Johnnie Walker Blue Label to whisky owiana wieloma legendami. Miłośnicy whisky, którzy pierwsze przygody z tym trunkiem mają już za sobą zawsze zastanawiają się czy whisky ta jest warta swojej ceny. W końcu to blend a nie prestiżowy single malt. Dzisiaj analiza tej sławnej pozycji ze stajni Jasia Wędrowniczka!
Jak smakuje whisky Johnnie Walker Blue Label?
Degustację whisky Johnnie Walker Blue Label wraz z obszernym komentarzem do tej whisky i kilku innych spraw dotyczących życia mężczyzny. Biorąc pod uwagę fakt, iż Johnnie Walker Blue Label jest pozycjonowana jako whisky „na specjalne okazje” pomyślałem sobie, iż postawię na strój wieczorowy!
To ciekawe, iż po latach pisania bloga, przejście na komunikację video zmieniło tak wiele. Przez ostatnie udało mi się przyciągnie rzeszę nowych miłośników trunków i stylu życia mężczyzny.
Moje konto na YouTube to w tej chwili największy w Polsce kanał o whisky dlatego zachęcam do subskrybcji.
Można to zrobić, klikając w poniższy przycisk:
Co to jest Johnnie Walker Blue Label?
Wprowadzony w 1992 roku, Blue Label to topowa etykieta w portfolio whisky Johnnie Walker. To blend z segmentu ultra premium, który został stworzony, aby odtworzyć wczesne blendy whisky szkockiej z XIXw. Twórcą tej kompozycji jest Master Blender marki Johnnie Walker – Jim Beveridge.
Jakie whisky wchodzą w skład whisky Blue Label
Producent deklaruje, iż w skład Johnnie Walker Blue Label wchodzą whisky z czterech zakątków Szkocji. Niestety pełna lista nie jest publiczna. Prawdopodobnie nie jest też stała gdyż celem kupażu jest osiąganie tego samego profilu smakowego różnymi drogami.
Ile lat ma Johnnie Walker Blue Label?
Blue label to whisky mieszana, która butelkowana jest jako NAS (ang. no age statement). Oznacza to, iż whisky ta nie ma deklaracji wieku. Jedynym pewnikiem są tutaj zatem prawidła przepisów prawa. Według nich destylat zbożowy musi mieć przynajmniej 3 lata żeby mógł nazywać się whisky. Oczywiście w wypadku Johnnie Walker Blue Label oczekiwania są znacznie wyższe – w końcu to kosztowny blend premium.
Oficjalna komunikacja marki na temat wieku Blue Label milczy. Po branży plotkuje się jednak, iż Blue Label uwzględnia także domieszkę whisky w wieku 40 lat. Trzeba sobie jasno powiedzieć, iż choćby jeżeli tak jest, to ilość tej whisky nie musi być w żaden sposób zdefiniowana. Innymi słowy może ona sprowadzać się dosłownie do kropli. Mówi się, iż wiek destylatów whisky zbożowej (ang. grain whisky) i słodowej (ang. malt whisky) w Johnnie Walker Blue Label to 20-35 lat.