Jan Bogusławski: spacer fotograficzny po Śródmieściu 8.09

niaiu.pl 2 tygodni temu

Jan Bogusławski wspólnie z Bohdanem Gniewiewskim w latach 50. i 60. XX wieku zaprojektowali szereg budynków dla nowoczesnego Śródmieścia Warszawy. Wśród nich był pierwszy mieszkalny wysokościowiec, tzw. młotek. Do dziś ma on swoje wyjątkowe miejsce w krajobrazie Warszawy. W jaki sposób można zapisać je na fotografii?

Charakterystyczny budynek jest inspiracją do spotkania i spaceru fotograficznego z Jakubem Certowiczem. Będzie to okazja do poznania wyzwań z jakimi mierzy się fotografia architektury, przyjrzenia się fotografii wielkoformatowej: zapoznania z budową i obsługą aparatu na tak zwanej ławie optycznej, a także z rozwiązaniami, które współcześnie ją zastąpiły.

Spotkanie składać będzie się ze wstępu teoretycznego, spaceru z elementami warsztatowymi oraz podsumowania.

W części spacerowej uczestnicy wykonają zdjęcia tzw. „młotka”, postarają się samodzielnie złapać charakterystyczny budynek we własnym kadrze, korzystając ze wskazówek prowadzącego. Podsumowanie odbędzie się w przestrzeni wystawy o twórczości Jana Bogusławskiego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Uczestnicy wspólnie omówią efekty swojej pracy i wydrukują wybrane zdjęcia na małej przenośnej drukarce.

Ważne: Uczestnicy będą potrzebować własnych telefonów z aparatem fotograficznym, profesjonalny sprzęt nie jest wymagany.

Prowadzenie: Jakub Certowicz
Kiedy: 8 września (niedziela), 11:00
Miejsce startu: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Foksal 4 (spacer zakończymy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego)
Czas trwania: ok. 4-5 godzin
Limit uczestników: 12

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz rejestracyjny

Zapisy otwarte są od 1 września do wyczerpania miejsc.
Poza listą główną prowadzimy listę rezerwową.

Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału. W ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia skontaktujemy się w formie mailowej.

Jakub Certowicz – Urodził się, mieszka i pracuje w Warszawie. Specjalizuje się w fotografii architektury. Studiował bez powodzenia polonistykę i matematykę. 3-krotnie nie dostał się do „Opavy”. Bierny założyciel i niemy współtwórca bloga okołofotograficznego „Niebo na Betonie”. Autor niezrealizowanych cyklów fotograficznych: „Ciepła woda w kranie”, „Hortus Conclusus”, „Uciekające naświetlenie”, „Aksonometrie”. Na palcach jednej ręki można policzyć wystawy indywidualne i zbiorowe, w których brał udział – „Mieszkam w Brzegu” 2006, „Pustosz” 2008, „Zamieszkałbym w Brzegu” 2009, „Krzaki, Krzaki, Krzaki” 2010, „Ponad Dachami Wrocławia” 2012, Zachłonność – Warszawa w Budowie” 2013, „Nowy Świat – Warszawa w Budowie” 2015, Inwentarz 2016, Patchwork 2016, Lwów 2016, Tango na 16 metrach kwadratowych 2018, Przestrzeń Elementarna 2021, Expo – Landscspes of Leisure 2021. Dla sławy na stałe pracuje przy dokumentacjach fotograficznych i projektach niekomercyjnych z Nowym Teatrem, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Warszawy, Muzeum Architektury i Zachętą. Dla pieniędzy publikuje w prawie wszystkich liczących się europejskich czasopismach traktujących o architekturze. Dla przyjemności i z poczucia odpowiedzialności dokumentuje zrealizowane projekty wielu polskich i zagranicznych biur architektonicznych.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie o twórczości Jana Bogusławskiego.

Zobacz program towarzyszący wystawie
Idź do oryginalnego materiału