Jake Chervinsky: „Ethereum ETF w 2024 r.? To wcale nie jest takie pewne”

10 miesięcy temu

Jake Chervinsky, dyrektor prawny funduszu VC Variant, wyjaśnił, czemu jego zdaniem jest mało prawdopodobne, aby Ethereum ETF został zatwierdzony w bieżącym roku.

Ekspert zwraca uwagę na to, iż amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd po zatwierdzeniu ETF-ów Bitcoin spot otrzymała zbyt wiele „politycznych ciosów”. To jeden z powodów, dla których najbardziej oczekiwane wydarzenie dla inwestorów Ethereum może nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

„To, iż do zatwierdzenia dojdzie, wydaje się oczywiste”

Mimo iż amerykański sąd zmusił SEC do autoryzacji uruchomienia ETF-ów spot Bitcoin w styczniu 2023 r., regulator otrzymał żółtą kartkę. W tej sytuacji zatwierdzenie BTC ETF jest owocem współpracy między SEC a aplikacjami ETF, zwłaszcza BlackRock. – W związku z tym zrobią oni wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć konfliktu z SEC i najprawdopodobniej wycofają wszystkie wnioski o ETF ETH, jeżeli SEC ich o to poprosi – uważa ekspert.

Od czasu zatwierdzenia Bitcoin ETF, Ethereum (ETH), druga co do wielkości kryptowaluta, zyskała na wartości ponad 30 proc. W zeszłym tygodniu osiągnęła ona szczyt na poziomie ponad 3500 USD.

Chervinsky jest jednak pewien, iż fundusze ETF ETH zostaną zatwierdzone prędzej czy później. – Nie chodzi o „jeśli”. Chodzi o „kiedy” – wydaje mi się to bardzo rozsądnym podejściem.

Czym ma być Ethereum ETF?

Ethereum ETF (Exchange-Traded Fund) w swoich założeniach ma być inwestycyjnym instrumentem finansowym, który umożliwia inwestorom nabywanie udziałów w funduszu, który z kolei inwestuje w Ethereum (ETH) lub instrumenty z nim związane. ETF ma działać na zasadzie zbliżonej do funduszy indeksowych, gdzie udziały są notowane i mogą być kupowane i sprzedawane na giełdzie, umożliwiając inwestorom łatwy dostęp do rynku kryptowalut, w tym Ethereum, bez konieczności bezpośredniego zakupu i przechowywania samych cyfrowych aktywów.

Istnienie Ethereum ETF mogłoby zwiększyć dostępność i atrakcyjność Ethereum jako aktywa inwestycyjnego dla instytucji finansowych oraz indywidualnych inwestorów, którzy preferują tradycyjne instrumenty finansowe zamiast bezpośrednich zakupów kryptowalut na giełdach kryptowalutowych. Jednakże, wprowadzenie takiego ETF zależy od regulacji w danym kraju oraz odgotowania rynku do przyjęcia tego typu instrumentu.

Idź do oryginalnego materiału