Z ostatnich doniesień wynika, iż Katar, pomimo zakazu obrotu kryptowalutami, przez cały czas boryka się z problemami związanymi z praniem brudnych pieniędzy. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), międzynarodowy organ nadzorujący te kwestie, wyraził zaniepokojenie niewystarczającymi działaniami Kataru.
Finansowanie terroryzmu przez kryptowaluty?
FATF, uznawana za jednego z najważniejszych graczy w świecie finansów, skrytykowała Katar za niewłaściwe podejście do kwestii prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Mimo teoretycznego zakazu obrotu wirtualnymi aktywami, agencja twierdzi, iż Katar nie potrafi skutecznie go egzekwować.
Raport wskazuje, iż Katar musi poczynić „istotne poprawki” w swojej reakcji na finansowanie terroryzmu. Pomimo posiadania dobrze wyposażonej jednostki wywiadu finansowego, zdolności analizy nie są w pełni wykorzystywane. Organizacja zauważyła, iż „liczba skazanych i oskarżonych o finansowanie terroryzmu w Katarze jest niewielka. Jest wiele niezgodności między profilem ryzyka Kataru a rodzajem i zakresem aktywności związanej z finansowaniem terroryzmu, która jest ścigana.”
Może Cię zainteresować: Netflix wypuścił piwo „Wiedźmina”. Geralt z Rivii byłby dumny?
Zakaz Kryptowalut w Katarze: wystarczające działanie?
Katar wprowadził zakaz obrotu kryptowalutami w 2019 roku. Mimo to, FATF sugeruje, iż implementacja była niewystarczająca. Organizacja stwierdziła, iż Katar „nie wykazał, iż adekwatne władze aktywnie identyfikują i podejmują działania egzekucyjne w przypadku potencjalnych naruszeń tego zakazu”.
Tymczasem, mimo zakazu, wciąż obserwujemy aktywność na tym rynku w Katarze. W 2022 roku oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata FIFA była… giełda kryptowalut Crypto.com. Uczestnicy imprezy mogli korzystać choćby z karty debetowej BitPay, umożliwiającej płatności kryptowalutami.
Również na całym świecie zauważa się narastającą troskę o pranie pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut. W ostatnim czasie Unia Europejska rozpoczęła nowe konsultacje na temat zwalczania tego przestępstwa. Organizacje na całym świecie zwiększają zatrudnienie analityków blockchainowych, aby wykrywać nielegalne przepływy kapitału.
Ostatnie doniesienia z Kataru to przypomnienie, iż krypto, mimo swojego rosnącego wpływu i popularności, przez cały czas mogą stanowić pole do nielegalnych praktyk. Świat finansów cyfrowych potrzebuje zdecydowanej i skutecznej regulacji, by zapobiegać takim sytuacjom jak ta w Katarze. Zdaniem FATF, Katar ma jeszcze wiele do zrobienia w tej materii.
Zobacz także: