JLL: duże transakcje wracają na polski rynek [RAPORT]

4 dni temu

Inwestorzy powrócili na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W pierwszej połowie 2024 roku zawarli oni transakcje o wartości 3,3 mld euro. Kwota ta jest o 41 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku i niemal równa wynikowi za cały rok 2023. We współpracy z iO Partners, eksperci JLL przeprowadzili analizę trendów na rynku inwestycyjnym w Polsce i porównali je z wynikami innych państw z Europy Środkowo-Wschodniej.

  • Duże transakcje wracają na polski rynek. Pierwsze przykłady wzmożonej aktywności inwestorów można było zaobserwować już w pierwszej połowie roku, a na horyzoncie widać kolejne znaczące transakcje. W II kwartale odnotowano najlepszy kwartalny wynik w zakresie inwestycji od IV kwartału 2022 roku – głównie dzięki znaczącym przejęciom portfelowym.
  • W Czechach całkowity wolumen inwestycji zamknął się w pierwszej połowie 2024 r. kwotą
    ok. 859 mln euro. W tym samym okresie zaobserwowaliśmy również napływ do Czech kapitału międzynarodowego, który odpowiadał za około 11 proc. łącznego wolumenu inwestycji.
  • W pierwszej połowie 2024 r. odnotowano znaczny spadek aktywności inwestycyjnej na Węgrzech,
    a zawarte transakcje miały wartość zaledwie 140 mln euro, co oznacza około 35 proc. spadek w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. Spowolnienie to wynikało przede wszystkim z zaobserwowanego pierwszy raz w historii całkowitego braku generujących dochód transakcji biurowych.
  • W Rumunii wolumen inwestycji w nieruchomości wyniósł w pierwszej połowie 2024 r. około
    417 mln euro, co stanowi ponad dwukrotność sumy odnotowanej w pierwszej połowie 2023 r. Lokalni (rumuńscy) inwestorzy odpowiadali jedynie za 26 proc. wolumenu inwestycji.
  • Na Słowacji wolumen inwestycji w pierwszym półroczu wyniósł około 120 mln euro, co oznacza zauważalny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Dominującą rolę odegrał sektor przemysłowy i logistyczny, a sektor biurowy i handlowy charakteryzowały się niższym poziomem aktywności ze względu na zwiększoną ilość transakcji zawartych w poprzednich latach. Rośnie także rola sektora mieszkaniowego, który zyskuje na znaczeniu. W drugiej połowie roku może dojść do finalizacji kilku znaczących transakcji.

– Przez cały 2024 r. rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej wykazywał oznaki odporności na zawirowania oraz charakteryzował się znaczącymi zdolnościami adaptacyjnymi. Nasz najnowszy, opracowany wspólnie z JLL, raport odnotowuje 41 proc. wzrost w pierwszej połowie 2024 r. – wynik ten odzwierciedla rosnące zainteresowanie lokalnymi aktywami. Choć niektóre branże przez cały czas borykają się z poważnymi wyzwaniami, to ogólne perspektywy rozwoju są ostrożnie optymistyczne. Wynikają one z poprawiającej się płynności i bardziej sprzyjających warunków związanych z polityką monetarną. Przewidujemy, iż druga połowa roku będzie charakteryzować się dalszym wzrostem, zapewniając możliwość tworzenia wartości dodanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – zauważył Charles Boudet, CEO iO Partners

Nieruchomości komercyjne w Polsce: spodziewana stabilizacja

Obroty inwestycyjne odnotowane w Polsce w I półroczu wyniosły prawie 1,7 mld euro, co stanowi wzrost
o 91 proc. w porównaniu z I połową 2023 r. Kluczową część tych inwestycji stanowiły dwie duże transakcje portfelowe, w tym sprzedaż 49 proc. udziałów w należącej do CPI Property Group spółce Vulcanion. Za kwotę 250 mln euro fundusze zarządzane przez Sona Asset Management przejęły udział mniejszościowy w spółce zależnej CPIPG. Wartość aktywów brutto w portfelu, którego dotyczy ta transakcja wynosi około 1 mld euro. Drugą przełomową transakcją było przejęcie przez Star Capital Finance – za kwotę 285 mln euro – czterech centrów handlowych i dwóch hipermarketów należących do Cromwell. W II kwartale doszło również do interesujących przetasowań pomiędzy poszczególnymi sektorami w ogólnej strukturze inwestycji. Biura odpowiadały za prawie połowę obrotów, a kolejną pozycję zajmował sektor handlowy z około 30 proc. udziałem. Inwestycje przemysłowe stanowiły 17 proc. łącznych obrotów, podczas, gdy sektory hotelarski i mieszkaniowy wygenerowały po około 3 proc.. Co więcej, liczba transakcji w pierwszym półroczu – zarówno w sektorze biurowym, jak i handlowym – przekroczyła już wynik za cały rok 2023.

– Pierwsza połowa 2024 r. charakteryzuje się rosnącą liczbą inwestorów, co może wskazywać, iż zbliżamy się do końca fazy spowolnienia. Obserwujemy znaczne obniżenie poziomu wyzwań makroekonomicznych, któremu towarzyszy spadek oczekiwań inflacyjnych widoczny na wszystkich kluczowych rynkach europejskich, w tym także w Polsce. Rośnie również poczucie pewności inwestorów, ponieważ zarówno fizyczne, jak i finansowe wskaźniki dotyczące rynku nieruchomości wydają się stabilizować. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest cykl obniżek stóp procentowych zapoczątkowany przez EBC w czerwcu. Pierwsza od dłuższego czasu obniżka stóp procentowych daje zielone światło dla kolejnych cięć i przybliża inwestorom perspektywę bardziej akceptowalnych kosztów finansowania – mówi Dmytro Havrylenko, Head of Capital Markets, JLL

Idź do oryginalnego materiału