Decyzja Ishiby następuje po porażce PLD w wyborach do Izby Radców. W przeprowadzonych w niedzielę wyborach koalicja PLD i Komeito nie zdołała uzyskać 50 mandatów, które były niezbędne do utrzymania większości w izbie wyższej japońskiego parlamentu. Koalicja rządząca ma mniejszość także w izbie niższej - Izbie Reprezentantów.
Shigeru Ishiba najpierw ogłosił, iż na stanowisku pozostaje. Ma jednak zrezygnować
Mimo to Ishiba oświadczył po ogłoszeniu wyników, iż pozostaje na stanowisku. Podkreślił potrzebę uniknięcia tworzenia próżni politycznej, ponieważ Japonia stanęła w obliczu wyzwań, w tym trudnych negocjacji handlowych z USA, które miałyby ogromny wpływ na gospodarkę zależną od eksportu.Reklama
We wtorek prezydent Donald Trump ogłosił, iż zawarł "potężną umowę" handlową z Japonią, zakładającą 550 mld dolarów inwestycji w USA oraz 15-procentową taryfę celną na towary importowane z Japonii. Dziennik "Yomiuri Shimbun" ujawnił, iż w związku z osiągnięciem porozumienia z USA, Ishiba poda się do dymisji jeszcze w lipcu.
Lipiec czy sierpień? Kiedy premier złoży dymisję?
Gazeta "Mainichi" z kolei podała, iż premier ustąpi "przed końcem sierpnia", o czym miał już poinformować osoby z najbliższego otoczenia. Według "Mainichi", wśród członków partii narasta presja na ustąpienie Ishiby, a część parlamentarzystów PLD domaga się zwołania nadzwyczajnego zjazdu partii w celu przyspieszenia wyborów nowego przewodniczącego.
Ishiba planuje skonsultować swoją decyzję z byłymi premierami Taro Aso i Fumio Kishidą oraz wiceprzewodniczącym partii Yoshibo Sugą. Spotkanie z doświadczonymi politykami jest postrzegane jako próba uzyskania ich poparcia dla swojego planu - zaznacza dziennik.
Oczekuje się, iż analiza wyników wyborów zostanie zakończona do końca lipca, a następnie partia podejmie decyzję w sprawie odpowiedzialności w ścisłym kierownictwie partii. jeżeli premier Ishiba ustąpi w tym miesiącu, głosowanie nad nominacją nowego premiera odbędzie się na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu w sierpniu.