Komisja Europejska wezwała Polskę do przedstawienia zaktualizowanej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), podała Komisja.
„Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem do […] Polski za nieprzekazanie swoich ostatecznych zaktualizowanych krajowych planów energetyczno-klimatycznych (NECP) zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu” – czytamy w komunikacie.
Ostateczne zaktualizowane NECP są kluczowymi narzędziami zapewniającymi, iż państwa członkowskie określą konkretną mapę drogową w celu osiągnięcia uzgodnionych celów UE w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej, między innymi. Są one również najważniejsze dla Komisji Europejskiej w celu oceny, gdzie państwa członkowskie znajdują się zbiorowo pod względem ambicji w odniesieniu do celów UE w zakresie klimatu i energii na rok 2030, podkreśliła Komisja.
Zgodnie z art. 14(2) rozporządzenia w sprawie zarządzania wszystkie państwa członkowskie musiały przedłożyć swoje ostateczne zaktualizowane NECP do 30 czerwca 2024 r. Do tej pory Komisja otrzymała czternaście ostatecznych planów. Po szeroko zakrojonej wymianie zdań po przedłożeniu projektów planów i przyjęciu zaleceń Komisji dla państw członkowskich, trzynaście państw przez cały czas nie przedłożyło swoich ostatecznych zaktualizowanych NECP. Wśród tych państw jest Polska.
Komisja uważa, iż naruszają one swoje zobowiązania wynikające z rozporządzenia w sprawie zarządzania i dlatego wysyła pisma z formalnym zawiadomieniem, uzasadniła Komisja.
W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wydaniu uzasadnionej opinii.
11 października Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przesłało do konsultacji publicznych nową wersję Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r.
Źródło: ISBnews