Rynkowe nastroje zmieniają się, w sposób podobny do wahadła i przepuszczają dane makro przez 'zmienny filtr’. W zależności na jaki 'grunt’ padają dane, bywają odbierane w różny sposób. To, co było 'dobre’ dla rynku wczoraj, dziś może być odbierane bardzo źle. Tak jest w przypadku przez cały czas mocnych danych z gospodarki USA, które dosłownie trzymają na ratunkowej linie nastroje inwestorów na giełdach całego świata. Dlaczego tak jest? Ponieważ gospodarka Stanów Zjednoczonych obiektywnie pozostaje dość mocna, a inflacja zaskakuje pozytywnie (spada, pomimo mocnych danych) rynek ekstrapoluje ten trend na kolejne miesiące. Zatem oczekuje, ze spadek inflacji nie oznacza recesji i osłabienia konsumenta. Czy jest to do osiągnięcia bez znacznego spowolnienia makro? Intuicyjnie wydaje się to wręcz 'ekonomicznie nielogiczne’ ale rynek nie przejmuje się tym, patrzy tylko na dane.
Carpe diem na Wall Street
Co więcej w I połowie. 2024 roku efekt bazy będzie dezinflacyjny i jest szansa, iż wskaźnik CPI spadnie poniżej 3% jeżeli kontrybucja z czynszów będzie się osłabiać, tak jak wskazuje obecny trend. Z drugiej strony, trudno przewidzieć co stałoby się w sytuacji, gdy dane zaczęłyby się gwałtownie osłabiać. Być może oznaczałoby to, iż wiele funduszy zweryfikowałoby swoje pozycje i zaczęło oczekiwać mimo wszystko choć niewielkiej recesji.. Ale reakcja jest trudna do przewidzenia. Dlaczego? Rynek zwiększyłby wówczas oczekiwania wokół gwałtownych cięć stóp przez Fed. Być może dopiero jeżeli Fed nie przejąłby się tym i nie luzował polityki, zobaczylibyśmy panikę. Historycznie sytuacja, w której Fed był zmuszony gwałtownie obniżać stopy nie wróżyła niczego dobrego dla giełd, przynajmniej w krótkim terminie ale w długim okazywała się bez znaczenia. Zanim zmiana stóp na niższe odzwierciedliłaby się w gospodarce, minęłoby wiele długich miesięcy ale rynek akcji zacząłby stopniowo dyskontować tą informację jako pozytywną – prawdopodobnie z wyprzedzeniem.
’Przemysłowy’ tydzień
W najbliższym miesiącu najważniejsze dla rynków będą dane o inflacji PCE z USA oraz indeksy ISM, które rzucą więcej światła na kondycję największej gospodarki świata. Dane PCE są przez Fed uważniej obserwowane przez Fed, jako bliższy rzeczywistości wskaźnik presji cenowej w gospodarce. Dla inwestorów globalnych istotny będzie też czwartek z uwagi na dane z sektora usług Chin oraz dla inwestorów w Polsce ponieważ poznamy nowe odczyty inflacji za listopad oraz krajowy odczyt PKB. Z kolei piątek najważniejszy będzie pod względem danych z przemysłu – główne globalne gospodarki podadzą odczyty wytwórczych indeksów PMI.
PMI zaskoczyło w górę
Kalendarz ekonomiczny
Poniedziałek
- Sprzedaż detaliczna w Norwegii
- Przemówienie Christine Lagarde z EBC
- Sprzedaż domów i indeks regionalny Fed z okręgu Dallas
Wtorek
- Sprzedaż detaliczna w Australii
- Indeks zaufania konsumentów w Niemczech według GfK i przemówienie Joachima Nagela, prezesa Bundesbanku
- Wskaźnik wyprzedzający koniunktury gospodarczej w Polsce
- Ceny nieruchomości FHFA i wskaźniki cen S&P/Schiller dla największych aglomeracji USA
- Regionalny indeks Richmond Fed i przemówienia przedstawicieli Fed (Goolsbee, Barr. Waller, Bowman)
Środa
- Protokół i decyzja banku centralnego Nowej Zelandii (RBNZ)
- Wskaźnik rynku pracy w Polsce wg. BIEC
- Dane o inflacji z Niemiec i Hiszpanii, indeksy nastrojów ze strefy euro
- Dane PKB, konsumpcja prywatna i tzw. 'Beżowa Księga’ Rezerwy Federalnej
- Przemówienie gubernatora Banku Anglii, Baileya
Czwartek
- Indeksy przemysłu i usług w Chinach
- Produkcja przemysłowa Japonii
- Inedks KOF i sprzedaż detaliczna w Szwajcarii
- Inflacja CPI i PKB Polski
- Inflacja bazowa i HICP ze strefy euro
- Dochody i wydatki Amerykanów, wnioski o zasiłek oraz inflacja PCE
- Przemówenie prezesa Fed z Nowego Jorku, regionalny indeks chicago PMI i indeks cen domów w USA
- PKB Kanady
Piątek
- PMI przemysłu Japonii
- PMI przemysłu Chin
- PKB Szwajcarii
- Odczyty PMI z głównych europejskich gospodarek i strefy euro
- PMI przemysłu z USA i Kanady
- Indeksy ISM ze Stanów Zjednoczonych
- Zmiana zatrudnienia i dane z rynku pracy w Kanadzie