Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Dyrekcji ds. Dochodzeń Kryminalnych, kenijska policja umorzyła dochodzenie w sprawie Worldcoina.
Oświadczenie z dnia 14 czerwca 2024 r. stanowiło odpowiedź na prośbę prawników Worldcoin o aktualizację stanu dochodzenia wszczętego w maju 2024 r. Jak wynika z oficjalnych dokumentów, kenijska prokuratura nakazała zamknięcie sprawy Worldcoina. Policja ma już nie prowadzić więcej żadnych działań w sprawie.
Kenia podejmuje zdecydowane działania
„Infrastruktura DCI gwałtownie i obiektywnie zbadała szereg zarzutów dotyczących działalności Worldcoin w Kenii w latach 2022/2023, w tym domniemanego nielegalnego gromadzenia i przekazywania wrażliwych danych osobowych” – czytamy w oświadczeniu.
Wiadomo już, iż po zakończeniu dochodzenia policja zaleciła przedsiębiorstwu dokonanie rejestracji firmy w kraju oraz zadbanie o uzyskanie odpowiedniej licencji w porozumieniu z biura Komisji Ochrony Danych i Urzędu ds. Komunikacji Kenii. Ponadto władze zaleciły zapewnienie intensywnej weryfikacji i zawierania umów prawnych ze wszystkimi dostawcami zewnętrznymi w Kenii.
– Jesteśmy wdzięczni za uczciwe śledztwo przeprowadzone przez DCI i determinację dyrektora prokuratury do zamknięcia spraw – powiedział Thomas Scott, dyrektor prawny w firmie Tools for Humanity, która jest deweloperem Worldcoina. – Ten pożądany wynik nie jest jednak końcem, ale początkiem. Będziemy kontynuować współpracę z rządem Kenii i innymi krajami i mamy nadzieję niedługo wznowić rejestrację światowego dowodu tożsamości w całym kraju – dodał.
Projekt Worldcoin został oficjalnie uruchomiony w lipcu 2023 roku. Misja Worldcoin opiera się na dostarczaniu narzędzi umożliwiających odróżnienie ludzi od sztucznej inteligencji poprzez skanowanie IRIS danej osoby, co oznacza inteligentny system wyszukiwania informacji. Po zakończeniu skanowania Worldcoin wystawia identyfikator, umożliwiający poszczególnym osobom udowodnienie w Internecie, iż są prawdziwymi ludźmi.
Dodajmy, iż unikalna oferta identyfikatorów cyfrowych Worldcoin wywołała obawy światowych organów regulacyjnych co do prywatności i ochrony danych. Kilka tygodni po uruchomieniu Worldcoin został zakazany w Kenii, a tamtejsze władze lokalne wstrzymały wszelką lokalną działalność związaną z platformą, w tym identyfikację biometryczną. Następnie Worldcoin oświadczył, iż współpracuje z rządem Kenii w celu wznowienia działalności.
Worldcoin to kłopoty?
Oczywiście Kenia nie jest jedynym krajem, który miał jak dotąd duże problemy z Worldcoinem. Szereg innych państw – w tym Indie, Korea Południowa, Niemcy i Brazylia – również badało praktyki firmy w zakresie gromadzenia danych. W maju 2024 r. firmie nakazano zaprzestanie działalności w Hongkongu z powodu naruszeń prywatności. Pomimo trudnego startu nie sposób jednak nie zauważyć, iż sieć Worldcoin znacznie się rozwinęła od czasu jej uruchomienia. Według stanu na kwiecień 2024 r. aplikacja Worldcoin miała łącznie 10 milionów zarejestrowanych użytkowników, średnio 2 miliony użytkowników dziennie i ponad 5 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.