Prezydent Biden zapowiedział, iż zawetuje uchwałę kwestionującą kontrowersyjne zasady kryptograficzne, na straży których stoi SEC. Chodzi o słynną ustawę nr 109, wprowadzoną do Izby w lutym. Dokument przewiduje unieważnienie Biuletynu Rachunkowości Pracowników SEC (SAB) nr 121. Akt ten nakłada na banki obowiązek utrzymywania cyfrowych aktywów klientów w swoich bilansach wraz z utrzymywaniem na ich podstawie kapitału.
Joe Biden zapowiada obronę SEC
Biuro prezydenta Stanów Zjednoczonych wydało oświadczenie, w którym informuje ustawodawców i opinię publiczną, iż administracja Bidena planuje zawetować uchwałę członków Izby Reprezentantów, wpływającą na politykę kryptowalut, jeżeli trafi ona na jego biurko.
W oświadczeniu z 8 maja Biały Dom stwierdził, iż „zdecydowanie sprzeciwia się” członkom Izby Reprezentantów, którzy chcą unieważnić uchwałę SAB. Według oceny prezydenta niweluje wysiłki SEC „na rzecz ochrony inwestorów na rynkach kryptowalut i zabezpieczenia szerszego systemu finansowego”. Słynna ustawa nr 109, która trafiła do Izby w lutym, zakłada unieważnienie Biuletynu Rachunkowości Pracowników SEC (SAB) nr 121. Dokument nakłada na banki obowiązek utrzymywania cyfrowych aktywów klientów w swoich bilansach wraz z utrzymywaniem na ich podstawie kapitału.
Joe Biden i jego administracja sądzą, iż ograniczenie zdolności SEC do utrzymywania kompleksowych i skutecznych ram regulacyjnych finansów dla kryptowalut spowodowałoby znaczną niestabilność finansową i niepewność rynku.
Kryptowaluty zaważą na wyniku wyborów?
Według niektórych obserwatorów kryptowaluty będą istotną kwestią, która może wpłynąć na wynik wyborów. Ankieta finansowana przez DCG wykazała, iż jeden na pięciu wyborców uważa, iż kryptowaluty są kluczową kwestią przed wyborami w USA.
Ankieta internetowa przeprowadzona przez Digital Currency Group ujawniła, iż ponad 20% wyborców w kilku stanach wahadłowych uważa kryptowaluty za kluczową kwestię w nadchodzących wyborach w USA. Wyniki badań to kolejny znak, iż kryptowaluty w coraz większym stopniu stają się kwestią wyborczą. Politycy z obu stron sceny politycznej zajmują coraz bardziej zdecydowane stanowiska popierające lub krytykujące kryptowaluty.
Były prezydent Donald Trump i obecny kandydat na to stanowisko zmienił dotychczasowe zdanie na temat kryptowalut. Prawdopodobnie dlatego, iż postrzega tę kwestię jak jedną z tych, która da mu kilka cennych punktów procentowych poparcia.
Podobne badania ankietowe przeprowadził również Harris Poll. Badania zrobiono w kluczowych stanach, w tym w Arizonie, Michigan, Montanie, Nevadzie, Ohio i Pensylwanii. Jak wynika z internetowej ankiety Harris Poll, kryptowaluty mogą mieć istotne znacznie w kolejnych wyborach. Jedna trzecia wyborców o „kryptopozytywnych” poglądach uważa, iż politycy powinni potraktować regulację kryptowalut jako priorytet.
Julie Stitzel, wiceprezes ds. polityki w DCG oceniła, iż „Dane te pokazują, iż kryptowaluty są na pierwszym miejscu wśród wyborców w wahających się stanach”. Dlatego kwestia ta nie powinna być ignorowana przez polityków.