Kickstarter z nową funkcją – projekty będą mogły zbierać fundusze… bez końca

1 tydzień temu

Z pewnością wiecie, czym jest Kickstarter. Dla pewności: to jedna z najpopularniejszych na świecie platform crowdfundingowych. Wprowadza właśnie nową funkcję utrzymania wsparcia również po zakończeniu danego projektu.

Generalnie wiemy jak działa crowdfunding. Pojawia się ktoś z pomysłem, ale bez funduszy, dzieli się swoim pomysłem i oczekuje od ewentualnych darczyńców wsparcia. Oczywiście w zamian za gotowy produkt/usługę, gdy ta, dzięki wspierającym doczeka się wreszcie realizacji. Tyle teorii.

Kickstarter właśnie ogłosił, iż osoby wspierające dany projekt, będą mogły go wspierać również po upływie terminu wsparcia danego pomysłu. Generalnie standardowo na platformie Kickstarter można założyć zbiórkę trwającą od 1 do 60 dni. Po upływie tego terminu zbierający fundusze, o ile chcieli je gromadzić dalej, musieli opuścić platformę i próbować szczęścia gdzie indziej.

Teraz to się zmieni. prawdopodobnie impulsem dla twórców Kickstartera była najprawdopodobniej rosnąca popularność alternatywnego rozwiązania: platformy Indiegogo, na której model tzw. wiecznego finansowania istnieje od dawna. Kickstarter dostrzegł po prostu, iż twórcy i pomysłodawcy, którzy próbowali zebrać środki na realizację własnych idei, po zakończeniu okna czasowego w Kickstarterze przechodzili do Indiegogo.

Formalnie Kickstarter nazywa wprowadzane rozwiązanie Late Pledges, czyli coś, co w pasującym kontekście można przetłumaczyć jako spóżnione wpłaty. Chodzi o tych wspierających, którzy o jakimś projekcie dowiedzieli się już po okresie zbiórki, a chcieliby jednak dany pomysł wesprzeć. W tej chwili na Kickstarterze jest to niemożliwe, ale po wdrożeniu zapowiedzianych zmian – jak najbardziej.

W czym haczyk? o ile dobrze zrozumiałem rzeczony wpis na blogu Kickstartera możliwość uruchomienia spóźnionych wpłat otrzymają jedynie te projekty, które i tak uzyskały założony w momencie ustawienia zbiórki cel finansowania w normalnym czasie trwania danej kampanii. o ile celu nie udało się uzyskać, prawdopodobnie dany twórca późnych zbiórek nie uruchomi.

Samo wdrożenie jest na razie przede wszystkim zapowiedziane i testowane na niewielkiej grupie użytkowników platformy. Kickstarter zamierza następnie zweryfikować opinie, wprowadzić poprawki i być może wdrożyć finalnie w całej platformie zapowiedziane rozwiązanie, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Idź do oryginalnego materiału