Każdy kij ma dwa końce, czyli o skutkach eksplozji kredytów dla firm

1 dzień temu

Wczorajsze dane NBP o podaży pieniądza i szczegółach aktywności sektora bankowego przyniosły znakomite sygnały dot. apetytu firm na kredyt. Przyrost wolumenu kredytów korporacyjnych o 7,7% r/r oznacza najlepszy wynik od lutego 2023 r.

Kredyty obrotowe wykręciły jeszcze lepszy wynik, notując dwucyfrowy wzrost (10,1% r/r), a kredyty inwestycyjne pozostały kilka z tyłu, drugi miesiąc z rzędu notując ponad 6-procentowy wzrost (6,5% r/r). Zgodnie z wnioskami z Szybkiego Monitoringu NBP (o których pisaliśmy wczoraj), dane kredytowe wskazują na nabierające rozpędu ożywienie inwestycyjne w krajowym sektorze przedsiębiorstw; czerwcowe odczyty stanowią również pierwsze dowody na pozytywne efekty majowego cięcia stóp przez RPP.

Roczne dynamiki wybranych kategorii kredytu korporacyjnego (% r/r)

Źródło: NBP, Pekao Analizy

Kredyty dla gospodarstw domowych również nabrały wiatru w żagle. Na wolumenie kredytów konsumpcyjnych zanotowaliśmy dynamikę 6,3% r/r (to najlepszy wynik od marca 2020 r.!) – ewidentnie „rok oszczędności”, jak nazwaliśmy 2024 r., odchodzi nad Wisłą już w zapomnienie. Nieco słabiej na pierwszy rzut oka wygląda przyrost portfela kredytów mieszkaniowych (2,4% r/r wobec 2,8% r/r w maju). Po bliższej inspekcji okazuje się jednak, iż wolumen złotowych hipotek wzrasta stabilnie (6,6% r/r, tyle samo co w ubiegłym miesiącu), a spowolnienie w szerokim agregacie jest związane z przyspieszoną amortyzacją bankowych należności walutowych – innymi słowy, ostatnie pozostałości kredytów w CHF są spłacane jeszcze szybciej niż dotąd. Co więcej, nowa sprzedaż kredytów hipotecznych uplasowała się w maju na poziomie 8,2 mld PLN (danych za czerwiec BIK jeszcze nie opublikował), co przekracza nasze oczekiwania (7,7 mld PLN średniomiesięcznie) i jest najlepszym wynikiem od lutego 2024 r., kiedy w danych sprzedażowych były widoczne jeszcze efekty programu BK2%.

Nowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Źródło: BIK, Pekao Analizy

Kredyty, depozyty i wskaźnik LtD

Źródło: NBP, Pekao Analizy

Analizy Pekao

Idź do oryginalnego materiału