Jak Znaleźć Najlepsze Inwestycje? Jeden najważniejszy Czynnik, Który Musisz Znać!

3 tygodni temu

Znalezienie najlepszych inwestycji to wyzwanie, które wymaga nie tylko wiedzy, ale także umiejętności oceny kluczowych czynników decydujących o sukcesie. Jednym z najważniejszych elementów, który musisz znać, jest analiza fundamentów danej inwestycji – solidne fundamenty, takie jak zdrowe finanse, potencjał wzrostu i silna pozycja rynkowa, stanowią podstawę każdej udanej inwestycji. Zrozumienie, jak te czynniki wpływają na długoterminowe wyniki, pomoże Ci dokonywać trafnych wyborów i minimalizować ryzyko.

Wielu inwestorów szuka odpowiedzi na pytanie, jak wybierać najlepsze akcje do swojego portfela. Oto odpowiadam: Fosa ekonomiczna (Economic Moat) to potoczne określenie, które spopularyzował sam Warren Buffetta. Określał on w ten sposób siłę i atrakcyjność przewag konkurencyjnych danej spółki. Buffett porównywał często biznesy giełdowe do zamków, których potencjał inwestycyjny zależy głównie od tego, jak dobrze są chronione przez wspomnianą ”fosę”.

Fosa ma pełnić rolę ochronną i oddzielać biznes spółki od konkurencji z zewnątrz oraz uniemożliwiać jego zniszczenie. Silna fosa ekonomiczna to coś, czego każda firma powinna pożądać. Ułatwia ona i zwiększanie zysków i przychodów. Umożliwia też utrzymywanie wysokich marż podtrzymanie udziałów w rynku.

To dlatego Warren Buffett skrupulatnie selekcjonuje biznesy pełne przewag konkurencyjnych do swojego portfela. W inwestowaniu kluczem jest umiejętność dostrzeżenia i zrozumienia fosy danej firmy. To najważniejsza tajemnica jakościowego biznesu i dobrej długoterminowej inwestycji. Fosa.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jak znaleźć dobrą inwestycję?https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/
Jak inwestować lepiej?https://dnarynkow.pl/inwestycyjne-bledy-przez-ktore-tracisz-pieniadze/

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!

Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Jak Znaleźć Najlepsze Inwestycje? Jeden najważniejszy Czynnik, Który Musisz Znać!

Fosa ekonomiczna może przybierać różne formy. Można jednak dostrzec kilka kluczowych rodzajów przewag konkurencyjnych, z których każda wykazuje swoją wyjątkową specyfikę. Im więcej takich przewag posiada spółka, tym lepiej dla Ciebie jako inwestora. Omówmy sobie kilka z nich.

Fosa zbudowana na aktywach niematerialnych i prawnych

Wartości niematerialne, to wszelkiego rodzaju wartościowe elementy biznesu, których nie można bezpośrednio dotknąć. Obejmują np. rozpoznawalność samej marki, patenty, znaki towarowe czy różne licencje. Wartości niematerialne i prawne, chociaż niezwykle trudne do wyceniania są ważnym elementem obrony biznesu przed konkurencją, bo wprost utrudniają one konkurentom powielanie i kopiowanie produktów. W końcu, jeżeli masz np. znak towarowy typu Coca-Cola rozpoznawalny na całym świecie, to jednak będzie Ci o wiele łatwiej sprzedawać produkt niż np. gdybyś sprzedawał Polo Cocte, prawda?

Silna pozycja biznesowa oparta na wartościowych aktywach niematerialnych daje większą siłę cenową, co znamy jako „pricing power”. Biznesy takie jak Apple, Nike, Ferrari, LVMH czy właśnie Coca-Cola są w stanie z łatwością przyciągać klientów dzięki sile swoich marek. Dobrą miarą ich oceny jest próba określenia, czy konkurent byłby w stanie powielić lub osłabić pozycje firmy na rynku dzięki ogromnych inwestycji. W przypadku tak silnych marek jak Ferrari czy Coca-Cola jest to praktycznie niemożliwe.

Skład wartości rynkowej S&P 500: Aktywa materialne vs. niematerialne

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Siła cenowa jako kluczowa przewaga konkurencyjna

Fosa ekonomiczna związana z siłą cenową, to w zasadzie coś zasługujący na oddzielne wyróżnienie ze względu na swoją wyjątkową wartość. Firmy, które mogą łatwo podnosić ceny i uzależniać klientów od swoich produktów, to świetne inwestycje.

Jeśli jesteś w stanie podnieść ceny bez utraty biznesu na rzecz konkurencji, to twoja fosa jest niezwykle silna. Spółki o takich cechach mają łatwość do pokonywania szerokiego rynku w długim terminie. Wyszukanie firmy, która byłaby w stanie hipotetycznie wygenerować znaczący wzrost zysków wyłącznie przez gwałtowne i drastyczne podwyżki cen, jest niezwykle trudnym zadaniem.

Jeśli chcesz takie znajdować, to szukaj głównie w sektorze dóbr konsumenckich i technologii. Przynajmniej na to wskazują uogólnione dane.

Zdolność sektorów do podnoszenia cen bez utraty sprzedaży (2010-2021)

Wysokie koszty zmiany dostawcy – Switching Cost

Kolejnym czynnikiem, który potrafi budować fosę jest wysoki koszt zmiany po stronie klienta, tzw. switching cost potrafi często utrzymać klienta przy firmie, choćby gdy kooperacja biznesowa nie układa się najlepiej.

Jeśli wszelkiego rodzaju wydatki, które poniesie klient w wyniku zmiany dostawcy usług, narzędzi lub produktu na alternatywny oferowany przez inną firmę są ekstremalnie wysokie, to… czasem po prostu nie warto tego robić. W efekcie klient zostaje ze swoim dostawcą na śmierć i życie.

Platformy chmurowe takie jak Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud są przykładem usług, które mogą wiązać się z wysokimi kosztami przejścia. Dobrą ilustracją tego jest migracja Netflixa do chmury AWS, która rozciągnęła się na kilka lat. Ten długi okres przejścia był konieczny ze względu na skalę i złożoność infrastruktury firmy oraz potrzebę zapewnienia ciągłości usługi dla użytkowników. Innymi przykładami spółek, które dobrze ilustrują koncept wysokich kosztów przejścia, są Arista Networks, która oferuje zaawansowane technologie sieciowe, zintegrowane z infrastrukturą klientów lub Intuitive Surgical, który dostarcza szpitalom wyspecjalizowane roboty chirurgiczne wymagające kompleksowego przeszkolenia całej załogi. Raczej ciężko wyobrazić sobie, żeby nagle szpital uznał, iż wymieni sobie roboty i na nowo przeszkoli całą załogę prawda?

To pewnie tłumaczy, dlaczego kursy Arista Networks czy Intuituve Surgical wyglądają w długim okresie jakby stale rosły.

Efekt sieciowy jako mocna fosa

W dzisiejszym świecie jednak coraz bardziej istotnym elementem przewag konkurencyjnych staje się efekt sieciowy, który zyskuje na znaczeniu przez pogłębianie cyfryzacji. Mamy z nim do czynienia, gdy każdy dodatkowy klient zwiększa dla firmy wartość wykładniczo. W efekcie im większa baza użytkowników, tym trudniej konkurencji wejść na ten rynek.

Dobrym przykładem efektu sieciowego jest rozwój mediów społecznościowych, gdzie większa liczba użytkowników przyciąga ich jeszcze więcej, tworząc w ten sposób rosnącą wartość platformy.

Innym sektorem, z którego spółki charakteryzują się wyjątkowym efektem sieciowym jest cyberbezpieczeństwo. Przykładowo Falcon od osławionej w 2024 roku firmy Crowdstrike to platforma do zabezpieczania endpointów, czyli urządzeń końcowych oparta na sztucznej inteligencji.

Właśnie ona korzysta między innymi z efektu sieciowego, który sprawia, iż platforma staje się lepsza wraz ze wzrostem liczby użytkowników. Im więcej urządzeń z niej korzysta, tym większy dostęp do danych i lepsza skuteczność w wykrywaniu zagrożeń. To przekłada się na bardziej kompleksową i skuteczną ochronę.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Skalowalność jako bariera wejścia na rynek

Efektywna duża skala działalności również sama w sobie jest niekiedy wystarczającą fosą. Gdy spółka operuje na rynku o ograniczonej wielkości, to nowi konkurenci często nie mają możliwości oraz motywacji do wejścia na rynek. Firmy działające w takich branżach generują ponadprzeciętne zyski, a nowe podmioty na rynku mogłyby spowodować, iż zwroty dla wszystkich graczy spadłyby tak bardzo, iż nikomu by się to nie opłacało. W efekcie powstają rynki nazywane monopolistycznymi (tylko jedna firma) lub oligopolistycznymi (tylko kilka firm). Chyba nie ma nic bardziej przewidywalnego dla inwestora niż lokowanie gotówki w monopole.

Świetnym przykładem takiej firmy są akcje amerykańskich kolei Union Pacific (UNP). Firma posiada rozległe sieci i zdolność do obsługi dużej ilości przewozów. Naturalnie ogranicza to atrakcyjność wejścia na rynek dla potencjalnych nowych firm.

Innym przykładem jest np. rynek insuliny, gdzie Eli Lilly (LLY) i Novo Nordisk (NVO) tworzą praktycznie oligopol, gdzie ich leki są powszechnie stosowane w leczeniu cukrzycy na całym świecie.

Innowacje jako najważniejszy czynnik przewagi konkurencyjnej

Ostatnia, ale jednocześnie najmniej przewidywalna fosa, to wysokie tempo innowacji. Mało przewidywalny, ale na pewno niezwykle istotny rodzaj przewagi. Elon Musk pewnego razu wyraził swoją opinię na temat fos ekonomicznych twierdząc, że:

„Jeśli twoją jedyną obroną przed konkurencją jest sama fosa, nie przetrwasz długo. To, co jest najważniejsze, to tempo innowacji, które jest podstawowym wyznacznikiem konkurencyjności”.

Szybkość wprowadzania innowacyjnych rozwiązań oraz ich jakość pozwala firmom wyprzedzać konkurencję i zapewniać najwyższą wartość dla klientów i inwestorów. Przykładami firm, które przez ostatnie lata zbudowały fosę swoim tempem innowacji są właśnie Tesla, czy Nvidia.

Dzięki temu spółki te stały się wielkimi gwiazdami ostatnich lat, a ich akcje były jednymi z najlepszych inwestycji. Ocena tempa innowacji stanowi jednak wyzwanie, ponieważ przyszłość firmy nie może być ze stuprocentową pewnością przewidziana na podstawie jej przeszłych osiągnięć.

Inwestowanie w spółki z fosą – jak to robić?

Spółki o trwałych i silnych przewagach konkurencyjnych zawsze tworzą ponadprzeciętną wartość dla akcjonariuszy. Zresztą wystarczy popatrzeć na wykresy spółek jako przykłady:

  1. Tesla
  2. Arista Networks
  3. Nvidia
  4. Eli Lilly
  5. Union Pacific
  6. Intuitive Surgical

Etc. Wszystkie ostatecznie stały się tzw. multibaggerami, czyli pozwoliły na powiększenie zainwestowanego kapitału w długim okresie kilkukrotnie i za każdym razem ren zwrot okazywał się większy niż w przypadku szerokiego indeksu S&P500.

Wielu najbardziej utytułowanych inwestorów na świecie opiera swoje strategie inwestycyjne na wykorzystaniu ekonomicznych fos, więc dlaczego więc nie zaczerpnąć od nich inspiracji? Inwestowanie w spółki z trwałymi przewagami konkurencyjnymi to dla mnie klucz do osiągnięcia długoterminowego sukcesu na rynkach finansowych.

ETF-y skupione na spółkach z szeroką fosą

Jak w takim razie można w takie spółki zainwestować?

Oczywiście najlepiej znaleźć indywidualne silne spółki, które posiadają wspominaną fosę. Jako inwestor chcesz odnajdywać takie firmy, ale jeżeli cały taki proces selekcji Cię przerasta, to najlepszym sposobem jest specjalny fundusz ETF.

Na początku tego materiału powiedziałem Ci, iż jest taki, który regularnie od lat bije rynek i tak, jest on dostępny dla wszystkich. Na rynkach europejskich znajdują się dwa fundusze ETF replikujące indeks Morningstar Wide Moat Focus TR US.

Fundusze koncentrują się na spółkach z kategorii „Wide Moat”, czyli o szerokiej fosie oraz dodatkowo posiadające, według analityków, atrakcyjne wyceny rynkowe.

Te fundusze to:

  • VanEck Morningstar Global Wide Moat UCITS ETF (GOAT) – ekspozycja na rynek globalny.
  • VanEck Morningstar US Sustainable Wide Moat UCITS ETF (MOAT) – ekspozycja na rynek amerykański.

Kody ISIN podaje również w opisie filmu. W przypadku funduszu ETF GOAT ciężko jest ocenić jego realną zdolność do bicia światowego indeksu akcji, bo ma stosunkowo krótki czas istnienia na rynku.

Jednak już ETF MOAT notowany jest od 2015 roku, a to wystarczająco długo do oceny. Do początku 2024 roku konsekwentnie bił on indeks S&P 500, co jest sporym osiągnięciem. Dopiero w tej chwili w 2024 indeks wyszedł na prowadzenie, ale nie sądzę, iż ten stan się długo utrzyma.

Porównanie wyników funduszu MOAT z indeksem S&P 500 (2015-2024)

Niestety takie specjalistyczne ETF są stosunkowo drogie, co mocno ogranicza ich potencjał zysku. Przez lata bije on indeks S&P500, a i tak pobiera blisko 0,5% rocznie opłaty za zarządzanie, co jak na ETF jest jednak dość drogim wyborem.

Załóż konto na Freedom24 i odbierz od 3 do 20 darmowych akcji o wartości choćby 800 USD każda!

Szczegółowy opis promocji znajdziesz na: https://bit.ly/darmowe-akcje-freedom

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału