Kalendarz ekonomiczny: Spadek inflacji w Polsce zagrożony? najważniejsze dane z USA i Chin

1 rok temu

Głównymi odczytami makro w nadchodzącym, niezwykle ciekawym tygodniu będą oczywiście dane o sprzedaży i inflacji PCE USA oraz odczyt kondycji przemysłu i usług w Chinach. Rynki pozytywnie odbiorą mocne odczyty z USA (z wyjątkiem PCE gdzie pożądany byłby spadek). Piątkowy odczyt PCE będzie szczególnie istotny ponieważ tą miarę inflacji głównie obserwuje Powell. Podobnie wyższe od prognoz dane z Chin mogą przynieść euforię – inwestorzy w ostatnich tygodniach upewniali się, iż gospodarka Chin 'zatonie’. Nie zabraknie także przemówień szefów największych banków centralnych. Jerome Powell będzie kilkukrotnie zabierał głos, w tym tygodniu.

Inwestorzy w Polsce skoncentrują się z kolei na danych o bezrobociu i inflacji. Te rzucą więcej światła na kondycję polskiej gospodarki. Wstępne odczyty za czerwiec mogą zaskoczyć w górę pod względem cen żywności. Susza z ostatnich miesięcy przez cały czas wywiera presję na ceny towarów rolnych i zbóż. Oczywiście – jest to w tej chwili problemem w skali globalnej. Potężne susze mają też miejsce w USA. Z drugiej strony jednak szerszy trend dezinflacyjny wydaje się niezagrożony. Przede wszystkim z powodu spadających r/r cen energii, które stanowią olbrzymi % koszyka inflacyjnego i jeden z głównych składowych realnej inflacji.

OStatni spadek cen m/m w Polsce miał miejsce w lutym, zeszłego roku. Dezinflacyjny trend wydaje się rozwijać.
Na tle państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej stopa inflacji w Polsce wydaje się w granicach średniej. Jednak na tle Europy jest niezwykle wysoka.
Źródło: Eurostat,

Miara inflacji bazowej (bez energii i żywności) w Polsce wyniosła 11,5% w maju. Do niedawna to właśnie bazowa była szczególnie 'problematyczna’ i to efekt bazy będzie miał spore znaczenie. W kolejnych miesiącach jednak może nałożyć (w górę) na odczyty.

Analitycy BNP prawidłowo wskazali na podsycające inflację, rosnące jednostkowe koszty pracy. O tych samych mówiłą ostatnio na konferencji Lagarde z EBC.

Jednostkowe koszty pracy w Polsce +15% r/r w pierwszym kwartale. "Immaculate disinflation" mało prawdopodobne. Inflacja będzie zwalniać do połowy przyszłego roku, ale wypłaszczenie ścieżki inflacji w naszej ocenie nastąpi na poziomach wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. pic.twitter.com/gBwhdDIBLN

— BNP Paribas o Rynkach (@BNP_rynki) June 16, 2023

Kalendarium

  • Poniedziałek: Stopa bezrobocia w Polsce (rynek oczekuje jej spadku), Indeks biznesowego klimatu w Niemczech wg. IFO, Publiczne wystąpienie Thomasa Jordana z Banku Szwajcarii (SNB), Indeks regionalny Dallas Fed, przemówienie prezes EBC, Christine Lagarde
  • Wtorek: Kolejne przemówienie Lagarde, dane o zamówieniach na środki trwałe z USA, Inflacja w Kanadzie, Indeks cen nieruchomości Case&Shiller dla amerykańskich metropolii, Indeks zaufania konsumentów wg. Conference Board, sprzedaż domów w USA, regionalny indeks Richmond Fed
  • Środa: Indeks zaufania konsumentów w Niemczech wg. GfK, sprzedaż detaliczna w Hiszpanii, przemówienie Luisa de Guindosa z EBC, Przemówienia bankierów głównych banków centralnych: Powella (USA), Lagarde (strefa euro), Bailey’a (Wielka Brytania) i Uedy (Japonia)
  • Czwartek: Sprzedaż detaliczna w Japonii, Inflacja z Hiszpanii, Wskaźnik koniunktury w Polsce wg. BIEC, Indeks nastrojów biznesowych w strefie euro, rewizja PKB Stanów Zjednoczonych, bazowa inflacja PCE, Indeks umów na kupno domów, przemówienie Powella i Bostica z Atlanta Fed
  • Piątek: Dane z japońskiego przemysłu, Odczyt PMI przemysłu i usług Chin, bilans handlowy i sprzedaż detaliczna Niemiec, sprzedaż detaliczna w Szwajcarii, Indeks szwajcarskiej gospodarki KOF, Inflacja CPI w Polsce, bazowa inflacja PCE z USA, indeks regionalny Chicago PMI, Indeks nastrojów konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan, oczekiwania inflacyjne w USA

PCE czyli Fed przedobrzy?

Źródło: Zerohedge

Oczywiście ulubioną miarą inflacji Rezerwy Federalnej jest bazowa PCE. Obejmuje ona koszty ubezpieczenia pracodawcy. Nie obejmuje takich rzeczy jak żywność czy energia, te cały czas się zmieniają. Ostatnie 2 razy, gdy bazowa inflacja PCE był tak wysoka, Fed potrzebował stóp na poziomie 12% i 7,5% by ją obniżyć. Co więcej, gospodarka wówczas nie była tak mocna. Tym razem będzie inaczej? W tej chwili stopa Fed znajduje się w przedziale 5,25 – 5,5%. Czy bazowa PCE mówi nam, iż podwyżki trwać będą dłużej niż chce tego rynek?

W czasie gdy inne kraje podnsozą stopy procentowe, Chiny konsekwentnie je obniżają. Prawdopodobnie będą robić to nadal, ale rynkowi nie podoba się obecne tempo. Inwestorzy chcieliby potężnego i szybkiego stimulusa w Chinach, na który PBOC nie ma ochoty. Bank Chin nie chce powtórzyć błędów zachodnich banków centralnych? A może tańczy na linie? Potencjalnie słabszy odczyt piątkowych makro z Chin może jeszcze bardziej zwiększyć grę na mocniejsze luzowanie w Chinach. Jesli Ludowy Bank Chin go 'nie dowiezie’, chińskie indeksy mogą testować niebawem dołki z października 2022 – gdy obawiały się kolejnej kadencji Xi Jinpinga.

Indeks dolara amerykańskiego wykazuje silną korelację z amerykańskim PKB (% światowego PKB). Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. PKB, oczekuje się, iż dolar amerykański doświadczy spadku w nadchodzących latach. W ślad za nim podąży produkt krajowy?

Idź do oryginalnego materiału