Bitcoin osiągnął poziom powyżej 21 000 dolarów po raz pierwszy od początku września, ponieważ w zeszłym tygodniu wzrosła przerwa w korelacji z zapasami tech. Kryptowaluta rozpoczęła tydzień poniżej 20 500 dolarów, krótko spadając poniżej 20 000 dolarów w środę, przed rajdem powyżej 21 000 dolarów w weekend. w tej chwili BTC znów jest notowany tuż poniżej 20 500 dolarów.
Tymczasem Ethereum skonsolidowało ruch powyżej 1 500 dolarów wykonany pod koniec października. Kryptowaluta utrzymywała się powyżej poziomu oporu przez większość zeszłego tygodnia, jedynie na krótko spadając w środę. Podobnie jak w przypadku bitcoina, w weekend nastąpił rajd, osiągając poziom powyżej 1 625 dolarów. w tej chwili powraca do zakresu tuż powyżej 1 500 dolarów.
O Autorze
Simon Peters – analityk kryptowalut w eToro ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.
JPMorgan dokonuje pierwszej transakcji DeFi
Główny Bank Inwestycyjny JPMorgan ogłosił pierwszy udany transgraniczny deal DeFi, dokonany na publicznym blockchainie. Handel został przeprowadzony za pośrednictwem programu pilotażowego Monetary Authority of Singapore (MAS), który bada możliwości DeFi w szerszym ekosystemie finansowym.
Handel ten jest przełomowym momentem dla DeFi. Zaangażowanie tak dużych instytucji głównego nurtu jest nie lada wyczynem i podkreśla potencjalną możliwość zastosowania w całym sektorze finansowym. Transakcja została przeprowadzona na Ethereum layer-2 network Polygon ze zmodyfikowaną wersją protokołów smart contract Aave. Handel obejmował tokenizowane dolary singapurskie i jeny japońskie, z symulowanym kupowaniem i sprzedawaniem tokenizowanych obligacji rządowych.
Podczas gdy duża część rynku została rozdarta przez rozproszenie zmienności cen, jest to rodzaj cichej, ale bardzo wpływowej aktywności w tle. Główne instytucje nie wstrzymały swoich planów związanych z kryptowalutami i DeFi pomimo zmienności – w niektórych przypadkach poszły za ciosem, z wycenami cen na bardziej atrakcyjnych poziomach.
Nowy kamień milowy Ethereum
Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, ujawnił „The Scourge” – nowy kamień milowy na ścieżce rozwoju Ethereum. Po niedawnym ukończeniu The Merge, w jego skład wchodzi teraz: The Surge, The Scourge, The Verge, The Purge i The Splurge.
Jeśli chodzi o nowy dodatek The Scourge – Buterin twierdzi, iż chodzi o przywrócenie decentralizacji na platformę. Problem opracowany na platformie, w ramach którego kopacze, którzy weryfikują transakcje w sieci, przeprowadzają transakcje innych użytkowników w celu zarobienia na duplikacji wygranych transakcji.
Zostało to powstrzymane przez The Merge, ale doprowadziło do krytyki – mówi się, iż w rezultacie sieć stała się zbyt scentralizowana. Chociaż szczegóły konkretnych działań The Scourge są limitowane, jasne jest, iż liderzy rozwoju pracują nad zwalczaniem krytyki sieci i ulepszaniem niektórych podstawowych zasad.
Santander ograniczy transakcje krypto
Główny brytyjski bank detaliczny Santander powiedział, iż planuje wprowadzić limity transakcji klientów na platformy krypto. Wiadomość ta jest rozczarowująca, ale dążenie do ochrony klientów przed oszustwami świadczy o dobrych intencjach.
Taka reakcja banku na sektor kryptowalutowy nie jest zaskakująca. Podczas gdy w Wielkiej Brytanii poczyniono znaczne postępy w zakresie regulacji kryptowalut, banki są przez cały czas zdane na siebie, jeżeli chodzi o ochronę konsumentów w tym zakresie.
Z perspektywy zarządzania ryzykiem może się okazać, iż Santander po prostu zdecydował, iż łatwiej jest całkowicie ograniczyć transakcje niż próbować współpracować z sektorem. Rozwiążą to przepisy tworzące ramy, w których będą mogły funkcjonować wszystkie strony. Bank w zasadzie nie zakazał transakcji kryptowalutowych – ustalił jedynie limity finansowe, co stanowi bardziej wyważoną reakcję.
Rząd naprawdę powinien zająć się ustawą o usługach finansowych i rynkach finansowych, aby zapewnić krypto skodyfikowane miejsce w szerszym systemie finansowym w Wielkiej Brytanii.