Jest największa w Europie. Ma 12 km długości i widać ją z kosmosu. Znajduje się w Polsce

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Największa dziura w Europie już od kilku dekad gra bardzo istotną rolę dla Polski. Przez ten czas przeszła też duże zmiany, i nie chodzi tylko o stopniowe zwiększanie jej rozmiarów. W przyszłości ma całkowicie zmienić swoją funkcję, ale nie nastąpi to prędko.
Działalność człowieka ma ogromny wpływ na kształt naszej planety, przy czym niektóre przykłady tego zdecydowanie się wyróżniają. Zalicza się do nich kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Bełchatowie w województwie łódzkim. To właśnie to miejsce jest uznawane za największą dziurę w ziemi w całej Europie. Przyszłe plany z nią związane nie uwzględniają jednak utrzymania tego tytułu.


REKLAMA


Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy


Ile głębokości ma kopalnia Bełchatów? Największa dziura w Europie powstawała przez ponad 40 lat
Historia kopalni "Bełchatów" sięga końca 1960 roku, kiedy to odkryto na tym terenie złoża węgla brunatnego. Przedsiębiorstwo Państwowe Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" zostało utworzone dopiero w 1975 roku, a na wydobycie pierwszych ton węgla trzeba było poczekać aż do 19 listopada 1980 roku. Niemniej od tamtej pory kopalnia stawała się coraz ważniejszą częścią polskiej gospodarki, a wraz z jej znaczeniem zwiększały się jej rozmiary. w tej chwili odkrywka Pola Bełchatów ma około 12 kilometrów długości, trzy kilometry szerokości w najszerszym miejscu i sięga 310 metrów w głąb.
Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to jedyny w Polsce zbudowany przez człowieka obiekt widoczny z kosmosu. w tej chwili kopalnia jest samodzielnym oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA będącej częścią Polskiej Grupy Energetycznej. Co jednak stanie się, gdy złoża węgla w końcu się wyczerpią?


Kopalnia Bełchatów. Jezioro planowane w tym miejscu ma być najgłębszym w Polsce. Kiedy może powstać?
Pole Bełchatów ma zakończyć eksploatację węgla brunatnego w 2026 roku. Szacuje się, iż Pole Szczerców będzie mieć złoża jeszcze do 2035 roku, ale docelowo oba obszary mają zostać przekształcone w jeziora.


W Polu Bełchatów, jednym z dwóch pól wydobywczych Kopalni Bełchatów, już od kilku lat prowadzone są prace mające na celu przygotowanie terenu kopalni do jego docelowej rekultywacji w kierunku wodnym. W Kompleksie Bełchatów tereny pogórnicze kształtowane są z myślą o stworzeniu tu w przyszłości dwóch najgłębszych w Polsce jezior, które na końcowym etapie rekultywacji połączone zostaną w jeden duży zbiornik


- zapowiadał Sławomir Podkówka, wiceprezes zarządu ds. finansowych reprezentujący zarząd spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, cytowany w komunikacie na stronie PGE GiEK z kwietnia 2023 roku. Lustro wody bełchatowskiego jeziora będzie miało powierzchnię około 4000 hektarów, a jego maksymalna głębokość ma wynieść około 170 metrów, czyli o około 70 metrów więcej niż głębokość jeziora Hańcza, które w tej chwili jest najgłębszym jeziorem w naszym kraju. Zbiorniki zaczną być wypełniane wodą po 2050 roku, a planowany termin pełnego wypełnienia wyrobiska to dopiero 2069 rok.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału