Kasa Krajowa nagrodzona Symbolem

1 rok temu
Zdjęcie: Kasa Krajowa nagrodzona Symbolem


Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej zrzeszającej wszystkie SKOK działające w Polsce, odebrał nagrodę Symbol Polskiej Bankowości 2022. Kapituła programu przyznała to wyróżnienie Kasie Krajowej za doskonałe realizowanie swoich zadań

SKOK działają w Polsce od 30 lat, ale swoimi korzeniami sięgają do działań prowadzonych jeszcze w czasach zaborów. Spółdzielczość, w tym spółdzielczość finansowa, zawsze była nierozerwalnie związana z pracą na rzecz polskiej suwerenności. Najważniejszy cel to pomoc drugiemu człowiekowi, czego potwierdzeniem jest chociażby założenie Fundacji Unii Kredytowych „Via Stella” – KSKOK jako organizacja działająca w kraju sąsiadującym z Ukrainą chce jak najefektywniej pomagać potrzebującym. Amerykańscy partnerzy zbierają fundusze na pomoc, a głównym zadaniem Kasy Krajowej jest ich koordynacja, tak aby trafiły w miejsca, gdzie są najbardziej potrzebne. Ostatnie inicjatywy, na które zostały przekazane środki, to np.: zakup karetek pogotowia oraz innego zaopatrzenia potrzebnego stronie ukraińskiej, dofinansowanie kosztów utrzymania rodzin ukraińskich w Polsce oraz zakup wyprawek szkolnych dla najmłodszych uchodźców.

W listopadzie br. Kasa Krajowa została nagrodzona Symbolem Polskiej Bankowości 2022. Nagrodę odebrał Rafał Matusiak, prezes zarządu. W swoim krótkim przemówieniu powiedział między innymi o stałym dostosowywaniu się do rzeczywistości ze względu na dobro klientów.

– Na początku oznaczało to zapewnienie naszym członkom dostępu do podstawowych usług finansowych, przede wszystkim przystępnych cenowo pożyczek i kredytów oraz edukację finansową. Dziś oferujemy też rachunki z dostępem przez aplikację mobilną i stronę www, obsługę rządowych programów, takich jak np. 500+czy Dobry Start, a także karty płatnicze i narzędzia z nimi powiązane (np. GPay). To dziś standard; co nie zmienia faktu, iż nasza działalność opiera się na innych zasadach i wartościach niż czysta komercja – mówił Rafał Matusiak.

W kontekście SKOK warto pamiętać, iż każdy klient jest jednocześnie członkiem SKOK, a więc też jej współwłaścicielem. To daje mu prawo współdecydowania o działalności Kasy, np. poprzez udział w walnym zgromadzeniu członków lub zebraniach grup członkowskich. W przeciwieństwie do banków prowadzonych w formie spółki akcyjnej, SKOK nie mają akcjonariuszy oczekujących maksymalizacji zysku i dywidendy.

SKOK stawiają na cyfryzację. Ich głównym celem nie jest tyle wyprzedzanie rynku w tym zakresie, ale nadążanie za trendami – i ten cel udaje się osiągnąć. Jednak pomimo rozwoju cyfrowych kanałów dostępu, SKOK są i pozostaną instytucjami, w których centrum zainteresowania znajduje się człowiek. A to wszystko w zgodzie z motto: “nie dla zysku, nie z powodu miłosierdzia, ale po to, żeby służyć.”

Grażyna Herich

Idź do oryginalnego materiału