JLL: rekordowe transakcje w sektorze nieruchomości komercyjnych

5 dni temu

W IV kwartale 2024 roku rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce doświadczył wyraźnego wzrostu zaangażowania inwestorów. Wolumen transakcji osiągnął wartość 4,8 miliarda euro, a szczególną dynamiką wyróżniał się m.in. sektor handlowy.

Wzrost aktywności inwestorów, zwłaszcza w segmencie typu prime, wskazuje na rosnące zaufanie do polskiego sektora nieruchomości, mimo wyzwań związanych z globalnym otoczeniem.

Zaangażowanie inwestorów w IV kwartale 2024 roku

W czwartym kwartale 2024 r. byliśmy świadkami wyraźnego powrotu inwestorów na rynek nieruchomości komercyjnych. Zaobserwowano znaczny wzrost alokacji kapitału i większą konkurencyjność ofert. w tej chwili obawa przed popełnieniem błędu zaczyna ustępować miejsca obawie przed przegapieniem okazji – trend ten zauważalny globalnie, staje się coraz bardziej widoczny również w Polsce.

Wolumen transakcji w wysokości 2,3 mld euro w samym czwartym kwartale ubiegłego roku był porównywalny z obrotami z całego 2023 r. i zwiększył łączną wartość inwestycji w 2024 r. do 4,8 mld euro. Poprawa nastrojów rynkowych była widoczna w dużych transakcjach, zwłaszcza w sektorze biurowym i handlowym. Obroty w każdym z tych segmentów osiągnęły 1,6 mld euro, co w obu przypadkach stanowi prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z trudnym rokiem 2023 – komentuje Dmytro Havrylenko, Head of Capital Markets, JLL.

Kluczowe transakcje na rynku handlowym

Wolumen inwestycji handlowych w 2024 r. w wysokości około 1,6 mld euro był prawie czterokrotnie większy w porównaniu z wynikiem z 2023 r. To też najlepszy wynik od 2019 r. Kluczowa część obrotów została wygenerowana przez trzy duże transakcje w segmencie centrów handlowych. Największymi z nich były przejęcia przez przez NEPI Rockastle kompleksów Silesia City Centre w Katowicach za 405 mln euro oraz Magnolia we Wrocławiu za 373 mln euro. Nie mniej znacząca była też sprzedaż portfela sześciu centrów handlowych przez Cromwell Polish Retail Fund na rzecz Star Capital Finance. Całkowita wartość tej transakcji osiągnęła poziom €285 million.

– Pomimo dominacji centrów handlowych w wolumenie inwestycji handlowych, aktywność większości inwestorów przez cały czas koncentrowała się na parkach handlowych i obiektach handlowych typu convenience, o czym świadczy fakt, iż większość transakcji handlowych (18 z 31) dotyczyła tych dwóch segmentów. Największą transakcją dotyczącą parku handlowego była sprzedaż Silwany w Gorzowie Wielkopolskim przez Equilis i Acteeum na rzecz BIG Polska. Wartość transakcji wyniosła 40 mln euro – mówi Agnieszka Kołat, Head of Retail Investment, JLL.

Sektor magazynowy z bardzo dobrymi wynikami

– Wolumen inwestycji magazynowych w 2024 r. wzrósł o 27 proc. rok do roku, osiągając prawie 1,3 mld euro w 29 transakcjach. Zgodnie z oczekiwaniami, sektor magazynowy odnotował bardzo dobre wyniki w IV kwartale, a w tej chwili trwające transakcje zapowiadają obiecujący początek 2025 roku. Brak transakcji magazynowych na liście największych akwizycji 2024 r. oznacza, iż duże portfele (przekraczające 200 mln euro) były mniej płynne w mijającym roku. Zwiększoną aktywność inwestorów w ostatnim kwartale można jednak uznać za wczesny sygnał pozytywnej zmiany – mówi Sławomir Jędrzejewski, Head of Industrial Investment, JLL.

Investika, wraz ze swoim partnerem joint venture, BUD Holdings, ogłosiła w grudniu przejęcie pięciu obiektów o łącznej powierzchni 212 500 mkw. za ponad 150 mln euro, co stanowi jedną z największych transakcji portfelowych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach. Obserwujemy również rosnące zainteresowanie inwestorów przekładające się na zwiększoną konkurencyjność ofert w toczących się procesach, co powoduje, iż sektor magazynowo przemysłowy będzie pierwszym, który doświadczy kompresji stóp kapitalizacji przy wciąż podwyższonych kosztach finansowania.

Idź do oryginalnego materiału