Jak zmienia się utrzymanie ruchu z systemem CMMS?

tunele.inzynieria.com 2 miesięcy temu

Głównym zadaniem każdego działu technicznego jest utrzymywanie dostępności maszyn produkcyjnych na jak najwyższym poziomie. W tym celu wymagana jest między innymi doskonała organizacja pracy, możliwość szybkiej reakcji na zgłaszane usterki i przestoje czy płynna komunikacja między utrzymaniem ruchu a operatorami maszyn.

Współcześnie efektywne zarządzanie majątkiem produkcyjnym jest jednak możliwe tylko z pomocą informatycznego wsparcia, a konkretnie systemu CMMS. Oto najważniejsze korzyści i efekty jakie niesie ze sobą użytkowanie takiego rozwiązania w firmie produkcyjnej.

Mniej awarii i krótsze przestoje

System CMMS pomaga utrzymać park maszynowy w lepszym stanie. Regularne konserwacje, wsparcie działań prewencyjnych czy obsługa autonomicznego utrzymania ruchu sprawiają, iż maszyny znacznie rzadziej ulegają awariom. Nawet, gdy taka się już zdarzy, dział techniczny jest natychmiast o niej informowany i może szybciej ją usunąć.

Niektóre firmy używające aplikacji Queris CMMS w pierwszym roku pracy z systemem zmniejszyły ilość występujących awarii aż o 72%, co pozwoliło skrócić sumaryczny czas przestojów niemalże o połowę.

Niższe koszty utrzymania maszyn

Mniej awarii to także mniejsze koszty. Ponadto na redukcję wydatków związanych z utrzymaniem parku maszynowego wpływa także prewencja, lepsze zarządzanie zadaniami czy efektywny monitoring stanów magazynowych części zamiennych.

Funkcjonalność profesjonalnego systemu CMMS wspiera autonomiczne utrzymanie ruchu, czyli przeprowadzanie prostych napraw i konserwacji przez operatorów maszyn, a nie mechaników. Dzięki systemowi mogą oni gwałtownie i łatwo wykonywać proste zadania, oszczędzając w ten sposób czas działu technicznego.

Większa swoboda pracy

Komfort pracy to kolejny obszar utrzymania ruchu, który ulega znacznej poprawie. Planowanie pracy i komunikacja w zespole stają się prostsze za sprawą list zadań, automatycznych powiadomień, rozliczaniu zadań przez aplikację mobilną czy szybkiej identyfikacji i lokalizacji maszyn oraz części, dzięki obsłudze kodów kreskowych, QR czy RFID.

Większa swoboda pracy jest również wynikiem intuicyjnego interfejsu systemu. Nie wszystkie rozwiązania dostępne na rynku dają takie możliwości, dlatego decydując się na wdrożenie, warto zwrócić uwagę na aplikację Queris CMMS, która zapewnia to wszystko w standardzie.

Lepsza komunikacja z działem produkcji

Chociaż CMMS jest narzędziem dedykowanym działowi utrzymania ruchu, ma ono duży wpływ na relacje pracowników z produkcją.

Nowoczesny system wprowadza do firmy moduł zgłaszania awarii, dedykowany operatorom maszyn. Za jego pośrednictwem pracownicy produkcji mogą gwałtownie zasygnalizować problem, a następnie zweryfikować i zaakceptować przeprowadzoną naprawę.

Takie rozwiązanie usprawnia komunikację na linii utrzymanie ruchu – produkcja, zmniejsza ilość konfliktów wśród załogi i poprawia ogólną atmosferę w pracy.

Zawsze dostępne części zamienne – efektywna gospodarka magazynowa

Kolejnym obszarem funkcjonującym znacznie efektywniej ze wsparciem CMMS są magazyny części zamiennych. Monitoring zużycia, kontrola pobrań, planowanie zakupów czy automatyczne alerty o przekroczonych stanach minimalnych pomagają utrzymać optymalny poziom zapasów i wyeliminować sytuacje, w których brakuje części niezbędnych do przeprowadzenia naprawy.

Oprogramowanie dla utrzymania ruchu optymalizuje gospodarkę magazynową, a moduł analiz i raportów pomaga na różne sposoby zmniejszyć jej koszty.

Pełna kontrola nad majątkiem firmy

Funkcjonalność współczesnych systemów CMMS w pełni zastąpiła popularne niegdyś systemy EAM (Enterprise Assets Management). Wdrażając dzisiaj system dla utrzymania, można za jego pomocą z powodzeniem zarządzać całym posiadanym majątkiem i wyposażeniem technicznym.

Takie podejście nie tylko eliminuje konieczność inwestowania w dodatkowe programy (np. program narzędziowy, program do obsługi floty, itp.), ale zapewnia także przekrojowy wgląd we wszystkie techniczne zasoby przedsiębiorstwa w jednej aplikacji.

Lepsze wyniki produkcji i wyższy zysk firmy

Rozbudowane możliwości współczesnych systemów CMMS dają możliwość generowania ogromnych oszczędności w zakresie utrzymania ruchu i potęgowania zyskowności produkcji.

Wprowadzając do firmy rozwiązanie tej klasy z łatwością zwiększysz dostępność maszyn, skrócisz przestoje, zmniejszysz ilość awarii, obniżysz koszty utrzymania ruchu i poprawisz wszystkie najważniejsze wskaźniki, takie jak OEE, MTBF, MTTR czy MRT.

Pamiętaj jednak, iż osiągnięcie korzyści może zależeć nie tylko od funkcjonalności samego oprogramowania, ale także od współpracy z jego dostawcą. Kompetencje, doświadczenie, wiedza o procesach utrzymania ruchu, stabilność systemu czy nieprzerwane wsparcie powdrożeniowe to tylko niektóre aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu CMMS.

Przetestuj bezpłatnie lub umów się na niezobowiązującą prezentację jednego z najczęściej wdrażanych systemów CMMS w Polsce – Queris CMMS.

Idź do oryginalnego materiału