"Chcemy, żeby Polska była liderem cyfryzacji i AI w Europie, szczególnie przed zbliżającą się prezydencją. Dlatego te deklaracje o budowaniu takiego dużego funduszu" - powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas rozmów z dziennikarzami w kuluarach Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości "Open Eyes Economy Summit" w Krakowie, zapytany o dofinansowanie sztucznej inteligencji. Pierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH - podało Ministerstwo Cyfryzacji.Reklama
Budowa pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji
W środę podczas Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości w Krakowie minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski został zapytany o wsparcie budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji. Wicepremier przyznał, iż "cieszy się, iż Ministerstwo Cyfryzacji znalazło pieniądze dla Cyfronetu (Akademickie Centrum Komputerowe Akademii Górniczo-Hutniczej - red.), bo to ważne dla Krakowa, Polski i dla polskich naukowców".
"Fabryka AI, która powstanie w Krakowie będzie jedną z pierwszych w Europie. To przyniesie nam realne narzędzia, które wesprą ludzi - pozwolą szybciej przewidywać zjawiska pogodowe, diagnozować choroby, szybciej tworzyć leki, usprawniać nasze rolnictwo" - czytamy we wpisie opublikowanym we wtorek przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie X.
"Superkomputer Helios działający w Cyfronecie, już dziś jest w pierwszej setce na świecie, ale musimy inwestować w jego dalszy rozwój, efektywność i możliwości" - dodał resort.
W ramach zmiany ustawy budżetowej rząd zdecydował, iż prawie 70 mln złotych zostanie przeznaczonych na wsparcie projektu. Superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską.
Rozwój sztucznej inteligencji w Krakowie
"W Krakowie powstaje jedna z pierwszych w Europie Fabryk AI. Chcemy, aby to był pierwszy przystanek w rozbudowywaniu mocy obliczeniowych dla polskiej sztucznej inteligencji. Musimy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał" - powiedział w środę wicepremier.
"Cieszymy się także, iż przykładem takiego działania, które już się rozpoczyna, jest kooperacja Cyfronetu z Konsorcjum Polskiego Modelu Językowego (PLLuM) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Ministerstwem Cyfryzacji. Te jednostki połączą swoje siły, aby stworzyć fundament nowoczesnej, cyfrowej administracji opartej na sztucznej inteligencji. Ich celem jest integracja polskiego modelu językowego z usługami publicznymi, co otworzy nowe możliwości w zakresie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną" - dodał Krzysztof Gawkowski.
Głos w tej sprawie zabrał również rektor AGH prof. Jerzy Lis. "Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to najważniejszy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego" - stwierdził prof. Jerzy Lis.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, już w przyszłym miesiącu resort "rusza z intensywnym hackathonem, który zgromadzi ekspertów z tych jednostek". "Jego głównym celem będzie wypracowanie rozwiązań wspierających skuteczną integrację polskiego modelu językowego z systemami administracji publicznej" - podkreślono.