Katastrofom zapobiega kreatywność. Premiera książki ,,Superobfitość”

5 miesięcy temu

Katastrofom zapobiega kreatywność. Premiera książki ,,Superobfitość”

Autor: Karolina Gemza



Mówi się, iż w roku 2030 możemy potrzebować już dwóch planet, bo wzrost liczby ludności doprowadzi do wyczerpania zasobów. Czy rzeczywiście tak jest? W swojej książce Marian Tupy i Gale Pooley dowodzą, iż jest… wprost przeciwnie. A to wszystko dzięki ludzkiej kreatywności.


CZYM JEST ,,SUPEROBFITOŚĆ”?

W świecie tak popularnych, medialnych nagłówków ostrzegających o wyczerpujących się zasobach, kryzysach ekologicznych czy przeludnieniu planety, warto sięgnąć po książkę, która tłumaczy, dlaczego nie ma się czego bać – pisze Marek Tatała we wstępie do książki ,,Superobfitość”.

Po przeanalizowaniu cen setek surowców, dóbr i usług na przestrzeni dwóch stuleci Marian Tupy i Gale Pooley dowodzą, iż dostępność zasobów wraz ze wzrostem populacji nie spadła, a wręcz… zwiększyła się. Co ciekawe, ich analizy wykazały, iż obfitość zasobów rosła szybciej niż liczba ludności.

Statystycznie rzecz biorąc, każdy dodatkowy człowiek tworzył więcej wartości, niż konsumował – tłumaczą autorzy. – Taka zależność między wzrostem populacji a dostępnością zasobów jest sprzeczna z intuicją – a jednak prawdziwa!

Zjawisko to nazwali ,,superobfitością”. Jak to się dzieje, iż mimo rosnącej populacji ilość surowców wzrasta? Założenie, iż zasobów zabraknie, pomija istotny element – ludzką kreatywność. Więcej ludzi to więcej pomysłów, które są testowane i weryfikowane na rynku. Efektem pomysłowości jest więc rozwój innowacji, które przezwyciężają niedobory, napędzają rozwój gospodarczy i podnoszą standard życia.

Niemniej jednak autorzy podkreślają, iż sama wysoka liczba ludności nie wystarczy, by podtrzymać stan superobfitości.

Aby tworzyć innowacje, ludzie muszą dysponować swobodą myślenia, wypowiadania się, publikowania, zrzeszania oraz niezgadzania się ze sobą. Muszą także mieć możliwość oszczędzania, inwestowania, handlowania i osiągania zysków. Krótko mówiąc, muszą być wolni – czytamy w opisie wydawcy.

Czytelnicy będą mieli możliwość zadania osobiście pytania jednemu z autorów podczas tegorocznych Igrzysk Wolności, gdzie jednym z prelegentów będzie Marian L. Tupy. Igrzyska odbędą się 18-20 października w Łodzi.

Igrzyska Wolności – odwiedź stronę wydarzenia>>

ZAMÓW SWÓJ EGZEMPLARZ

Jak wspomina Marek Tatała we wstępie, Fundacja Wolności Gospodarczej wsparła polskie wydanie książki, nie tylko by pokazać czytelnikom, iż stan otaczającego świata jest dziś dużo lepszy niż w przeszłości, ale również lepszy niż może nam się wydawać. Dlatego warto sięgnąć po tę lekturę – i przekonać się o tym samemu, analizując celne argumenty i zaskakujące wnioski z badań przytoczone przez autorów.

Książka jest już dostępna w sprzedaży na stronie Freedom Publishing. Zamówienie możesz złożyć tutaj.



ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI

        • Rainer Zitelmann: Reformy Javiera Milei. Czego Argentyna może się nauczyć od Polski?>>
        • W obronie wolnorynkowej globalizacji. Weź udział w 9. edycji Miltonaliów!>>
        • Polski system emerytalny dyskryminuje? Raport Radykalnego Centrum>>
Idź do oryginalnego materiału