Jeśli nie Rybitwy, to co? Jaka giełda stanie się centrum handlu w Małopolsce?

2 godzin temu

Planowany rozwój giełdy poprawi komfort rolników przy sprzedaży owoców i warzyw, ale także pozwoli na lepsze warunki przeprowadzanych transakcji dla konsumentów zainteresowanych kupnem świeżych produktów bez udziału pośredników. Jednak to nie popularne Rybitwy będą inwestycją Władz Małopolski.

Popularność lokalnych, świeżych produktów wśród świadomych konsumentów rośnie. Z tego powodu Władze Małopolski postanowiły rozdysponować część budżetu na ulepszenie warunków przeprowadzanych transakcji na rynku rolno-spożywczym. Jednak to nie najpopularniejsza do teraz giełda będzie spełniać rolę centrum małopolskiego handlu.

Co z krakowskimi Rybitwami?

W małopolskim urzędzie, jak poinformowała Gazeta Krakowska, poddano analizie popularny Kompleks Handlowy Rybitwy w Krakowie. Uznano, iż nie spełnia on oczekiwań producentów, klientów oraz wymagań nowoczesnego obiektu, na terenie którego odbywa się handel płodami rolnymi.

Obecnie krakowskie Rybitwy zajmują powierzchnię 7,5 ha i według Urzędu Marszałkowskiego są “archaicznym miejscem z fatalnymi warunkami do handlu i brakiem miejsc do parkowania”. Możliwości rozbudowy lub przebudowy giełdy są ograniczone, a obecne na rynku rozwiązania infrastrukturalne i komunikacyjne nie przyciągają klientów i producentów, a dodatkowo utrudniają transport samochodów ciężarowych. Co ważne, krakowskie Rybitwy znajdują się w przyciągającym uwagę inwestorów położeniu.

Jeśli nie Rybitwy, to co?

Jaka giełda została wytypowana spośród pięciu potencjalnych miejsc? Z informacji przekazanych przez Gazetę Krakowską wynika, iż na teren rozbudowy wybrano Proszowice. Docelowa powierzchnia inwestycji ma wynosić min. 15 ha, a koszt całości rozbudowy do 2030 roku oszacowano wstępnie na ok. 300 mln zł, z czego połowa miałaby pochodzić z funduszy unijnych.

– Niesprzyjające warunki pracy na giełdzie w Proszowicach są szczególnie po ulewnych deszczach. Jako samorząd Województwa Małopolskiego zabezpieczyliśmy w budżecie 10 milionów złotych na to, aby poprawić tam komfort sprzedaży dla rolników, jak również warunki dla kupujących. Jest to na etapie projektowania i liczymy, iż w najbliższym czasie zostanie zrealizowane. Za to zadanie odpowiada gmina Proszowice i z tego co mi wiadomo rozpoczęła proces inwestycyjny – relacjonuje dla Gazety Krakowskiej marszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Źródło: Gazeta Krakowska

Idź do oryginalnego materiału