Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) potępiła Katar i jego bank centralny za podejmowanie niewystarczających wysiłków w celu egzekwowania własnych przepisów zakazujących dostawcom usług związanych z wirtualnymi aktywami.
Katar a przestępstwa kryptowalutowe
W raporcie opublikowanym 31 maja br. grupa monitorująca zjawiska prania pieniędzy i finansowania terroryzmu podkreśliła, iż bank musi zwiększyć swoje możliwości skutecznego zwalczania ewoluujących form działalności przestępczej, w tym sankcjonowania dostawców usług wirtualnych aktywów. Jednocześnie podmiot został zobowiązany do bardziej proaktywnego identyfikowania i sankcjonowania dostawców VASP, którzy naruszyli zakaz kryptowalut wydany w 2019 roku.
W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej Katarski Bank Centralny poinformował, iż uzyskana przez podmiot ocena – która wykazała, iż kraj jest zgodny lub w dużej mierze zgodny z każdym z czterdziestu wymagań technicznych – jest dowodem na silne zaangażowanie państwa w zwalczanie nielegalnego finansowania. „Państwo Katar w dalszym ciągu ulepsza oraz wzmacnia swój system walki oparty na międzynarodowych standardach” – napisano.
Jak wynika z raportu, żadne formalne sankcje nie zostały nałożone na osobę fizyczną lub prawną za naruszenie zakazu, choćby w przypadku, gdy znaleziono nielicencjonowanego dostawcę kryptowalut działającego w kraju. „Istnieją poważne niespójności między profilem ryzyka Kataru a rodzajem i zakresem działalności związanej z finansowaniem terroryzmu” – dodał FATF.
Analiza danych do poprawki
Katar to bogaty kraj Bliskiego Wschodu znany przede wszystkim z wysokich drapaczy chmur i dynamicznie rozwijającej się gospodarki, w dużej mierze utrzymywanej przez siłę roboczą z zagranicy. Niskie wskaźniki przestępczości nie oznaczają jednak, kraj ten nie walczy z takimi problemami jak korupcja, oszustwa, pranie pieniędzy, przestępstwa narkotykowe czy przemyt.
W ostatnim czasie władze Kataru poczyniły znaczne postępy w gromadzeniu informacji o beneficjentach rzeczywistych na potrzeby ujednoliconego rejestru, który jest w tej chwili na ukończeniu. Skuteczność tych działań jest jednak zagrożona ze względu na niewystarczające kontrole zapewniające dokładność i aktualizację zebranych danych. Jak się bowiem okazuje, katarska jednostka wywiadu finansowego, choć dobrze wyposażona, nie wykorzystuje w pełni swoich wyrafinowanych możliwości analitycznych.