Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła w ubiegłym tygodniu do rekordowego poziomu 3,92 biliona dolarów, napędzana optymizmem po uchwaleniu trzech istotnych ustaw przez Izbę Reprezentantów podczas Crypto Week. Największym beneficjentem były altcoiny, które zyskały 200 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej, a ich udział w rynku wzrósł względem bitcoina o 6 punktów procentowych.
Fundusze ETF oparte na spotowej cenie Ethereum odnotowały rekordowe napływy kapitału – 2,18 miliarda dolarów w ciągu tygodnia. Środa była rekordowym dniem pod względem napływów, osiągając 726,6 miliona dolarów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu instytucji drugim co do wielkości aktywem cyfrowym.
Czy to początek tzw. alt-season? Nagły spadek dominacji bitcoina może wskazywać, iż rynek właśnie wchodzi w tę fazę. Co więcej, przyjęcie ustaw przez Izbę może przełożyć się na odnowienie zaufania inwestorów do altcoinów – szczególnie tych powiązanych z rynkiem amerykańskim – i skłonić ich do poszukiwania ekspozycji poza bitcoinem, na dalszym odcinku krzywej ryzyka.
W ubiegłym tygodniu jednym z najmocniej rosnących tokenów był Tezos ($XTZ), który wzrósł o 80 proc., osiągając poziom 1,20 dolarów – najwyższy od stycznia – głównie dzięki agresywnym zakupom ze strony dużych portfeli (whales). Osobną kategorią były memecoiny, które z uwagi na swoją spekulacyjną naturę zanotowały dwucyfrowe wzrosty. Największy rajd odnotował $FLOKI, rosnąć o 43 proc..
Izba Reprezentantów uchwala trzy ustawy regulujące rynek krypto
W tzw. „Crypto Week” Izba Reprezentantów uchwaliła trzy najważniejsze ustawy, stanowiące istotny krok w kierunku uregulowania rynku aktywów cyfrowych w USA.
Po długich debatach przyjęto następujące akty prawne:
- Digital Asset Market Clarity (CLARITY) Act
- Anti-CBDC Surveillance State Act
- GENIUS Act
Dwie pierwsze trafią teraz do Senatu, natomiast ustawa GENIUS, jako iż została już wcześniej przyjęta przez Senat, zostanie przekazana prezydentowi Trumpowi do podpisu.
- CLARITY Act wprowadza definicje rozróżniające aktywa cyfrowe na papiery wartościowe i towary, określając tym samym adekwatność organów nadzoru – SEC lub CFTC.
- Anti-CBDC Surveillance State Act zabrania Rezerwie Federalnej emisji waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).
- GENIUS Act ustanawia pierwsze federalne ramy regulacyjne dla stablecoinów płatniczych – tokenów powiązanych z wartością walut fiducjarnych, jak dolar amerykański.
Wzrost udziału stablecoinów w rynku, napędzany zainteresowaniem instytucji finansowych i dużych detalistów, może również pozytywnie przełożyć się na wycenę natywnych tokenów blockchainów, na których te stablecoiny funkcjonują – z uwagi na korelację ich wartości z aktywnością sieciową.
Trump przygotowuje dekret ws. inwestycji w krypto w ramach planów emerytalnych 401(k)
Według informacji opublikowanych przez FT.com, prezydent Trump przygotowuje się do podpisania rozporządzenia wykonawczego umożliwiającego włączenie kryptowalut, złota oraz private equity do portfeli inwestycyjnych w ramach planów emerytalnych 401(k).
Rozporządzenie nakazywałoby agencjom regulacyjnym dokonanie przeglądu i zniesienie obecnych barier, które uniemożliwiają ekspozycję na te alternatywne klasy aktywów.
Rynek planów emerytalnych w USA szacowany jest na około 9 bilionów dolarów – choćby niewielka alokacja środków w stronę aktywów cyfrowych mogłaby wywołać znaczący wzrost popytu oraz przyspieszyć ich adopcję i aprecjację cenową.