Nowy tydzień przyniesie szerokie konsekwencje dla znów 'pokiereszowanych’ ostatnio chińskich benchmarków giełdowych oraz amerykańskich indeksów. Na Wall Street trwa regularna hossa wspierana oczekiwaniami na szybsze cięcia stóp w Fed, ponieważ gospodarka USA (wreszcie) wskazuje oznaki osłabienia. Bezrobocie wzrosło z 3,6% do 4,1% obecnie. Ale rynek odbiera to nie jako ryzyko, a gwarancję tego, iż Fed gwałtownie przyjdzie z 'gaśnicą’ by zwalczyć pożar, nim ten zacznie się rozprzestrzeniać.
Czy tak się stanie? Z pewnością niższe dane CPI, w czwartek zwiększyłyby szanse takiego scenariusza. Podobnie wzrost inflacji w Chinach mogłoby sugerować, iż popyt na poobijanym, krajowym rynku ma szansę wzrosnąć. Poza danymi CPI z Chin i USA w nowym tygodniu otrzymamy też indeks Sentix ze strefy euro, PKB Wielkiej Brytanii i dane Uniwersytetu Michigan. Poza samym Powellem niemal codziennie przemawiać będzie szereg przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Główne pytanie na obecnym etapie cyklu brzmi. Czy Fed nie spóźnił się już z luzowaniem polityki, a gospodarka USA wejdzie w recesję? Na efekty luzowania trzeba czekać zwykle kilkanaście miesięcy (o ile nie jest to bomba stymulacyjna, jak ta z 2020 roku). Jednak przy obecnych problemach strukturalnych i wyższych wynagrodzeniach w Stanach szanse na podobną reakcję, bez jednoczesnego kryzysu finansowego są bardzo niskie. Zatem Wall Street chce wiedzieć. Czy Fed nie przespał?
Kalendarz ekonomiczny
Nowy tydzień skupi się przede wszystkim na przemówieniu Powella (dwa dni w Kongresie, wtorek i środa) oraz danych inflacyjnych z Chin i USA (środa i czwartek). W odniesieniu do Chin inwestorzy chcieliby zobaczyć wyższe, od oczekiwań odczyty (groźba deflacji i głębszego kryzysu). W przypadku USA-przeciwnie (Wall Street chce grać na 'pewniaka’ cięcia stóp od września).
Poniedziałek
- Indeks nastrojów biznesowych Sentix ze strefy euro
- Produkcja przemysłowa i decyzja centralnego banku Czech (CNB)
Wtorek
- Półroczny raport Jerome’a Powella przed senacką komisją bankową USA (dzień 1)
- Przemówienie Michelle Bowman i Michaela Barra z Fed
- Dane inflacyjne z gospodarki Węgier za czerwiec
Środa
- Półroczny raport Jerome’a Powella przed senacką komisją bankową USA (dzień 2)
- Inflacja CPI Chin za czerwiec
- Wnioski o kredyt z USA i zapasy hurtowe
- Przemówienie Austana Goolsbe’a z Fed
- Przemówienie prezesa Bundesbanku, Joachima Nagela
Czwartek
- Produkcja przemysłowa i PKB Wielkiej Brytanii
- Wnioski o zasiłek i inflacja cen konsumpcyjnych (CPI) ze Stanów Zjednoczonych za czerwiec
- Dane inflacyjne z gospodarki Niemiec
- Przemówienia Raphaela Bostica i Alberto Musalema z Fed
Piątek
- Produkcja przemysłowa z Japonii
- Inflacja CPI z Hiszpanii
- Inflacja producentów (PPI) z USA i oczekiwania inflacyjne oraz nastroje amerykańsckich konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan