Jakie są korzyści i ceny wapnowania gleby 2024?

6 miesięcy temu

Stosowanie nawozów wapniowych ma na celu nie tylko odkwaszenie gleby i regulację jej odczynu. Ale może również realnie podnieść opłacalność produkcji. Jakie są korzyści i ceny wapnowania gleby 2024?

Relacje korzyści do ceny wapnowania gleby 2024 nie pozostawiają złudzeń i wyraźnie przemawiają za wykonaniem tego zabiegu. Bowiem zastosowanie nawozów wapniowych może znacznie podnieść opłacalność produkcji. Wyjaśniamy, w jaki sposób.

Dlaczego wapnowanie gleb jest koniecznością?

Specyfiką warunków rolnictwa w Polsce jest duży udział gleb bardzo lekkich i lekkich, o małej naturalnej żyzności, ulegających silnemu zakwaszeniu. Mianowicie w naszym kraju wynosi on około 60%, podczas gdy średnia unijna to 30%. Większość gleb w Polsce jest silnie lub umiarkowanie zakwaszona. Limituje to produkcję rolniczą zarówno pod względem wielkości, jak i jakości uzyskiwanych plonów. Skuteczną metodą poprawy odczynu gleby jest stosowanie nawozów wapniowych. Wapnowanie gleby przynosi ponadto wiele innych korzyści.

Jakie są korzyści ze stosowanie nawozów wapniowych?

Wapnowanie gleby to nie tylko doprowadzenie odczynu do optymalnej wartości. Zabieg ten ma również inne zalety, pozwalające na uzyskanie wyższych plonów oraz oszczędności. Jakie są konkretnie te korzyści?

Uregulowany odczyn

Zakwaszenie gleby jest czynnikiem ograniczającym produkcję rolniczą i negatywnie wpływającym na wielkość i jakość plonów. Uregulowany odczyn gleby jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na plonowanie. Jest również podstawą racjonalnego nawożenia roślin uprawnych. Zaś najskuteczniejszą metodą uregulowania odczynu na glebach kwaśnych jest zastosowanie nawozów wapniowych.

Poprawa adekwatności gleby

Jednak wapnowanie to nie tylko odkwaszenie gleby. Nawożenie wapniem wpływa na poprawę adekwatności fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Ściśle mówiąc, poprawia jej strukturę gruzełkowatą, co zdecydowanie polepsza adekwatności wodno-powietrzne gleby. Wpływa również na zwiększenie aktywności pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Lepsze wykorzystanie nawozów

Wapnowanie to także zwiększenie pobierania i przyswajalności podstawowych składników pokarmowych zawartych w glebie. Bowiem stopień wykorzystania dostępnych w glebie makroelementów jest ściśle związany z jej odczynem. Jest to potwierdzone naukowo. W badaniach wykazano m.in. iż najlepsze pobieranie azotu ma miejsce w środowisku z pH od 5 do 7,5 (wykres).

Wykres. Wpływ odczynu gleby na pobieranie azotu

fot. Canva

Tymczasem coraz większą uwagę zwraca się na efektywność nawożenia. Bowiem pozwala to na uzyskanie wysokiego plonu przy zmniejszonych nakładach na nawożenie. Zminimalizowanie strat składników nawozowych poza układ gleba‐roślina przekłada się na realne oszczędności nawozów. Zaś gdy weźmie się pod uwagę wysokie w tej chwili ceny nawozów mineralnych nabiera to szczególnego znaczenia.

Jakie ceny wapnowania gleby 2024?

Jaka jest cena wapna granulowanego i innych nawozów wapniowych w połowie marca 2024? Sprawdzamy cennik w sklepie autoryzowanego przedstawiciela Grupy Azoty.

Tab. Ceny nawozów wapniowych w firmie Agrochem Puławy obowiązujące na dzień 15.03.2024

Nawóz
Cena brutto
nazwa handlowa rodzaj
Nordkalk AtriGran wapno węglanowe granulowane 286,88 zł/500 kg
Nordkalk AtriGran Mg wapno węglanowo-magnezowe granulowane 335,43 zł/500 kg
DobroCalc® wysokoreaktywny nawóz wapniowy 313,61 zł/500 kg
DobroCalc® MgS wysokoreaktywny nawóz wapniowy z siarką i magnezem 354,51 zł/500 kg

Źródło: IERiGŻ, Agrochem Puławy

Idź do oryginalnego materiału