Firma Eurotherm należąca do grupy Watlow jest liderem produkcji elektronicznych przyrządów kontrolno-pomiarowych, takich jak sterowniki, rejestratory czy kontrolery mocy. Firma dąży do tego, aby być preferowanym dostawcą produktów, systemów i usług. Strategia Eurotherm zakłada liczne projekty automatyzacji i robotyzacji zakładów firmy. Jednym z nich jest automatyzacja transportu produktu gotowego dzięki mobilnego robota MiR 250 firmy Mobile Industrial Robots.
Firma Eurotherm zdecydowała się na automatyzację tego procesu by poprawić ergonomię pracy i zrezygnować z transportu manualnego. Był on żmudny, rutynowy i często prowadził do obniżonego skupienia i mniejszej uważności. Ta wpływała na morale pracowników, przez co generowała dodatkowe koszty.
Użycie autonomicznego robota mobilnego AMR do transportowania produktu gotowego do obszaru działu wysyłek, zwiększyło efektywność samego procesu, dzięki powtarzalności i szybkości działania. Uwolniło jednocześnie czas pracowników pozwalając im wykonywać zadania o dużej wartości dla przedsiębiorstwa, jak kompletacja, pakowanie i wysyłanie kompletnych zamówień.
MiR250 pracuje w systemie dwuzmianowym wykonując różne misje, wybierane z palety 12 zaprogramowanych zadań, w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. Misje są uruchamiane bezpośrednio przez pracowników linii produkcyjnych. Średnio w ciągu dnia, robot pokonuje od 8 do 10 kilometrów, dostarczając do działu wysyłek średnio 900 gotowych produktów.
Robot wyposażony jest w moduł umożliwiający zdalne połączenie z oprogramowaniem, które zbiera dane o wykonanych misjach. Rozwiązanie to służy ponadto do prowadzenia diagnostyki zdalnej robota i pozwala na szybkie reagowanie. Usługa serwisowa robotów mobilnych, pozwala zminimalizować koszty związane z naprawami i utrzymaniem robota.
Dział techniczny Eurotherm, po przebytym szkoleniu, aktywnie uczestniczył w tworzeniu aplikacji. Dzięki zdalnemu dostępowi do systemu miał możliwość na bieżąco monitorować postępy prac. Projekt zakończył się sukcesem w zaplanowanym czasie.
Bezpieczeństwo i ergonomia pracy były kluczowymi czynnikami na jakie zwracano uwagę w czasie automatyzacji procesu. Roboty mobilne przemieszczają się samodzielnie dzięki wbudowanym, bezpiecznym systemom nawigacji. Mogą poruszać się wśród ludzi i obiektów znajdujących się w przestrzeni fabrycznej bez dodatkowych wygrodzeń.
System automatyzacji transportu wewnątrzzakładowego może ułatwić pracę dyrektorom czy kierownikom produkcji, ponieważ niesie ze sobą szereg korzyści biznesowych. Inteligentna intralogistyka przekłada się na poprawę efektywności procesu całej produkcji i redukcję kosztów.