KE zaskarżyła Polskę do TSUE za brak wdrożenia aktu o usługach cyfrowych

6 dni temu

Warszawa, 07.05.2025 (ISBnews) – Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z w związku z niezapewnieniem skutecznego wdrożenia aktu o usługach cyfrowych, podała Komisja. Takie same decyzje podjęto odnośnie Czech, Hiszpanii, Cyprowi i Portugalii.

W akcie o usługach cyfrowych zobowiązano państwa członkowskie do wyznaczenia co najmniej jednego adekwatnego organu do celów nadzoru nad aktem o usługach cyfrowych i jego egzekwowania oraz do wyznaczenia jednego z nich jako krajowego koordynatora ds. usług cyfrowych do dnia 17 lutego 2024 r.

“Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych. Chociaż Czechy, Cypr, Hiszpania i Portugalia wyznaczyły koordynatorów ds. usług cyfrowych, nie powierzyły im uprawnień niezbędnych do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych” – czytamy w komunikacie.

“Akt o usługach cyfrowych zobowiązuje również państwa członkowskie do ustanowienia przepisów dotyczących kar nakładanych w przypadku naruszeń tego rozporządzenia, czego nie uczyniło żadne z wyżej wymienionych państw członkowskich” – podkreślono.

W związku z tym Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając wezwania do usunięcia uchybienia do Czech, Cypru, Polski i Portugalii 24 kwietnia 2024 r. oraz do Hiszpanii 25 lipca 2024 r. Po tym kroku, 3 października 2024 r. skierowano uzasadnione opinie do Czech, Cypru i Portugalii, a 16 grudnia 2024 r. do Hiszpanii i Polski.

“Ponieważ wspomniane państwa członkowskie nie wprowadziły odpowiednich środków, Komisja podjęła decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – czytamy dalej.

Akt o usługach cyfrowych reguluje świadczenie internetowych usług pośrednich w Unii, w tym platform internetowych, takich jak platformy handlowe, sieci społecznościowe, platformy udostępniania treści i sklepy z aplikacjami. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników w przestrzeni cyfrowej, ochrona praw podstawowych oraz stworzenie sprawiedliwego i otwartego środowiska platform internetowych. Akt o usługach cyfrowych wprowadził wspólny system zarządzania między Komisją a organami krajowymi w postaci koordynatorów ds. usług cyfrowych.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału