Każda osoba starająca się w tej chwili o kredyt gotówkowy wie, jak trudno spełnić wymagania banków podczas kryzysu. Co robić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie świadczenia? Prezentujemy najważniejsze informacje.
Jak inflacja wpływa na sektor bankowy?
Na wstępie konieczne jest wyjaśnienie, jakie znaczenie ma spadek nabywczej siły pieniądza dla sektora bankowego w kraju. Dzięki temu łatwiej zrozumiemy, dlaczego w tej chwili instytucje niezbyt chętnie udzielają finansowego wsparcia. Zapraszamy do lektury.
Według definicji przyjętej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja to „proces zmian cen w całej gospodarce. Jest ona mierzona przez statystykę publiczną i prezentowana w formie wskaźników cen. Przez inflację rozumie się najczęściej średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe”. Mówiąc prościej, w dobie inflacji realna siła nabywcza naszych zarobków spada, czyli za te same pieniądze kupimy mniej dóbr czy usług. Oczywiście gospodarka dąży do stabilizacji, dlatego konsekwencją tych przemian są także sukcesywne podwyżki płac, jednak nim do nich dojdzie, rynek pozostaje w stanie szoku podażowego. Ma to konsekwencje w działaniu sektora bankowego.
Państwo, które cechuje równocześnie gospodarka wolnorynkowa oraz pewne mechanizmy regulacyjne, w obliczu wysokiej inflacji zawsze interweniuje. Organy odpowiedzialne za politykę monetarną w kraju podejmują decyzje, które mają doprowadzić do minimalizacji problemu. W Polsce to zadanie przypada Radzie Polityki Pieniężnej (RPP). w tej chwili instytucja walczy z inflacją blokując napływ nadprogramowego pieniądza do gospodarki. Najłatwiej osiągnąć ten cel ograniczając dostępność kredytów. Z tego względu w 2022 r. doszło do kilkukrotnych podwyżek stóp procentowych. Konsekwencją tego ruchu były podwyżki rat kredytów, a co za tym idzie także zwiększenie wymagań banków w stosunku do osób aplikujących o świadczenia.
Kredyt gotówkowy w trakcie kryzysu – jak go zdobyć?
Pokłosie restrykcyjnej polityki monetarnej to mniejsza ilość udzielanych kredytów. Dziś aby otrzymać dodatkowe środki, musimy naprawdę się nagimnastykować albo posiadać bardzo wysokie zarobki. Jak przekonać instytucje finansowe do pomocy, gdy nasza wypłata nie jest ponadprzeciętna?
Koniecznie zastosujmy się do sprawdzonych wskazówek proponowanych przez specjalistów. Mądra taktyka kredytowa polega na analizie osobistych potrzeb i możliwości, a także czujnej obserwacji otoczenia. O co dokładnie chodzi?
W pierwszym kroku powinniśmy zastanowić się, jakiej pomocy potrzebujemy oraz dobrać taki produkt bankowy, który jest idealny w tej sytuacji. Wiele osób uważa, iż potrzebuje kredytu gotówkowego, podczas gdy lepszą opcją będzie np. pożyczka ratalna. Kolejno musimy także przeanalizować, czy estymowana wysokość rat, proponowana przez daną instytucję, będzie dla nas do udźwignięcia. Pamiętajmy, aby nigdy nie porywać się na kredyt, którego spłata przerasta nasze możliwości.
Gdy dowiemy się już, na czym nam zależy, dokładnie obserwujmy rynek. Nie podpisujmy umowy na pierwszy lepszy kredyt, ale wybierzmy optymalną wersję. Oczywiście nikt nie ma czasu i ochoty samodzielnie przeglądać ofert bankowych przez kilka tygodni, jednak w tej chwili za sprawą nowoczesnych technologii możemy obejść ten problem. W poszukiwaniach wesprze nas bowiem zautomatyzowana porównywarka kredytów. Co cechuje to rozwiązanie?
Korzystając z platformy tego typu możemy gwałtownie i bezpiecznie dowiedzieć się, jakie oferty dostępne na rynku spełniają nasze wymagania najlepiej. Wystarczy, iż podamy asystentowi pożyczkowemu informacje na temat kwoty i ilości rat, jaka nas interesuje, a algorytm w kilka sekund przedstawi nam najlepsze kredyty gotówkowe online. Nie trać czasu i wypróbuj to rozwiązanie już teraz.