Japończycy pokochali polskie miasto. To nie Warszawa ani Kraków

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


W 2024 roku Toruń odwiedziło 2,487 miliona osób, co było powtórzeniem rekordu z 2019 roku. Większość stanowili Polacy, jednak z danych miasta wynika, iż rośnie liczba turystów zagranicznych m.in. z Japonii.


Jak informuje Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu, w 2024 r. miasto odwiedziło 2,487 mln turystów, z czego 92,3 proc. stanowili Polacy. Wśród zagranicznych gości, dominowali Niemcy (32,7 proc.), na drugim miejscu znaleźli się Anglicy (26,9 proc.).
Czytaj także: Turyści nie zapłacą już opłaty miejscowej w Zakopanem? Zapadł istotny wyrok


Toruń odwiedzają m.in. turyści z Czech i Japonii


Pierwszą trójkę listy zagranicznych turystów odwiedzających Toruń zamknęli Czesi (7,7 proc.). W porównaniu z 2023 roku, gości z Czech było o 2,7 proc. więcej. Region Pomorza jest w ostatnich latach bardzo popularny wśród naszych sąsiadów. Trójmiasto, które sobie upodobali, dzieli od Torunia stosunkowa niewielka odległość. Z Gdańska można tam dotrzeć w niecałe dwie godziny. Toruniem interesują się także Japończycy. W 2024 roku miejscowość odwiedziło 5,8 proc. obywateli kraju kwitnących wiśni. W 2023 roku stanowili oni 6,3 proc. wszystkich zagranicznych turystów. Jak podaje "Fakt" stolica woj. kujawsko-pomorskiego może interesować Japończyków z powodu anime "O ruchach ziemi", powstałego na podstawie mangi o takim samym tytule. Komiks jest inspirowany postacią Mikołaja Kopernika. Reklama
Czytaj także: Rośnie antypatia turystów wobec USA. Eksperci wskazują na efekt polityki Trumpa


W Toruniu działają japońskie firmy


Jednak związków Torunia z Japonią jest więcej. Miasto jest objęte Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, a w powiecie toruńskim działają od lat japońskie firmy Sohbi Craft Poland oraz Yusen Logistic. W ostatnich latach miasto odwiedzali także ambasadorowie Japonii w Polsce - Akio Miyajima oraz obecny ambasador Akira Kono. Celem tych wizyt była m.in. rozmowa o ewentualnej promocji specjalnej strefy wśród japońskich firm.


Z raportu Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu wynika, iż turyści docierają do Torunia głównie samochodem. Prawdopodobnie wynika to z ubogiej siatki przejazdów PKP i długiego czasu przejazdu. Podróż Intercity ze wspomnianego Gdańska do Torunia trwa ponad 3 godz. Z Warszawy od 2 godz. do 2 godz. 40 min (przy opcji z przesiadką). Z Krakowa podróż PKP zajmie od 5 godz. do choćby 9 godz. Możliwe, iż gdyby miasto było lepiej skomunikowane połączeniami kolejowymi, to turyści krajowi i zagraniczni, odwiedzaliby je chętniej.
Idź do oryginalnego materiału