Jaka jest najlepsza kukurydza na kiszonkę?

1 rok temu

Kukurydza stanowi podstawę żywienia zwierząt gospodarskich. Aby plon kiszonki kukurydzy z hektara był zadowalający, warto wybierać wyłącznie najlepszy materiał siewny, który stabilnie plonuje również na gorszych stanowiskach. Jakie odmiany będą najlepszym rozwiązaniem?

Najważniejsze kryteria wyboru kukurydzy dotyczą siewu nasion rekomendowanej na konkretny obszar, która posiada bardzo dobre parametry kiszonkowe. Zalicza się do nich między innymi: plon suchej masy z hektara, zawartość skrobi oraz strawność włókna i całych roślin.

Dobre odmiany kukurydzy na kiszonkę powinny dawać zadowalające plony w zależności od warunków klimatyczno-glebowych panujących w danym gospodarstwie.

W jaki sposób można uzyskać wysoki plon kukurydzy?

By siew kukurydzy kiszonkowej przyniósł oczekiwane efekty, należy zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników, do których zalicza się m.in. nawożenie. Poprzez racjonalne nawożenie można dążyć do maksymalizacji plonu, jaki może dać uprawiana kukurydza na kiszonkę. Odmiany stanowią również istotny czynnik, za pomocą którego można uzyskać wysoki plon kukurydzy. Dobrej jakości nasiona kukurydzy będą wyróżniały się:

  • znakomitą odpornością na patogeny chorobotwórcze,
  • wysoką zawartością skrobi,
  • wysoką strawnością włókna i całych roślin.

Dostępny na rynku materiał siewny kukurydzy kiszonkowej bardzo dobrze radzi sobie na różnych stanowiskach, co pozwala uzyskać wysoki potencjał plonowania również na glebach słabych.

Kukurydza na kiszonkę a wskaźnik FAO

Przy wyborze kukurydzy na kiszonkę warto również odpowiedzieć na pytanie, jakie FAO, czyli wskaźnik wczesności odmian, będzie najlepsze. Szczegółowy podział klasyfikuje odmiany w pięciu grupach:

  • bardzo wczesne: FAO < 200,
  • wczesne: FAO 200–220,
  • średnio wczesne: FAO 230–240,
  • średnio późne: FAO 250–290,
  • późne: FAO ≥ 300.

Wczesne odmiany kukurydzy na kiszonkę mogą plonować niżej, z kolei w przypadku odmian późnych wilgotność ziarna może być wyższa, czego efektem będzie niedostateczna zawartość skrobi, co może przyczynić się do pogorszenia jakości kiszonki. Wybierając odmianę kukurydzy z uwzględnieniem liczby FAO, należy kierować się rejonizacją.

Odmiany kukurydzy na kiszonkę na słabe gleby

W żywieniu zwierząt gospodarskich kiszonka z kukurydzy stanowi główną paszę objętościową, dlatego warto wybrać taką odmianę, która zapewni znakomity plon suchej masy podczas zbioru – także na gorszych stanowiskach. Jaka kukurydza na kiszonkę na słabe stanowiska będzie więc najlepszym wyborem?

Należy postawić na odmiany, które rejestrowane są właśnie jako kiszonkowe i dobrze plonujące również na słabszych stanowiskach. Uprawiając takie odmiany, można uzyskać wysokie plony suchej masy, a przy tym doskonałą przydatność materiału do kiszenia. W przypadku nasion kukurydzy kiszonkowej bardzo istotną rolę odgrywa cecha „stay-green”. Tego typu odmiany kukurydzy dłużej zachowują zdolność do zakiszania się.

Idź do oryginalnego materiału