Jakie ceny środków ochrony roślin w 2024 r.?

5 miesięcy temu

Jakie są ceny chemicznych środków ochrony roślin wiosną 2024? Jak zmieniły się od grudnia ubiegłego roku? Gdzie można kupić je najtaniej? Czy warto inwestować w ochronę upraw? Sprawdzamy ceny środków do ochrony roślin rolniczych obowiązujące w marcu 2024 r.

Ile warto inwestować w ochronę upraw w nowym sezonie? Jakie są ceny środków ochrony roślin wiosną 2024? Przedstawiamy ceny wybranych preparatów za marzec 2024 r. zbierane przez doradców z ośrodków doradztwa rolniczego.

Ceny herbicydów. Jakie są wiosną 2024?

Wprawdzie wielu rolników zastosowało już w połowie kwietnia herbicydy doglebowo przed siewem roślin jarych, jednak ta ochrona może okazać się niewystarczająca.

Wykres. W warunkach niskiej wilgotności gleby zabieg doglebowy może być nieskuteczny. Źródło: IMGW

fot. zrzut ekranu

Bowiem ochłodzenie w drugiej połowie kwietnia wstrzymało siew. Jednocześnie zaś nie miało negatywnego wpływu na wzrost chwastów, które są mniej wrażliwe na niską temperaturę. Stąd plantacje mogą być zachwaszczone, pomimo użycia herbicydów. Nie pozostało za późno, aby przed siewem kukurydzy wykonać ten zabieg i użyć doglebowo środka ochrony w celu redukcji zachwaszczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na, to warto sprawdzić, jaka jest wilgotność gleby w naszym rejonie. Bowiem w warunkach niskiej wilgotności preparaty doglebowe mogą nie zadziałać skutecznie. Dane dotyczące aktualnej wilgotności gleby w poszczególnych rejonach Polski można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

A jakie są ceny herbicydów? Jak wynika z danych zebranych przez doradców rolniczych, średnia cena preparatu Chwastox Turbo 340 SL w marcu br. wynosiła 193,18 zł/opakowanie 5 l. Herbicyd ten można było kupić już od 155,91 zł/op. (lubelskie) do 275,00 zł/op. (kujawsko-pomorskie). Preparat ten nieznacznie podrożał względem grudnia 2023 r. Bowiem wówczas jego średnia cena wynosiła 190,26 zł/5 l. Z kolei Lancet Plus 125 WG w marcu 2024 r. oferowano średnio po 748,39 zł/kg. Najtaniej, po 550,00 zł można było go nabyć w województwie warmińsko-mazurskim, zaś najwięcej trzeba było zapłacić za ten herbicyd w lubuskim, gdzie kosztował aż 838,30 zł/kg. Środek ten był tańszy niż w końcówce ub.r. kiedy kosztował średnio 776,23 zł/kg. Natomiast herbicyd Mustang Forte 195 SE w marcu 2024 r. kosztował średnio 81,97 zł/l. Zaś zakres cen wahał się od 76,00 zł/l w kujawsko-pomorskim do 91,78 zł/l w lubuskim. Również ten preparat potaniał wobec grudnia 2023 r. Bowiem wówczas jego średnia cena wynosiła 84,03 zł/l.

Jak zmieniły się ceny fungicydów od grudnia?

Wiosną tego roku w uprawach rolniczych ochrona fungicydowa będzie miała duże znaczenie, gdyż po ostatnich dwóch tygodniach chłodu, a choćby przymrozków rośliny są wydelikacone i osłabione. W takiej sytuacji ich podatność na wszelkie infekcje jest podwyższona. Już teraz powinno się chronić kwitnący rzepak. Bowiem z powodu niskiej temperatury kwitnienie jest wydłużone, a do tego duża wilgotność powietrza w czasie kwitnienia potęguje ryzyko porażenia przez patogeny.

Sprawdźmy zatem, jakie są ceny przykładowych fungicydów wiosną br. i jak zmieniły się w relacji do grudnia ub. roku. Średnia cena preparatu Orius Extra 250 EW w marcu br. wynosiła 60,10 zł/l. Środek ten można było nabyć już od 48,95 zł/l (pomorskie) do maksymalnie 72,29 zł/l (podkarpackie). Względem grudnia ub.r. fungicyd był tańszy średnio o 17,40 zł/l. Zaś fungicyd Propulse 250 SE w marcu 2024 r. kosztował średnio 1257,50 zł/opakowanie 5-litrowe. Produkt ten najtaniej oferowano w zachodniopomorskim, gdzie można było go dostać już od 904,87 zł/5 l. A najwięcej trzeba było za niego zapłacić w województwie dolnośląskim (1372,39 zł/5 l). Względem grudnia ub.r. średnia cena tego fungicydu spadła o 47,05 zł/5 l.

Jakie ceny środków ochrony roślin? Insektycydy

Zapowiadane ocieplenie przyniesie ze sobą większą presję szkodników w uprawie roślin rolniczych. Ponadto długoterminowe prognozy mówią o tym, iż tegoroczne lato będzie upalne, zatem wydaje się, iż ochrona insektycydowa będzie miała duży wpływ na wielkość i jakość plonów, a zaniechanie jej może doprowadzić do realnych strat.

Jakie są ceny przykładowych środków ochrony roślin w tym segmencie? W marcu br. średnia cena preparatu Delmetros 100 SC wynosiła 199,04 zł/l. Środek ten można było kupić od 156,29 zł/l w województwie lubelskim do 269,50 zł/l w podkarpackim. Tegoroczna średnia cena tego produktu była tylko nieznacznie niższa niż w grudniu ub.r., kiedy za ten insektycyd trzeba było zapłacić średnio 199,69 zł/l.

Z kolei Mospilan 20 SP w marcu 2024 r. kosztował średnio 92,11 zł/opakowanie 0,2 kg. Zakres cen był dość szeroki, bowiem ten popularny insektycyd można było nabyć już po 76,93 zł/op. w województwie śląskim. Z kolei w województwie lubelskim trzeba było za niego zapłacić 101,00 zł/op. Produkt ten potaniał względem grudnia 2023 r. Bowiem wówczas jego średnia cena wynosiła 106,73 zł/op. Natomiast za środek Inazuma 130 WG w marcu br. trzeba było zapłacić średnio 267,37 zł/kg. Najniższą cenę, wynoszącą 168,00 zł/kg odnotowano w województwie pomorskim, zaś najwyższą — 295,00 zł/kg — w Małopolsce. Marcowa cena tego insektycydu była nieznacznie, gdyż o 9,50 zł/kg niższa od grudniowej.

Dlaczego warto zainwestować w ochronę upraw?

Rolnicy są aktualnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a ochrona upraw to dodatkowy i niemały wydatek. Jednak biorąc pod uwagę najnowsze dane dotyczące prognozy tegorocznych zbiorów zbóż, a zwłaszcza pszenicy, w Europie i na świecie, warto rozważyć ochronę plantacji w tym sezonie. Ściśle mówiąc, rosną obawy związane z nieurodzajem w produkcji zbóż w Europie. Winna jest chłodna i deszczowa pogoda w Europie Zachodniej. Ponadto przymrozki, które w drugiej połowie kwietnia wystąpiły w znacznej części Europy, mogą mieć niekorzystny wpływ na wszystkie uprawy, w tym pszenicę ozimą. Zwłaszcza iż nastąpiły one po okresie ciepłej i bardzo ciepłej pogody, która przyspieszyła rozwój roślin.

Z kolei w Rosji bardzo wysokie temperatury, osiągające 30°C, pogłębiają deficyt wody na znacznej części obszaru uprawy pszenicy. Dodatkowo, oprócz obaw związanych z chłodną pogodą w Europie Zachodniej i suszą w południowej Rosji, nastąpiło dalsze pogorszenie stanu pszenicy ozimej w Kansas w USA, gdzie skupiona jest produkcja tego zboża.

W tym tygodniu Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej w okresie 2024/2025. Jak oszacowała KE, tegoroczne zbiory mogą być najniższe od 2020 r. Może się więc okazać, iż w tym roku zboża będą poszukiwanym i dobrze wycenianym produktem. Dotyczy to zwłaszcza dobrej jakościowo pszenicy. Bowiem w przypadku tego gatunku przewiduje się największy spadek produkcji. Zaś za dobrą jakość ziarna będzie można uzyskać najlepsze ceny. Trzeba więc przemyśleć i skalkulować inwestycje w ochronę.

Decyzjom o zakupie niezbędnych środków ochrony powinna sprzyjać ponadto sytuacja w punktach sprzedaży. Większość firm po okresie przestoju już obniżyła ceny produktów, co wyraźnie wynika z przedstawionych w artykule danych. Ponadto warto zwracać uwagę, czy są organizowane przeceny i promocje, z których będzie można skorzystać.

Źródło: CDR, IMiGW, ukragroconsult, agrarheute

Idź do oryginalnego materiału