Do wsparcia ma się kwalifikować wiele produktów wytwarzanych w Polsce, np. przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, samobieżna armatohaubica Krab i bojowy wóz piechoty Borsuk.
Program pożyczkowy SAFE na obronność. Nastąpił przełom w negocjacjach
Podczas spotkania ambasadorów w poniedziałek nastąpił przełom w negocjacjach; zaproponowany przez polską prezydencję tekst rozporządzenia został wstępnie zaakceptowany przez reprezentantów państw członkowskich - podały dwa źródła unijne. Ambasadorowie mają oficjalnie go zaakceptować na posiedzeniu w środę.
Potem rozporządzenie trafi na posiedzenie ministrów do spraw europejskich w przyszłym tygodniu. Po ich zgodzie i opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE wejdzie w życie. Program SAFE może więc zacząć działać z początkiem czerwca.Reklama
Pożyczki będą udzielane krajom członkowskim, a zaciągane przez Komisję Europejską i gwarantowane unijnym budżetem. Mają one umożliwić zwiększenie inwestycji w obronność.
35 proc. środków w ramach SAFE będzie mogło być przeznaczane na komponenty pochodzące z państw spoza UE. 65 proc. komponentów produktu końcowego będzie musiała pochodzić z państw członkowskich, Ukrainy, państw EFTA i EOG (Norwegia i Szwajcaria) oraz tych, które podpiszą umowę o partnerstwie obronnych, co w poniedziałek na szczycie w Londynie ma zrobić Wielka Brytania.