Jeansy symbolem wolności? FWG współorganizatorem nowego projektu

3 miesięcy temu

Jeansy symbolem wolności? FWG współorganizatorem nowego projektu

Autor: FWG



Jeansy to nie tylko zwykłe spodnie. To symbol. Kojarzy nam się z Ameryką, a Ameryka z lądem uchodźców, poszukiwaczy złota, gospodarki wolnorynkowej – tłumaczą inicjatorzy projektu “Jeansy Wolności” z Fundacji Mecenas 5.0. Fundacja Wolności Gospodarczej jest współorganizatorem projektu.


Od dyktatury do wolności – inspirowane Rodeo Benem

Jeansy są symbolem ponadczasowości, odwagi, kreatywności, buntu oraz szeregu innych niezwykle ciekawych postaw życiowych. Widać to choćby poprzez pryzmat znaczących postaci pop-kultury (James Dean, Marlon Brando, Marilyn Monroe, Freddie Mercury, Janis Joplin, John Lennon), ale także innych postaci kojarzonych z ideami przedsiębiorczego myślenia, takimi jak choćby Steve Jobs – piszą organizatorzy.

Fundacja Mecenas 5.0 przypomina, iż również w Polsce, w czasach PRL, jeansy były symbolem lepszego życia na tzw. „Zachodzie”: – Żelazna kurtyna oddzieliła nas na dziesięciolecia od rozwoju nie tylko gospodarczego, ale humanistycznego. Prawo człowieka do wolności zostało stłamszone i podeptane. Jeans dostępny jedynie w PEWEXach, kojarzony był z dobrobytem, lepszym światem i swobodą. Pokazujemy, iż jeansy łączą pokolenie. Nieważne, czy masz lat trzy czy sto trzy, każdy dzisiaj ma jeansy w szafie – tłumaczą jej przedstawiciele.

Punktem wyjścia projektu jest historia Bernarda Lichtensteina (znanego jako Rodeo Ben), pochodzącego z Łodzi krawca, który w 1937 roku wyemigrował do USA i stworzył markę Wrangler. Przykład człowieka, który realizował wówczas nieosiągalne w Polsce prawo do rozwoju i do samostanowienia. A możliwość taką dały mu zasady gospodarki wolnorynkowej w bardziej liberalnym ustroju.

Załóż “Jeansy Wolności” i dołącz do wydarzeń

W ramach projektu “Jeansy Wolności” będzie można posłuchać debat i rozmów, jak przez lata kształtowała się gospodarka wolnorynkowa i jak tacy ludzie, jak Rodeo Ben, wykorzystując swój upór, determinację, ale i głowę pełną marzeń nie tylko osiągnęli sukces, ale zmieniali rzeczywistość.

Dodatkowo jednym z elementów projektu jest pokaz mody jeansowej, zaprojektowanej m.in. przez uczniów klasy Projektowania Ubioru Liceum Plastycznego w Łodzi, ale także projektantkę mody jeansowej Kingę Krzymowskiej (Ekokinga). Pokaz odbędzie się 22 czerwca na Off Piotrkowska wśród pofabrycznych budynków, z którymi jest kojarzona Łódź, jako kolebka fabrykantów.

Projekt skierowany jest do wszystkich, ale szczególnie do młodzieży szkolnej i studentów. Dlatego jego kulminacja odbędzie się na Off Piotrkowska, zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Zamiarem organizatorów jest pokazanie, iż dzisiejsza codzienność jaką są zwykłe i niezwykłe jeansy to efekt kreatywności, realizacji prawa do rozwoju, do wolności i godności człowieka. – To opowieść o tym jak coś co jest czymś codziennym, nie tak dawno było tylko marzeniem. Marzeniem o wolnym świecie, o wolności wyrażania siebie, o indywidualizmie i rozwoju – dodają. Po szczegółowe informacje o wydarzeniach śledź wydarzenie na Facebooku.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

  • Jesteśmy nieświadomi korzyści gospodarczych z naszego członkostwa w Unii Europejskiej – wynika z badania FWG>>
  • „Tak” dla konkurencyjnej, rynkowej Europy [Okiem Liberała]>>
  • Co my adekwatnie mamy z tej Unii? Kampania profrekwencyjna FWG>>
Idź do oryginalnego materiału