Japonia będzie motorem napędowym wzrostu fuzji i przejęć w Azji w 2025 r., osiągając rekordową wartość transakcji wynoszącą 232 mld USD w pierwszej połowie roku, a bankowcy spodziewają się, iż trend ten utrzyma się dzięki wielomiliardowym ustaleniom dotyczącym prywatyzacji, inwestycjom zagranicznym i działalności kapitału prywatnego.
Reformy zarządzania mające na celu rozwiązanie problemu chronicznie niskich wycen japońskich firm wywołują falę zainteresowania ze strony zagranicznych i aktywnych inwestorów, podczas gdy niskie stopy procentowe w Japonii, które sprzyjają transakcjom, oznaczają, iż apetyt na kolejne transakcje pozostaje duży, twierdzą bankierzy. Jak wynika z danych LSEG, wartość transakcji z udziałem japońskich firm wzrosła w pierwszej połowie roku ponad trzykrotnie, podczas gdy w tym samym okresie wartość fuzji i przejęć w Azji osiągnęła 650 miliardów dolarów, co stanowi ponad dwukrotność kwoty rok do roku.
Bankierzy twierdzą, iż rządowe apele o lepsze zarządzanie korporacyjne, obejmujące prywatyzację notowanych na giełdzie spółek zależnych, a także zagraniczne przejęcia dokonywane przez japońskie firmy poszukujące nowych możliwości wzrostu, będą przez cały czas skutkować zawieraniem dużych transakcji.
Co więcej, Japonia jest stosunkowo dobrze zabezpieczona przed globalną zmiennością, mimo ogólnej niepewności geopolitycznej i makroekonomicznej, co pomaga w utrzymaniu dynamiki transakcji – twierdzą. Grupa spółek z grupy Toyota Motor oraz gigant telekomunikacyjny Nippon Telegraph and Telephone przejęły spółki zależne notowane na giełdzie w transakcjach o wartości odpowiednio 34,6 mld dolarów i 16,5 mld dolarów, co stanowi jedne z największych transakcji na świecie. „W przygotowaniu jest wiele podobnych transakcji, a ich liczba ciągle rośnie” — powiedział Kei Nitta, globalny dyrektor ds. fuzji i przejęć w Nomura Securities.
Grupa SoftBank przewodziła również nowej zbiórce kapitału w wysokości do 40 miliardów dolarów na rzecz OpenAI, twórcy ChatGPT, w największej w historii rundzie prywatnego finansowania technologicznego.
Długotrwały trend japońskich firm szukających możliwości wzrostu za granicą w obliczu kurczącego się rynku krajowego utrzymuje się pomimo zwiększonej niepewności w światowej gospodarce. Japońskie instytucje finansowe, takie jak ubezpieczyciel Dai-ichi Life i Nomura Holdings, ogłosiły duże transakcje, a bankierzy twierdzą, iż popyt pozostaje silny we wszystkich branżach. „Debaty na temat taryf i konfliktów zagranicznych oznaczają, iż niektóre decyzje inwestycyjne realizowane są dłużej niż zwykle, a niektórzy klienci stali się ostrożniejsi, ale uważamy, iż apetyt na same inwestycje pozostaje bardzo silny” — powiedział Nitta. Same japońskie firmy stały się również bardziej atrakcyjnymi celami przejęć, ponieważ globalne firmy ponownie rozważyły swoje łańcuchy dostaw i dystrybucję zasobów w ciągu ostatnich dwóch lat, dodał Nitta. Istnieją jednak pewne przeszkody, które mogą spowolnić zawieranie transakcji w Japonii.
Niepewność związana z globalnymi perspektywami gospodarczymi utrudniła ocenę przyszłych perspektyw przedsiębiorstw, czego efektem jest rozbieżność w oczekiwaniach co do wycen między kupującymi i sprzedającymi. Jak powiedział Atsushi Tatsuguchi, szef grupy doradczej ds. fuzji i przejęć w Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities, doprowadziło to do niepowodzenia coraz większej liczby transakcji.
W ramach reform korporacyjnych firmy są pod rosnącą presją pozbywania się jednostek biznesowych niebędących podstawową działalnością, a fundusze private equity są coraz częściej miejscem docelowym dla oddzielonych części. Operator sklepów typu convenience Seven & I Holdings – sam będący celem oferty wykupu od kanadyjskiego rywala Alimentation Couche-Tard – sprzedał pakiet swoich supermarketów i innych peryferyjnych jednostek biznesowych Bain Capital za około 5,5 miliarda dolarów w marcu.
„W najbliższej przyszłości przez cały czas będziemy obserwować tendencję do wydzielenia aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością spółek operacyjnych” — powiedział starszy zastępca szefa działu doradztwa ds. fuzji i przejęć w SMBC Nikko Securities, Yusuke Ishimaru.
Bankierzy twierdzą, iż istnieje duży potencjał transakcji z udziałem firm kapitału prywatnego. Potencjalne transakcje, które mają zostać ogłoszone w drugiej połowie roku, obejmują przejęcie japońskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Trend Micro, której wartość rynkowa wynosi 1,32 biliona jenów (8,54 miliarda dolarów). Jak donosiła agencja Reuters na początku tego roku, wśród oferentów znalazły się Bain Capital i EQT. „Fundusze private equity są również postrzegane jako obiecujący nabywca, który przejmuje spółki giełdowe” – powiedział Ishimaru.