Kiedy kolejne obniżki stóp procentowych? istotny głos z RPP

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić raczej dopiero w IV kw. 2025 r. i byłby to początek cyklu cięć stóp w drobnych krokach – powiedział dziennikarzom członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Dodał, iż w czerwcu Rada będzie dyskutować nad obniżeniem oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej.


"Nie przewiduję obniżek na najbliższym posiedzeniu w czerwcu, dyskusja może powrócić w lipcu, ale też będzie to raczej dyskusja niż decyzja. Po pierwsze czekamy na dane na temat cen energii i nowych taryf, (...) one bardzo dużo ważą. Druga rzecz to jest wpływ zmiany stóp procentowych - jak on będzie wpływał na oczekiwania. Trzecia rzecz - jak się zmieni presja płacowa - ona jest nieco powyżej granicy, której byśmy chcieli. Czekamy po prostu na dane. (...) o ile chodzi o kolejne decyzje, to raczej mówię o IV kwartale, ale w tej chwili nie podjąłbym się stanowczej deklaracji. Jest bardzo dużo czynników, które będą wpływały na nasze decyzje" - powiedział Dąbrowski dziennikarzom w kuluarach konferencji naukowej na warszawskiej SGH.Reklama


Kiedy kolejne obniżki stóp procentowych? Członek RPP zabrał głos w sprawie


"Zakładam, iż czekamy na rozpoczęcie cyklu. Zakładam, iż dostosowanie zrobiliśmy i zobaczymy, jaki to dostosowanie ostatecznie będzie miało wpływ. (...) Następny krok to raczej będzie cykl, ale kiedy, to trudno mi powiedzieć - cykl rozumiany jako dużo małych kroków. Jestem zwolennikiem tego, żeby następne jakiekolwiek zmiany miały charakter cyklu i odbywały się w sytuacji bardzo dużej pewności, iż powrócimy trwale do celu inflacyjnego" - dodał.


Prezes NBP Adam Glapiński na majowej konferencji prasowej poinformował, iż z wypowiedzi członków RPP na majowym posiedzeniu wynika, iż gdyby Rada zdecydowała o dalszym obniżaniu stóp procentowych w lipcu lub na jesieni, to większość opowie się za cyklem. Dodał, iż dla banku centralnego ruchy po 25 punktów bazowych są wygodniejsze niż dostosowania o 50 punktów bazowych (w obu przypadkach chodzi o obniżkę stóp procentowych).
Dąbrowski nie był w stanie określić, w jakiej skali stopy mogą zmienić się do końca roku, ponieważ - jego zdaniem - jest za dużo niepewności.
"Nie wspomnę o globalnych niepewnościach. Dzisiaj mamy już nowy świat - w niedzielę doszło do porozumienia chińsko-amerykańskiego. Na to nałożą się jeszcze globalne czynniki niepewności. Ropa jest już powyżej 60 dolarów za baryłkę" - wskazał.


Nie tylko stopy procentowe. W czerwcu także inna ważna dyskusja na posiedzeniu RPP


Członek RPP poinformował, iż w czerwcu RPP dyskutować będzie o obniżeniu oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej, ale w tej chwili nie jest przesądzony wynik tej dyskusji.


"Nie wiem w jakim kierunku potoczy się dyskusja w czerwcu - raczej w kierunku zmniejszenia oprocentowania rezerwy obowiązkowej, ale jaki będzie wniosek - naprawdę nie wiem. Raczej będziemy mówili o oprocentowaniu niż o samym poziomie rezerwy obowiązkowej" - dodał Ireneusz Dąbrowski.
Rezerwa obowiązkowa to część środków banków, którą obligatoryjnie utrzymują one na rachunkach w banku centralnym.
Stopa rezerwy obowiązkowej wynosi w tej chwili 3,50 proc. (tyle zatem wynosi odsetek kwoty depozytów zbieranych przez banki, które muszą być lokowane w NBP), a oprocentowanie środków rezerwy jest ustalone na poziomie stopy referencyjnej, czyli po majowej obniżce stóp procentowych wynosi 5,25 proc.
Prezes NBP poinformował na początku maja, iż na agendzie czerwcowego posiedzenia RPP pojawi się temat parametrów rezerwy obowiązkowej.
Idź do oryginalnego materiału