizacją spółek największe wagi są przypisywane spółkom z największą wartością rynkową (takimi indeksami są na przykład WIG20 i S&P 500). W indeksie S&P 500 największą wagę ma Apple, czyli spółka o największej wartości rynkowej. W indeksie WIG20 jest to Orlen.

Indeksy giełdowe często stanowią benchmarki dla funduszy inwestycyjnych oraz są odwzorowywane przez większość ETF-ów. Najpopularniejszymi twórcami indeksów na świecie są firmy MSCI i FTSE. BlackRock, największy dostawca ETF-ów, używa najczęściej indeksów MSCI, a drugi co do wielkości Vanguard — FTSE. To właśnie MSCI i FTSE stworzyły 3 najpopularniejsze indeksy na spółki z całego świata:

  • MSCI ACWI — to indeks na duże i średnie spółki z 23 rynków rozwiniętych i 24 rynków wschodzących. Inwestuje w około 3000 największych spółek na świecie i obejmuje około 85% całego światowego rynku akcji
  • FTSE ALL-WORLD — to również indeks na duże i średnie spółki z 48 państw całego świata. Jest w nim około 4000 spółek i obejmuje około 90% całego światowego rynku akcji
  • MSCI ACWI IMI – To indeks, który do dużych i średnich spółek dodaje jeszcze spółki małe. Łącznie jest w nim około 9000 spółek i obejmuje około 99% światowego rynku akcji. Wciąż jednak największy wpływ na zachowanie się indeksu ważonego kapitalizacją mają spółki największe.

Który z powyższych indeksów jest najlepszy? Ciężko powiedzieć. Ich wyniki są ze sobą skorelowane niemal w 100%, co możesz zobaczyć na poniższym wykresie wygenerowanym w portalu justetf.com.

Wbrew pozorom, na wykresie są pokazane trzy wykresy ETF-ów inwestujących pasywnie w trzy wyżej wymienione indeksy. Będziemy więc szukać najlepszego ETF-a inwestującego pasywnie na podstawie któregokolwiek z tych indeksów.

Jak znaleźć ETF-y na światowy rynek akcji

Ja szukam ETF-ów używając anglojęzycznej strony justetf.com, która ma bardzo fajną wyszukiwarkę

Można w niej szukać ETF-ów zarówno po poszczególnych kryteriach (menu po lewej) lub po prostu wpisując interesujący nas temat w wyszukiwarce. Ja na przykład wpiszę nazwę indeksu „MSCI ACWI”.

Wyszukiwarka od razu podpowie mi ETF-y replikujące dany indeks. Gdy kliknę „show all results”, pojawi mi się lista z interesującymi mnie ETF-ami. Gdy posortuję listę po wielkości ETF-a „Fund Size” (klikając na nazwę kolumny), pokażą mi się największe ETF-y replikujące dany indeks.

Wśród nich będę szukał najlepszego ETF-a na światowy indeks akcji. Ponieważ to samo będę chciał zrobić z pozostałymi indeksami (FTSE ALL-WORLD i MSCI ACWI IMI), wybiorę kilka największych ETF-ów do dalszego porównania. Robię to klikając tick-boxa po lewej stronie ETF (ten pomarańczowy)

Dokładnie tak samo postępuję z pozostałym dwoma indeksami. Gdy mam już wybrane wszystkie ETF-y, które mnie interesują, klikam ikonę „Selection” (ta z pomarańczową strzałką na górze, po prawej)

I pokazuje mi się lista ETF-ów (które wcześniej zaznaczyłem pomarańczowym tick boxem) i z których mogę wybrać najbardziej odpowiadającego mi ETF-a na światowy indeks akcji. Poniżej lista 5 ETF-ów, które zaznaczyłem. Wszystkie od 3 największych dostawców ETF-ów na świecie i każdy z aktywami większymi od 0,5 miliarda euro. Najmniejszą wartość aktywów ma SPDR MSCI ACWI IMI, ale jest to jednocześnie największy ETF na indeks MSCI ACWI IMI, dlatego dołączyłem go do rankingu.

Ponieważ wybraliśmy największe ETF-y, jest duża szansa, iż będą dostępne w polskich biurach maklerskich. Największą i najkorzystniejszą ofertę ETF-ów wśród polskich biur maklerskich mają XTB, BOSSA i eMakler. Nie rekomenduję Ci inwestować w zagraniczne ETF-y przez jakiekolwiek inne polskie biuro maklerskie. Ranking brokerów polskich i zagranicznych, najlepszych do inwestowania w zagraniczne ETF-y, znajdziesz na przykład na blogu stockbroker.pl.

Na co zwrócić uwagę wybierając ETF-a na światowy indeks akcji

Wielkość danego ETF

Już wybierając ETF-y do analizy, skupialiśmy się na tych, które mają największy FUND SIZE, czyli wielkość funduszu. Małe fundusze ciężko znaleźć w polskich biurach maklerskich i mają małą płynność, przez co różnica w cenie kupna i sprzedaży może być wysoka. Małe fundusze mogę też zostać zamknięte ze względu na niską opłacalność biznesową dla emitenta. Wśród wybranych przez nas funduszy wszystkie mają ponad pół miliarda euro aktywów – zdecydowanie wystarczy. Dla mnie minimum to około 100 milionów euro.

Opłaty

To bardzo istotny wskaźnik i to właśnie on wyróżnia ETF-y od aktywnie zarządzanych funduszy. Opłata w ETF-ach oznaczana jest najczęściej jako TER (Total Expense ratio) i możesz ją łatwo odczytać w wyszukiwarce justetf.com. o ile nie widzisz jej wśród kolumn, kliknij na napis „select column” powyżej tabeli i odkliknij „TER in % p.a.”. Wtedy wśród kolumn tabelki pojawi Ci się „TER”.

Patrząc na naszą listę ETF-ów, większość z nich ma opłaty od 0,17% do 0,22% w skali roku. To bardzo mało. Negatywnie wyróżnia się ETF SPDR MSCI ACWI z opłatą 0,4%. Będzie to więc pierwszy „kandydat do odstrzału”. Przejdźmy jednak przez kilka innych parametrów.

Metoda dystrybucji dywidendy

ETF-y, tak samo jak akcje, mogą wypłacać dywidendę swoim udziałowcom. Oczywiście nie jest to dywidenda z zysku, który wypracował sam emitent ETF-a, tylko dywidendy otrzymywane przez fundusz od spółek, które ma on w portfelu. Nie wszystkie ETF-y wypłacają jednak dywidendy. Ze względu na sposób dystrybucji dywidendy wyróżniamy dwie kategorie ETF-ów – ETF-y dystrybuujące dywidendy, czyli takie, które raz na rok, pół roku, kwartał lub miesiąc dystrybuują dywidendę do inwestorów, i ETF-y akumulujące dywidendę, czyli takie, które za dywidendę wypłaconą ze spółek kupują kolejne akcje. Które są lepsze? To zależy. Korzystniejsze od strony podatkowej są ETF-y akumulujące dywidendę, bo inwestor nie musi od niej co roku płacić podatku. Wymagają też mniej zaangażowania, bo dywidenda reinwestuje się sama. Z drugiej strony, dzięki ETF-om dystrybuującym dywidendy inwestor dostaje regularnie na swoje konto maklerskie wolne środki, które może przeznaczyć na dowolną inwestycję (niekoniecznie na zakup jednostek tego samego ETF-a) lub na konsumpcję.

Metodę dystrybucji dywidendy widzimy w kolumnie „Distribution Policy”. Distributing – dystrybuują dywidendę, a Accumulating – akumulują. Wśród analizowanych ETF-ów mamy 4 ETF-y akumulujące i 1 ETF dystrybuujący dywidendy.

Różnica odwzorowania

Różnica odwzorowania jest to miara, która pokazuje, jak dobrze fundusz pasywnie zarządzany odwzorowuje dany indeks. Wskazuje ona na różnicę między wynikami takiego funduszu, a wynikami odzwierciedlanego indeksu (np. MSCI WORLD). Przypominam, iż zadaniem funduszy pasywnych nie jest pobicie swojego benchmarku, ale jak najlepsze jego odwzorowanie. Różnica odwzorowania zawiera już w sobie koszty funduszu, więc o ile wynosi ona 0%, oznacza to, iż mimo ponoszonych opłat, fundusz zachowuje się tak, jak indeks. Co do zasady, wpływ na różnicę odwzorowania ma kilka czynników, w tym:

  • TER — opłata za zarządzanie, która obniża wyniki funduszu.
  • Zarobek emitenta na pożyczaniu akcji, który podwyższa wyniki funduszu. Tak, ETF-y pożyczają część akcji, które kupiły, innym uczestnikom rynku. Jest to jednak uregulowane zjawisko, które nigdy nie spowodowało jeszcze żadnych negatywnych konsekwencji dla inwestorów.
  • Faktyczne różnice w odwzorowaniu indeksu. Na przykład trzymanie małej części środków w gotówce lub fizyczne inwestowanie tylko w najpłynniejsze spółki z indeksu. Takie działania mogą albo podwyższyć, albo obniżyć wyniki funduszu.

Zdarzają się fundusze ETF, które mają ujemną różnicę odwzorowania, co oznacza, iż inwestując w nie, mimo ponoszenia opłaty za zarządzanie, inwestor osiąga lepszy wynik niż indeks. Dzieje się tak, gdy przychody z wypożyczania akcji są wyższe niż TER. Czy inwestor, wybierając ETF, powinien patrzeć na opłatę, czy na różnicę odwzorowania? Teoretycznie różnica odwzorowania w większym stopniu oddaje wpływ zarządzania i jego kosztów na wynik ETF-a. Z drugiej strony, dotyczy ona przeszłości i nikt nam nie zagwarantuje, iż będzie taka sama w przyszłości. Opłata za zarządzanie jest natomiast raczej stała i na pewno będzie miała wpływ na przyszły wynik inwestycyjny. Ja więc patrzę na oba.

Różnice odwzorowania dla danego ETF-a europejskiego możesz znaleźć na stronie trackingdifferences.com.

Po wyszukaniu danego ETF w polu „TD” zobaczysz, jaka jest różnica odwzorowania. Na powyższym przykładzie widzisz, iż fundusz Vanguard FTSE All-World UCITS ETF ma ujemną różnicę odwzorowania. Oznacza to, iż mimo kosztów w wysokości 0,22% rocznie, jest on w stanie dostarczać inwestorowi wyniki wyższe od samego indeksu o 0,02% – TO bardzo dobrze. Jak wyglądają w tym parametrze nasze fundusze:

Vanguard FTSE All-World Distributing: -0,02%

iShares MSCI ACWI UCITS ETF USD: 0,2%

Vanguard FTSE All-World Accumulating: 0,03%

SPDR MSCI World UCITS ETF: 0,16%

SPDR MSCI ACWI IMI: -0,13%

Dwa z powyższych ETF-ów pobijają swój indeks (wartości ujemne), a pozostałe 3 nieznacznie z nim przegrywają. Nie są to jednak duże różnice.

Jest jeszcze wiele innych parametrów, po których możesz oceniać danego ETF-a, na przykład:

Metoda replikacji – ETF-y fizyczne faktycznie kupują akcje, a ETF-y syntetyczne używają innych instrumentów, aby replikować indeks. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale według mnie – nie ma to aż tak dużego znaczenia dla inwestora. Szczególnie, jak wybierzesz duży fundusz od dużego dostawcy. Wszystkie z badanych ETF-ów mają replikację fizyczną (kupują akcje).

Dostawca ETF-ów – Według mnie najbezpieczniej trzymać się największych i najbardziej renomowanych dostawców, jak Blackrock (iShares), Vanguard i State Street (SPDR). Nie jest to jednak dla mnie najważniejszy element wyboru ETF-a. Na szczęście w większości przypadków to właśnie ETF-y tych dostawców mają najlepsze parametry dla inwestorów.

Rezydentura i giełda notowań ETF – Rezydentura ETF to miejsce, w którym zlokalizowany jest ETF z perspektywy prawnej, podatkowej i regulacyjnej. Może być to ważne dla Twoich podatków. W większości przypadków najlepszą rezydenturą europejskiego ETF dla polskiego podatnika jest Irlandia. Wszystkie ETF-y z naszej listy mają taką rezydenturę. Giełda notowań ETF-a — to giełda, na której notowany jest dany ETF. Często jeden ETF może być notowany na kilku giełdach i w danym biurze maklerskim masz tylko jedną opcję na przykład Londyn. Nie ma to dużego znaczenia.

Waluta ETF – Niektóre ETF-y są dostępne w kilku walutach. Z punktu widzenia ryzyka i wyników to, który wybierzesz, nie ma dla Ciebie większego znaczenia. ETF sam przeliczy Twoją wpłatę na odpowiednią walutę, a ryzyko walutowe, które ponosisz, ma związek z akcjami, które są w portfelu ETF-a, a nie z jego walutą. o ile inwestujesz w ETF mający w portfelu chińskie spółki, notowany na giełdzie w Londynie, z rezydenturą w Irlandii, w walucie dolar amerykański, Twoje faktyczne ryzyko walutowe dotyczy chińskiego juana. W naszym wypadku ETF-y inwestują w akcje z całego świata.

Nie będę w tym wpisie wymieniał wszystkich cech ETF-ów i ich szczegółowo opisywał, bo wyszłaby z tego książka (Wiem, bo sam taką napisałem). Dla uproszczenia, przy wyborze skupię się na czterech cechach. Wielkość ETF, opłaty, metoda dystrybucji dywidendy i różnica odwzorowania

Ranking ETF-ów na światowy indeks akcji

Poniżej tabelka z głównym parametrami 5 ETF-ów na indeks akcji z całego świata. Dodałem dodatkową kolumnę z informacją, w którym polskim biurze maklerskim ETF jest dostępny.

Patrząc na powyższe parametry, ciężko jest dokonać wyboru. Zarówno wielkość ETF-ów, opłaty (poza SPDR MSCI ACWI), jak i różnica odwzorowania są na dobrym poziomie.

Pokazują to również wyniki ETF-ów, które zbytnio się od siebie nie różnią. Wbrew pozorom na wykresie jest 5 linii.

Patrząc na całokształt, gdybym oczekiwał od swoich inwestycji wypłaty dywidendy, wybrałbym Vanguard FTSE All-World Distributing.
Gdybym chciał kupić ETF-a akumulującego dywidendy, ze względu na najniższe koszty i najlepszą różnicę odwzorowania wybrałbym SPDR MSCI ACWI IMI.
Patrząc jednak na te parametry i wyniki – nie ma to zbyt dużego znaczenia, który z tych ETF-ów wybierzesz. W każdym wypadku będziesz beneficjentem wzrostu całej gospodarki światowej i na większość pytań związanych z rynkiem akcji będziesz mógł odpowiedzieć:
„Nie wiem i nie obchodzi mnie to”

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów i dać mi znać, iż moje artykuły mają dla Ciebie sens, zapisz się proszę do newslettera.

Daj proszę znać w komentarzach, co Ty sądzisz o ETF-ach i czego chciałbyś się jeszcze dowiedzieć.

Powiązane wpisy

Dlaczego powinieneś zainteresować się ETF-ami
Mój portfel inwestycyjny
Jak zainwestować 500 plus
Idź do oryginalnego materiału