W koalicji rządzącej wciąż nie ma zgody co do tego, czy pracować nad tzw. Kredytem 0 procent. Po dymisji wiceministra rozwoju i technologii Jacka Tomczaka, który był zaangażowany w prace legislacyjne nad tym rozwiązaniem, sprawa skomplikowała się jeszcze bardziej.
Tymczasem na konferencji prasowej dotyczącej planu złożenia wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny przez Prawo i Sprawiedliwość prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany o to, jak zagłosuje jego partia, jeżeli projekt ustawy o Kredycie 0 procent trafi pod obrady Sejmu.Reklama
Jarosław Kaczyński o kredycie 2 proc. "To udowodniło nam, iż to nie jest dobre"
Prezes PiS odniósł się obszernie do kwestii budownictwa mieszkaniowego w Polsce. "Żeby zwiększyć to budownictwo i obniżyć ceny, to trzeba zwiększyć podaż, a nie popyt" - powiedział. "Zwiększanie popytu zawsze prowadzi do większych zysków deweloperów, a nam nie chodzi o to".
Jak dodał, gdyby w Polsce od kilkudziesięciu lat nie prowadzono polityki "w interesie pewnej grupy, a nie w interesie mieszkańców", problem niedostatecznej podaży mieszkań byłby w Polsce rozwiązany.
Zapytany, czy w związku z tym nie żałuje, iż za rządów PiS wprowadzono program "Bezpieczny kredyt 2 procent", przyznał: "To ostatecznie udowodniło nam, iż to nie jest dobre, trzeba znaleźć zupełnie nowy mechanizm".
"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością
Przypomnijmy - "Bezpieczny kredyt 2 procent" był pomysłem ówczesnego kierownictwa resortu rozwoju i technologii z ministrem Waldemarem Budą na czele. W ramach tego programu banki udzieliły ok. 60 tys. kredytów, a wartość akcji kredytowej - według wyliczeń Biura Informacji Kredytowej ze stycznia - sięgnęła 24,2 mld zł.
Ustawowe limity wydatków na dopłaty do "Bezpiecznego kredytu 2 proc." zakładały, iż wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów. W grudniu ub.r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, iż ustawowy łączny limit na rok 2023 i rok 2024 na rządowe dopłaty do "Bezpiecznego kredytu 2 proc." został wyczerpany.
Natomiast w 2025 r. rządowy Fundusz Mieszkaniowy ma zostać zasilony kwotą w wysokości 1,107 mld zł, co ma umożliwić zrealizowanie wniosków w programie "Bezpieczny kredyt 2 proc." złożonych w 2023 roku - wynika z założeń do planu finansowego Funduszu na przyszły rok, zawartych w załączniku do projektu ustawy budżetowej 2025.