Długoterminowe przewidywania w kwestiach rynków i finansów są raczej sferą fantazji niż rzeczywistej rzetelnej analityki. jeżeli jednak o tego typu predykcje na temat kryptowaluty Bitcoin pokusił się VanEck, to nie mogliśmy przejść obok tego całkiem obojętnie. Jaka będzie zatem cena Bitcoina do 2050 roku?
Cena Bitcoina za 3 miliony dolarów? interesująca wizja VanEck
Analitycy tej firmy zarządzającej inwestycjami twierdzą, iż cena Bitcoina maksymalnie do 2050 roku wyniesie 3 miliony dolarów za monetę. Ich zdaniem BTC może zostać trwale zintegrowany z globalnymi finansami. Ba, prognozują nawet, iż może zastąpić tradycyjne nominały jako waluta rezerwy.
Przewidują również, iż Bitcoin upora się ze swoim prawdopodobnie największym problemem, czyli skalowalnością. Mówiąc krótko: w tym momencie nie może przetworzyć tylu transakcji na raz, ile by sobie życzył. Mądre głowy z VanEck twierdzą jednak, iż technologia poradzi sobie i z tym problemem, a funkcjonowanie Bitcoina zostanie przyśpieszone i zoptymalizowane.
Im dalej w raport, tym robi się coraz ciekawiej. Przewidują na przykład, iż do 2050 roku Bitcoin może przejąć 10% całego międzynarodowego handlu. Wówczas uczyniłoby to z niego jedną z najważniejszych walut globu. Wówczas nieuniknionym stałby się fakt przetrzymywania w swoich zasobach Bitcoinów przez największe banki czy instytucje powiązane z finansami.
Co jeżeli ten scenariusz się ziści? Według obliczeń, cena Bitcoina może wzrosnąć do wspomnianych 3 milionów dolarów za monetę. Z kolei całkowita kapitalizacja rynkowa BTC przekroczyłaby 60 bilionów dolarów. Zdaniem VanEck to możliwe, szczególnie, iż Międzynarodowy System Monetarny nie jest w najlepszej kondycji, a zaufanie do walut pokroju dolara drastycznie spada.
Największe zalety i wyzwania stojące przez BTC
Jakie zdaniem analityków są więc największe zalety Bitcoina, które mogą wywindować jego pozycję do światowego giganta finansjery?
- Bitcoin jest zdecentralizowany i działa w systemie pozbawionym zaufania. To czyni go odpornym na korupcję i manipulacje polityczne.
- Jest również neutralny i ma niezmienną politykę pieniężną, co oznacza, iż jego podaż jest ograniczona do 21 milionów monet. Ta rzadkość nadaje mu unikalną wartość w porównaniu do tradycyjnych walut, które można drukować w nieograniczonych ilościach.
- Silne prawa własności. Gdy już posiadasz Bitcoina, jest on twój. Nie ma możliwości, aby rządy lub inne podmioty przejęły go bez twojego klucza prywatnego.
- Projekt Bitcoina eliminuje potrzebę pośredników, takich jak banki lub procesory płatności.
Analitycy wspominają też o wyzwaniach i zagrożeniach. Największym jest wspomniana już przepustowość BTC, a raczej jej brak. Ponadto zwrócili uwagę na brak wsparcia inteligentnych kontraktów czy problemy ze skomplikowanymi transakcjami.