Advanced Semiconductor Materials Lithography (ASML) to holenderska spółka zlokalizowana w Veldhoven na południu Holandii. Pozostaje relatywnie mało znana wśród osób spoza branży technologicznej. Powinno to dziwić, biorąc pod uwagę jej znaczenie w globalnej gospodarce. Firma została założona w 1984 roku jako joint venture firmy Philips oraz Advanced Semiconductor Materials International. Aktualnie jest trzecią największą według kapitalizacji firmą w Europie (273 mld USD), po francuskim LVMH (poand 440 mld USD) oraz duńskim Novo Nordisk (ponad 350 mld USD).
Czym zajmuje się ASML?
ASML to czołowy dostawca maszyn niezbędnych do wytwarzania półprzewodników. Tworzy systemy litograficzne, metrologiczne i inspekcyjne dla producentów pamięci i układów logicznych, które są wykorzystywane przez fabryki do konstruowania skomplikowanych procesorów. To jedyna firma na świecie, której maszyny umożliwiają produkcję najbardziej zaawansowanych półprzewodników z dokładnością do 2 nanometrów. ASML nie jest odlewnią – nie produkuje chipów dla użytkowników końcowych, jak robi to TSMC, Intel, Samsung czy Global Foundries. Jest natomiast fundamentem całego ekosystemu półprzewodników jako dostawca niezbędnych maszyn.
Żeby lepiej zobrazować sobie, jak kluczowym elementem w półprzewodnikowym łańcuchu dostaw jest ASML, stworzyłem poniższy graf ilustrujący w ogólnikowy sposób konstrukcję branży, podkreślając na nim pozycję spółki.
ASML jest monopolistą w swojej branży
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Czym tak adekwatnie są chipy?
To fundamentalne komponenty elektroniczne, które zawierają miliony mikroskopijnych tranzystorów znajdujących się na płytce krzemowej. Odpowiedzialne są za przetwarzanie i przechowywanie danych. Dzięki nim istnieją komputery, urządzenia mobilne, telefony, a także inne zaawansowane technologie. Dzisiaj chipy znajdują się w niemal wszystkich urządzeniach. W przeciętnym samochodzie jest ich choćby kilka tysięcy.
Nanometry, które odnoszą się do rozmiaru tranzystorów na chipach, są bardzo istotne dla rozwoju technologicznego. Zmniejszenie rozmiaru tranzystorów pozwala na umieszczenie większej liczby tych komponentów na pojedynczym chipie, co z kolei prowadzi do wzrostu mocy obliczeniowej. Wyższa liczba tranzystorów przekłada się na lepszą wydajność urządzeń i możliwość realizacji bardziej zaawansowanych funkcji. Rewolucja cyfrowa, której doświadczamy, w tym rozwój AI drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na moc obliczeniową, a zatem i również na coraz bardziej wydajne chipy.
Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!
Premium
Dołącz do Strefy Premium DNA.
Jedynie 39 zł miesięcznie!
Sprawdź wszystkie korzyści
Kliknij tutaj i dołącz do nas.
Jesteś już subskrybentem? Zaloguj się!
Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski