Jak Zarabiać Więcej na Giełdzie? Top 5 Wskaźników dla Inwestorów!

4 miesięcy temu

Zarabianie więcej na giełdzie wymaga nie tylko doświadczenia, ale także umiejętności korzystania z kluczowych wskaźników, które pomagają podejmować trafne decyzje inwestycyjne. Znajomość niektórych narzędzi może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces na rynkach finansowych. Te wskaźniki pozwalają na szybką ocenę, czy to dobry moment do wejścia na rynek i zainwestowania w jakąś spółkę.

Proste wskaźniki, które pozwolą Ci zarabiać więcej na giełdzie naprawdę istnieją. Może i na giełdzie nie ma żadnej recepty na prosty zarobek, ale istnieją pewne bardzo pomocne wskaźniki, na które wystarczy gwałtownie spojrzeć, żeby mieć lepszy obraz całego rynku. Chcesz wiedzieć, jak je interpretować i w jakich sytuacjach wysyłają sygnał kupna lub sprzedaży? Dokładnie o tym o takich pięciu wskaźnikach opowiem w dzisiejszym artykule!

Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna

Jak Zarabiać Na Giełdzie Więcej? Najlepsze 5 Wskaźników Dla Inwestorów!

Indeks Strachu i Chciwości (Fear & Greed Index)

Fear & Greed Index to pierwszy ze wskaźników jaki sobie omówimy. Słynny indeks Strachu i Chciwości. Indeks dwóch emocji, które od zawsze rządzą rynkiem i całą giełdą. Wyobraź sobie emocjonalny giełdowy termometr, który pokazuje, czy inwestorzy drżą ze strachu, czy też parzy ich od euforii i chciwości. Znajdziesz go w każdym momencie na stronie CNN.

Podawany jest w skali od 0 do 100, gdzie 0 to totalny strach, a 100 to maksymalna chciwość. Aktualny odczyt mówi, jakie emocje dominują w danym momencie na rynku, a iż emocje nie są najlepszym doradcą w inwestowaniu, to cały wskaźnik warto interpretować kontrariańsko, czyli odwrotnie.

Jak Wykorzystać Ten cały Indeks Fear & Greed Index, żeby zarabiać więcej?

Kiedy wartość jest niska, to nie należy sprzedawać, bo wszyscy inni już są przerażeni. Sprzedają wtedy akcje na potęgę, a ceny lecą w dół. Wtedy chcesz kupować, a nie sprzedawać. Wysoka wartość oznacza z kolei, iż wszyscy są w amoku zakupów, a ceny szybują w górę. Może więc warto wtedy zabrać trochę zysków ze stołu?

Przy interpretacji Fear & Greed Index warto jednak pamiętać, iż strach jest o wiele bardziej intensywną emocją, niż chciwość. Co to znaczy? Rzadko kiedy potrafi on utrzymywać się na rynku długo. Chciwość z drugiej potrafi utrzymywać się baaardzo długo. O wiele ważniejszym wskaźnikiem jest więc informacja o potencjalnym kupowanie, gdy wskaźnik jest w stanie ekstremalnego strachu niż o potencjalnym sprzedawaniu, gdy wskaźnik jest w stanie ekstremalnej chciwości. Gdy więc widzisz, iż indeks wskazał ekstremalny strach i utrzymuje się tam już kilka dni, to często trafiłeś na świetny moment na długoterminowe zakupy.

Wskaźnik Insider Buy/Sell Ratio

Kolejny świetny wskaźnik do analizowania rynku to śledzenie zakupów insiderów! Kto to ten cały insajder? To każda osoba, która ma dostęp do poufnych informacji jakiejś firmy. Chodzi tu głównie o kadrę kierowniczą, dyrektorów, akcjonariuszy z co najmniej 10% udziałów oraz członków rad nadzorczych. Prawo wymaga od nich zgłaszania swoich transakcji, co pozwala inwestorom indywidualnym śledzić, jakie ruchy wykonują.

Można to robić przez prosty Insider Buy/Sell Ratio czyli wskaźnik, który właśnie analizuje aktywność kupna i sprzedaży akcji przez insiderów. Wskaźnik ten porównuje liczbę akcji, jakie kupują z liczbą akcji, jakie sprzedają.

Insiderzy mają pewną przewagę nad innymi inwestorami. Wiedzą nie tylko o planowanych działaniach firmy, ale również o sytuacji konkurencji, kondycji całej branży oraz trendach rynkowych. Kiedy insiderzy kupują lub sprzedają akcje, często wzbudza to zainteresowanie i emocje wśród inwestorów.

Legendarny inwestor Peter Lynch mówił w końcu że:

Peter Lynch

„Insiderzy mogą sprzedać swoje akcje z wielu powodów, ale kupują je tylko z jednego: myślą, iż cena wzrośnie”.

Dla wielu inwestorów, zakup akcji przez insiderów to znak, iż osoby dobrze poinformowane wierzą w przyszłość firmy i spodziewają się wzrostu cen.

Nie wszystkie transakcje insiderów są jednak równie ważne. Istotne jest, kto dokonuje zakupu. jeżeli insider zajmuje wysokie stanowisko, jak CEO czy CFO, i ma już dużą część majątku zainwestowaną w firmę, to taki zakup jest jednym z najbardziej byczych sygnałów.

Istotne są również intencje – jeżeli insider z reguły nie spekuluje i nie kupuje akcji z zamiarem szybkiego zarobku, to zakup jest dobrym znakiem.

Co ciekawe, badania dotyczące spółek z indeksu S&P 500 pokazują, iż akcje kupowane przez insiderów zwykle lepiej się sprawdzają zarówno w krótkim, jak i długim okresie. W badaniu sprawdzano zachowanie kursów akcji w perspektywie 14, 30, 90, 180 i 360 dni po zakupie w latach 2010-2019. Wyniki sugerują, iż takie zakupy często przewidują lepsze zwroty niż typowe historyczne zwroty. (https://timhanewich.medium.com/examining-the-correlation-between-insider-buying-and-subsequent-stock-performance-c7e9163455fe )

Opisywaliśmy zresztą cały case wpływu zakupów insiderów na kurs akcji w osobnym wpisie Czy zakupy akcji przez insiderów to dobry prognostyk do wzrostów?

Porównanie Wyników Akcji po Zakupie przez Insiderów w Różnych Okresach Czasowych

Porównanie Średnich Zwrotów z Komponentów S&P 500 po Zakupach Insiderów

Jeśli chcielibyście śledzić zakupy insiderów dla poszczególnych spółek, to możecie to robić między na stronie InsiderScreener.

Wskaźnik PUT/CALL RATIO

Następny wskaźnik to PUT/CALL RATIO. Co to takiego i jak można wykorzystać go na swoją korzyść? To wskaźnik, który pokazuje, ile jest kupowanych opcji sprzedaży (puts) w porównaniu do opcji kupna (calls). Co to są opcje dopytasz?

To instrumenty pochodne. Inwestor może zapłacić innemu inwestorowi za możliwość kupna lub sprzedaży akcji po określonej cenie w danym momencie w przyszłości. Opcje kupna, czyli call to gra na wzrosty, a opcje sprzedaży, czyli put to gra na spadki albo zabezpieczenie portfela. W ogóle, jeżeli chcecie osobny spory materiał o tym, jak rozumieć rynek opcji przynajmniej od podstaw na początek, to napiszcie o tym w komentarzu.

Jeśli traderzy kupują więcej opcji sprzedaży niż kupna, to oznacza, iż na rynku rośnie pesymizm lub ostrożność. Z kolei więcej kupowanych opcji kupna sugeruje optymizm i oczekiwanie na wzrosty. Wskaźnik oblicza się, dzieląc liczbę sprzedanych opcji sprzedaży przez liczbę sprzedanych opcji kupna. Wskaźnik równy 1 oznacza równowagę, ale zwykle i tak jest więcej opcji kupna, więc wskaźnik bliżej 0,9 jest uznawany za normalny.

Rosnący wskaźnik Put/Call (ponad 0.9 lub 1) oznacza, iż inwestorzy kupują więcej opcji sprzedaży. Sugeruje to narastające niedźwiedzie nastroje i spekulacje na spadki lub zabezpieczanie portfela. Spadający wskaźnik (poniżej 0,9) wskazuje z kolei na wzrost liczby opcji kupna, co jest oznaką optymizmu.

Wskaźnik dobrze pomaga ocenić realne nastroje traderów na rynku i stanowi dobre wsparcie do Fear & Greed Index. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na ogólny popyt na opcje, bo mniejsza liczba kupowanych opcji kupna może podnieść wskaźnik bez wzrostu liczby opcji sprzedaży. Inwestorzy kontrariańscy używają często Put/Call Ratio, aby zidentyfikować momenty, kiedy rynek jest zbyt optymistyczny lub pesymistyczny. Bardzo wysoki wskaźnik może być sygnałem byczym, a bardzo niski – sygnałem niedźwiedzim. W przypadku rynku USA oraz opcji na indeks S&P500 znajdziesz zawsze aktualne wyliczenie na stronie podanej teraz na ekranie:

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Indeks gospodarczy CLI

Kolejny wskaźnik, które może pomóc Ci analizować rynek lepiej, to indeks CLI, czyli Composite Leading Indicator. Co to jest i jak działa?

Composite Leading Indicator, to narzędzie, które pomaga przewidywać przyszłe trendy, ale w całej gospodarce! Wyobraź sobie, iż to taki radar dla ekonomistów, który pokazuje, w którą stronę zmierza gospodarka. Został stworzony przez OECD i łączy w sobie kilka różnych wskaźników, żeby dać całościowy obraz przyszłej aktywności gospodarczej.

Składa się on z takich elementów, jak:

  • Indeks produkcji przemysłowej: który pokazuje, jak radzi sobie przemysł.
  • Indeks zaufania konsumentów: który mierzy, jak konsumenci postrzegają przyszłość gospodarki.
  • Indeks zamówień w przemyśle: który mówi, ile zamówień składa przemysł.
  • Liczba zezwoleń na budowę: która wskazuje, ile nowych projektów budowlanych ma się rozpocząć.

Jak go interpretować? jeżeli CLI rośnie, to dobry znak – sugeruje, iż rozwój gospodarczy powinien przyspieszyć. Spadający CLI może z kolei oznaczać, iż nadchodzi jakaś forma spowolnienia gospodarczego.

Trochę jakby mieć kryształową kulę, która podpowiada, co się może wydarzyć w najbliższych miesiącach. Świetne narzędzie, które pomaga planować i podejmować decyzje, bo w końcu giełda wyprzedza gospodarkę, a tutaj mamy wskaźnik, który również taką gospodarkę wyprzedza!

Dlaczego CLI Jest Ważny? Bo daje wczesne sygnały o zmianach w gospodarce. To jak wczesne ostrzeżenie przed nadchodzącą burzą – możesz się zawsze lepiej przygotować i wiedzieć, kiedy lepiej nie stać pod drzewem. Odczyty CLI dla różnych gospodarek możesz znaleźć na stronie z bazą danych OECD (https://data.oecd.org/leadind/composite-leading-indicator-cli.htm).

NAAIM Exposure Index

Ostatnim ze wskaźników do obserwacji będzie NAAIM Exposure Index. Wskaźnik, stworzony przez National Association of Active Investment Managers (czyli NAAIM). Mierzy on zaangażowanie aktywnych menedżerów inwestycyjnych w akcje.

Pokazuje jaki procent portfela inwestycyjnego członkowie NAAIM mają zainwestowany w akcje. Publikowany jest co tydzień i daje nam wgląd w to, jak profesjonalni menedżerowie inwestycyjni postrzegają rynek. jeżeli wskaźnik jest wysoko, to oznacza to, iż większość menedżerów jest optymistycznie nastawiona i inwestuje znaczną część swoich portfeli w akcje. jeżeli jest nisko, to sugeruje ich ostrożność

Indeks ekspozycji NAAIM w momencie, gdy tworzę materiał w połowie czerwca wynosił np. 86,30. To wyższy poziom niż średnia z ostatniego kwartału równa 84,57, ale nie pokazuje, iż znajdujemy się w tej chwili w fazie paniki lub wielkiej ekstazy.

Analiza Zmian Indeksu NAAIM w Porównaniu do Wyników S&P 500

Dlaczego NAAIM Jest istotny do obserwacji? Ponieważ to doskonały barometr nastrojów rynkowych wśród profesjonalnych inwestorów. Pokazuje, czy menedżerowie inwestycyjni są optymistyczni, pesymistyczni czy neutralni wobec rynku. Szczególnie warto interesować się akcjami w okresie wysokiego pesymizmu wśród menedżerów inwestycyjnych, bo z reguły w końcu na ten rynek wrócą, a ty jako inwestor chcesz w idealnym scenariuszu zrobić to wcześniej. Dzięki temu zarobisz więcej.

Co ważne, obserwuj bardziej, jak zmienia się wskaźnik w czasie a nie tylko jaki poziom ma tu i teraz. Rosnący wskaźnik może sugerować, iż menedżerowie stają się coraz bardziej optymistyczni, co może być dobrym znakiem dla rynku lub sygnałem przegrzania.

Zwracaj uwagę na ekstremalnie wysokie lub niskie poziomy samego wskaźnika. Mogą one sygnalizować potencjalne punkty zwrotne na rynku. Szczególnie powinieneś interesować się inwestowaniem, gdy poziom ten jest ekstremalnie niski. Aktualny odczyt NAAIM znajdziesz zawsze bezpośrednio na stronie organizacji NAAIM.

Do inwestowania wykorzystaj Saxo Bank

Gdy już nauczysz się lepiej czytać rynek, to będziesz też potrzebować dobrego konta do inwestowania. Najlepiej takiego, które jest bezpieczne i ultratanie. Duński Saxo Bank spełnia oba te warunku i do tego przygotował specjalnie dla was świetną promocję!

Konto w Saxo Banku samo w sobie ma już ma superniskie prowizje, które są znacznie niższe niż u krajowej konkurencji, ale Ty możesz choćby nie płacić ich w ogóle! Wystarczy, iż otworzysz konto z linka: https://bit.ly/saxo-bank-dna a Saxo Bank będzie zwracał Ci na konto wszystkie prowizje, jakie zapłacisz przez 90 dni (aż do osiągnięcia 250 euro).

Do tego broker zapewnia dla polskiego inwestora rozliczenie PIT i ponieważ jest bankiem, posiada istotnie wyższe gwarancje depozytowe. Twoje wolne środki są chronione do wysokości 100 tysięcy euro!

Pełną recenzję Saxo Banku i dlaczego zdecydowałem się otworzyć tam konto i przenieść część swoich pieniędzy, znajdziesz w tym materiale.

Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
Idź do oryginalnego materiału