Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) o ponowne rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld zł, podała spółka. To odpowiedź na postanowienie MKiŚ, które w czerwcu odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii. W ocenie spółki temat wymaga ponownego rozpatrzenia przez uprawniony organ administracyjny.
Chodzi o zwrot kwoty 1,6 mld zł, zapłaconych w latach 2023-2024 w ramach tzw. składki solidarnościowej. Wniosek w tej sprawie spółka złożyła w kwietniu 2025 r. MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej sprawie argumentując, iż organ nie ma kompetencji do oceny zgodności ustawy z Konstytucją RP i jest to wyłączne uprawnienie Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z przysługującym prawem, JSW
zwróciła się do ministra o ponowne rozpatrzenie wniosku.
„Kwestia oceny zgodności przepisów ustawy z konstytucją oraz prawem międzynarodowym nie stanowi w naszej ocenie przesłanki do odmowy wszczęcia postępowania. Przede wszystkim organy administracji publicznej, w tym minister, mają kompetencję do oceny przepisów ustawy i dokonywania ich prokonstytucyjnej wykładni. Ponadto, spółka na tym etapie nie jest uprawniona do występowania do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności przepisów ustawy z konstytucją, bo taką kompetencję ma m.in. sąd administracyjny” – powiedział Stanisław Gordziałkowski z Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, reprezentującej JSW.
Odzyskanie środków ze składki solidarnościowej jest istotnym elementem stabilizowania sytuacji finansowej Grupy JSW w perspektywie najbliższych miesięcy i lat, podkreślono.
„Potencjalny zwrot tych środków umożliwi realizację kluczowych inwestycji oraz zwiększenie odporności spółki na trudne warunki rynkowe. Utrzymujące się niskie ceny węgla i niekorzystne kursy walutowe powodują znaczącą presję na wyniki finansowe. W obecnym otoczeniu priorytetem JSW jest ochrona płynności oraz budowa długoterminowej stabilności biznesowej” – podsumował zastępca prezesa JSW ds. ekonomicznych Remigiusz Krzyżanowski.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews