Rynek kryptowalut to dynamiczne i nieprzewidywalne środowisko, które przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z cyfrowymi aktywami. Wśród tych, którzy zdecydowali się nie tylko obserwować rynek, ale aktywnie na nim działać, znajduje się Jakub Stachoń — trader i twórca innowacyjnego narzędzia BUY the DIP.
Jego wieloletnie doświadczenie oraz unikalne podejście do handlu kryptowalutami pozwoliły stworzyć narzędzie, które odpowiada na wyzwania współczesnego rynku. BUY the DIP jest szczególnie atrakcyjne w kontekście szybkich i gwałtownych ruchów cenowych.
W wywiadzie dla BeInCrypto Jakub Stachoń dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji na rynku kryptowalut. Ponadto następnie wyjaśnia, dlaczego Bitcoin wciąż pozostaje królem, oraz obala powszechne mity dotyczące cykliczności rynku.
Opowiada także o procesie tworzenia narzędzia BUY the DIP — jego innowacyjnych funkcjach, sposobach zabezpieczeń i dostępności dla początkujących użytkowników. To rozmowa, która rzuca światło na praktyczne aspekty tradingu i technologiczne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki inwestujemy w kryptowaluty.
Jakub Stachoń: Trader i twórca BUY the DIP
BeInCrypto (BIC): Skąd pochodzisz i czym zajmujesz się na co dzień?
Jakub Stachoń (JS): Pochodzę z niedużej miejscowości Zaskale, która znajduje się niedaleko Zakopanego. Mamy tutaj bardzo małe zainteresowanie rynkiem krypto.
BIC: Od kiedy jesteś obecny na rynku kryptowalut? Co najbardziej podoba Ci się w sektorze krypto?
JS: Na rynku jest od około 2016 roku, a od 2017 roku prowadzę nieprzerwanie jeden z większych fanpage’ów na FB: „Kryptowaluty Wczesne Sygnały”. W rynku krypto najbardziej podoba mi się nieprzewidywalność i „świeżość” – na tym rynku ciągle można spodziewać się czegoś nowego.
BIC: Wolisz pracować samodzielnie czy w zespole?
JS: Wolę pracować samodzielnie i jestem samoukiem. Jednak na pewnym poziomie kooperacja to konieczność.
BIC: Co jeszcze robisz zawodowo lub hobbystycznie oprócz handlu kryptowalutami?
JS: Jestem sportowcem, co też w sumie dobrze łączy się z zarabianiem na rynku. Jednak nie zarabiamy tutaj pracując fizycznie i mamy więcej czasu w regenerację. Możemy dostosować pracę do treningów, a nie na odwrót. Wcześniej produkowałem też suplementy diety. Natomiast pierwszą działalność założyłem w wieku 18 lat.
Gotowi na kolejną porcję konkretów?
Na Meet Up’ie Krypto Kraków x @BitgetPL o 11:30 wystąpi Jakub Stachoń z prelekcją:
“Najczęstsze błędy logiczne traderów – pułapki codziennego tradingu”
Zapisz się: https://t.co/WnsQapM7JF#KryptoKraków
#Trading
pic.twitter.com/koxKRsfTnc
Co się dzieje z rynkiem kryptowalut?
BIC: Jakie są Twoje generalne spostrzeżenia na temat aktualnego momentu na rynku kryptowalut? Spodziewasz się kontynuacji hossy? A może rynek już dawno się przegrzał i obserwujemy ostatnie chwile na tak wysokich poziomach?
JS: Wbrew obiegowej opinii uważam iż nie mamy hossy jako takiej. Oczywiście ETF-y wypchnęły nam BTC do góry i wielu „grubasów” zarobiło. Jednak przeciętna osoba w krypto raczej jest na stracie, biorąc pod uwagę systematyczne zakupy altcoinów.
BIC: Dlaczego Bitcoin pozostaje królem na rynku kryptowalut z prawie 70% udziałem? Co się dzieje z altcoinami?
JS: BTC pozostaje królem z uwagi na to iż instytucje, które są coraz bogatsze, skupują BTC. Takie instytucje stać na straty. Natomiast „ulica”, czyli większość niewielkich graczy w obecnej sytuacji gospodarczej jest coraz biedniejsza: wysokie koszty życia, raty kredytów, brak poduszki finansowej, to odciąga wiele osób od kupowania altów
Nawet jeżeli by chcieli, to nie mają tyle kapitału, aby ten rynek eksplodował. Dopóki sytuacja gospodarcza się nie poprawi, to tak będzie
Drugą, bardzo istotną sprawą jest to, iż kiedyś do zakupu BTC trzeba było to zrobić to na giełdzie. Na tej samej giełdzie po zrealizowaniu zysków na BTC można było płynnie przejść w inne kryptowaluty. Wtedy rynek żył, ulica zarabiała – reinwestowała w coraz to nowsze albo bardziej hypowane projekty. Dzięki temu mieliśmy ciągle ruch i pełno sytuacji do szukania sporych zysków.
Cykliczność rynku i długoterminowe prognozy
BIC: Czy wierzysz w cykliczną naturę rynku kryptowalut? Czy może makro narracje w ogóle Cię nie interesują jako tradera?
JS: W cykliczność nie wierze. Po prostu gdy coś przez jakiś czas się dzieje i zbyt wiele osób o tym mówi, to przestaje się dziać. Tak jak wiele osób było pewne, iż po ATH na BTC alty zrobią ATH. Okazało się, iż stało się coś zupełnie przeciwnego.
BIC: Czy próby długoterminowego prognozowania ceny BTC lub altcoinów to wróżenie z fusów?
JS: Prognozowanie ceny BTC w długim terminie ma sens. Jednak jeżeli mówimy o altcoinach, to tutaj zbyt dużo zmiennych ma znaczenie, żeby mówić o skutecznych prognozach. Przykładowo wystarczy nowa moda lub technologia i już starsze projekty idą w zapomnienie.
Psychologia tradingu i szkolenia
BIC: Co wpływa na Twoje decyzje o otwarciu lub zamknięciu pozycji tradingowej?
JS: Na decyzje o zamknięciu lub otwarciu pozycji wpływa kilka zmiennych. Jest to zależne od rynku. jeżeli rynek reaguje na newsy, to wiadomo sugeruję się newsami. Natomiast jeżeli idzie technicznie, to analizą techniczną. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
BIC: Jakim typem tradera byś siebie określił i dlaczego?
JS: w tej chwili jestem typem cierpliwego tradera, który potrafi miesiąc nie otwierać pozycji. Doświadczenie nauczyło mnie, iż czasem po prostu nie ma co siadać do wykresów.
BIC: Czy handlujesz również innymi aktywami (forex, tradycyjne akcje, opcje, etc.)?
JS: Nie handluje innymi aktywami. Jednak mam kilka nieruchomości, które kupiłem w dobrych momentach, więc jeżeli już w coś inwestuję, to są to nieruchomości.
BIC: Czy prowadzisz grupy tradingowe, szkolenia lub konsultacje z osobami, które chcą nauczyć się handlu?
JS: Prowadzę fanpage od ponad 8 lat i oczywiście zajmowałem się wieloma spokrewnionymi z tradingiem rzeczami. Jednak uważam, iż nauka tradingu to nie jest coś, czego możemy się nauczyć na szkoleniu.
BUY the DIP: Niezwykłe narzędzie do tradingu spot
BIC: Co było największym wyzwaniem przy tworzeniu narzędzia BUY the DIP?
JS: Największym wyzwaniem było zejść z czasem działania do 1 sekundy. Docelowo myśleliśmy, iż odświeżanie co 10 sekund – czyli sprawdzenie wszystkich altów w czasie 10 sekund – da dobre efekty. W praktyce okazało się, iż choćby 3 sekundy to stanowczo za dużo
Często przy mocnych spadkach rynku spada wiele jak nie wszystkie alty jednocześnie. Różnice w czasie spadku są minimalne, a przy odświeżaniu 3 sekundowym każdy użytkownik miał inne zakupy, przez co wyniki znacznie się różniły.
Działanie niektórych funkcji też musiało być nastawione tak, by wychwytywać ruchy rynku i reagować w ułamkach sekundy, a nie dopiero po paru sekundach. Wtedy już było za późno.
BIC: Czym się różni narzędzie BUY the DIP od standardowych botów tradingowych?
JS: BUY the DIP nie działa jak typowy bot tradingowy. Nie chodzi tu o ciągłe kupowanie i sprzedawanie. Chodzi o kupowanie nagłych szybkich spadków, na które nie jesteśmy w stanie zareagować manualnie.
Przykładowo mając 1000 USD BUY the DIP może śledzić 350 altcoinów na raz, na wiele sposobów, w czasie 1 sekundy. W następnej sekundzie jest w stanie dokonać zakupu, jeżeli wyłapie jakiś nagły spadek czy flash crash.
Najlepsze jest to, ze posiada 5 gotowych strategii, które można uruchomić 5 na raz (maksymalnie może być 7). Wyniki tych strategii są dostępne u nas do wglądu. Zatem możesz widzieć, co i kiedy zostałoby kupione, gdybyś miał uruchomiony BUY the DIP.

Zabezpieczenie i obsługa BUY the DIP
BIC: Czy jest ryzyko utraty całego kapitału? jeżeli tak to jakie mamy przed tym zabezpieczenia?
JS: BUY the DIP posiada zabezpieczenia w formie stop lossa po każdym zakupie.
BIC: Czy BUY the DIP używa dźwigni czy porusza się tylko po rynku spot?
JS: Nie używamy dźwigni i działamy tylko na rynku spot. choćby jeżeli jakiś alt spadnie do zera, to mamy zabezpieczenie, iż po wejściu np. 1 stop lossa na danym alcie algorytm przestaje nam go kupować na określony czas.
BIC: Jak długo powstawał BUY the DIP i w jaki sposób był testowany?
JS: BUY the DIP powstawał aż 4 lata. Wszystko dlatego, iż jest to pierwsze tego typu narzędzie na świecie. Dlatego nie mieliśmy się na czym wzorować. Wszystkie trudnośc musieliśmy pokonywać sami.
Mamy wiele autorskich rozwiązań jak np. antipump, czyli zabezpieczenie, aby BUY the DIP nie kupował spadku po wzrośnie na górce; albo follow BTC, czyli żeby nie kupował gdy BTC zaczyna mocno spadać, itd.
BIC: Czy początkujący użytkownik poradzi sobie z obsługą tego narzędzia tradingowego?
JS: BUY the DIP mimo 26 zaawansowanych funkcji, które mogą działać jednocześnie. Ponadto ma gotowe ustawienia, z których korzysta większość użytkowników.
Sam z nich korzystam. Dlatego całkowicie początkujący użytkownik może jednym kliknięciem osiągać najlepsze wyniki, na które pozwalają optymalne ustawienia.
BIC: Jak najszybciej można się nauczyć Waszego narzędzia i zacząć go używać?
JS: Dajemy dostęp do chatów, więc będąc u nas możesz kontaktować się z innymi użytkownikami i uczyć się od siebie wzajemnie.
BIC: Z czego jesteś najbardziej dumny po stworzeniu BUY the DIP?
JS: Najbardziej dumny jestem z tego, iż uzyskaliśmy narzędzie, które potrafi zarabiać na spadkach, grając na spot tylko na wzrost. W najgorszym wypadku mocno minimalizuje straty. Natomiast w czasie wzrostów potrafi wyciągać zyski większe niż samo trzymanie altów.
BIC: Dziękujemy za rozmowę!
– – –
Jakub Stachoń
Zajmuje się sportem, tradingiem, psychologią i rozwojem osobistym. Twórca BUY the DIP – innowacyjnego narzędzia do tradingu kryptowalut.
Więcej na temat BUY the DIP: Facebook / Twitter (X) / YouTube
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut od BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Jakub Stachoń o BUY the DIP: Innowacja w krypto tradingu